Te cechy wyróżniają inteligentne osoby. Ile z nich dotyczy ciebie?
O inteligencji może świadczyć wiele cech. Czasem jednak są one mało charakterystyczne i pozornie nie wiążą się z wysokim IQ. Po jakich zachowaniach poznać więc osoby inteligentne?
1. Cechy osób inteligentnych
Inteligencja nie jest synonimem wykształcenia, to raczej wrodzona umiejętność do analizowania, łączenia faktów i logicznego myślenia. Sporo szalenie inteligentnych osób nie posiada naukowych tytułów.
O ludziach z wysokim IQ krąży mnóstwo stereotypów, ale pewne zachowania i cechy rzeczywiście mogą świadczyć o inteligencji. Niektóre z nich nie są oczywiste i okazują się zaskakujące. O czym więc mowa?
1.1. Łatwość w przyswajaniu wiedzy
Inteligentne osoby zwykle nie mają problemu z nauką nowych rzeczy, doskonale też odnajdują się w nowych sytuacjach i chłoną wiedzę jak gąbka. Wynika to z umiejętności logicznego myślenia i wyciągania faktów.
Paradoksalnie takie osoby często mają problemy w szkole, gdyż nie lubią schematycznego myślenia i nieustannie powtarzanego materiału. Niestety jest to nieuniknione podczas zdobywania edukacji.
1.2. Szybkie rozwiązywanie problemów
Nie chodzi tu o konflikty, ale dostrzeganie rozwiązań w sytuacjach, które wydają się bez wyjścia. Inteligentne osoby myślą nieszablonowo, rzucają pomysłami i znajdują sposób, by wyjść obronną ręką nawet z największych tarapatów.
1.3. Odrobina sceptycyzmu
Osoby z wysokim IQ nie wierzą wszystkiemu, co słyszą. Przede wszystkim myślą samodzielnie i poddają w wątpliwość powtarzane teorie. Na podstawie uzyskanych informacji formują własną opinię.
1.4. Sprawne podejmowanie decyzji
Bez względu na sytuację, inteligentne osoby potrafią podejmować decyzje na szybko. Liczą się z konsekwencjami, ale są także świadome, że każdy popełnia błędy. Nie uginają się jednak pod presją, analizują sytuację i działają sprawnie.
1.5. Nieustanna nauka
Na wysokim IQ się nie kończy, gdyż takie osoby regularnie poszerzają swoją wiedzę. Dużo czytają, mają rozmaite zainteresowania, łatwo wyciągają wnioski i nieustannie trenują swój umysł.
Nie lubią jednak uczenia się na pamięć, muszą rozumieć i być w stanie przeanalizować dane zagadnienie, a nie tylko zapamiętać suchą regułkę.
1.6. Cięte poczucie humoru
Poczucie humoru często jest oznaką wysokiej inteligencji, ale nie wszyscy rozumieją rzucane żarty. Takim osobom riposty również przychodzą z łatwością, jednak często muszą się hamować, gdyż czarny humor nie zawsze jest rozumiany przez innych.
1.7. Co ze stereotypami?
Często się mówi, że inteligentne osoby to nocne marki, regularnie leniuchują i są potwornymi bałaganiarzami. Jest w tym sporo prawdy, jednak nie jest to główny wyznacznik wysokiego IQ.
2. Inteligencja dziecka
O inteligencji dziecka również może świadczyć wiele cech. Choć geny mają ogromny wpływ, nie są jedynym czynnikiem. Jeśli twoja pociecha zadaje dużo pytań, interesuje ją otaczający świat i jest zaangażowana w naukę nowych umiejętności, świadczy o wysokiej inteligencji dziecka.
Kreatywność to kolejna cecha, która wskazuje na wysokie IQ u dziecka. Objawia się na wiele różnych sposobów - pociecha wymyśla oryginalne pomysły, tworzy złożone historie, rysunki czy budowle.
Warto także ćwiczyć zdolności logicznego myślenia. Rozwiązuj ze swoim dzieckiem łamigłówki i zagadki umysłowe. To nie tylko rozwinie zdolności analityczne pociechy, ale także pomoże w nauce motywacji, skupienia i wytrwałości.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl