Trwa ładowanie...

Style uczenia się. Który z nich jest Twój?

 Ewa Rosiecka
29.08.2022 21:59
Style uczenia się pozwalają nam najefektywniej zdobywać wiedzę według własnych preferencji
Style uczenia się pozwalają nam najefektywniej zdobywać wiedzę według własnych preferencji (Adobe Stock)

Style uczenia się są, według jednej z teorii, związane z preferowanym zmysłem w zakresie odbierania i przetwarzania informacji, które płyną ze środowiska. Dzięki temu wyłoniono wzrokowców, słuchowców, czuciowców i kinestetyków. Znajomość swoich preferencji dotyczących stylu uczenia może w znaczący sposób pomóc naszemu dziecku w przyswajaniu wiedzy. Czym charakteryzują się poszczególne style uczenia się?

spis treści

1. Czym są style uczenia się?

Jedna z popularnych teorii, które mają związek z preferowanym zmysłem w zakresie odbierania oraz przetwarzania informacji płynących z otoczenia, wyłania następujące style uczenia się:

  • kinestetyków;
  • wzrokowców;
  • słuchowców;
  • czuciowców.
Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Według badań nad stylami przetwarzania informacji:

  • około 30% ludzi zapamiętuje 3/4 tego, co usłyszy;
  • około 40% ludzi zapamiętuje 3/4 z tego, co zobaczy lub przeczyta;
  • około 15% z nas najlepiej uczy się poprzez dotyk;
  • około 15% ludzi uczy się poprzez ruch i działanie (kinestetycznie).

Style uczenia się opierają się na założeniu, że każdy z nas na swój własny sposób odbiera i przetwarza płynące ze świata informacje. Dlatego też każdy z nas inaczej się uczy.

Idąc tym tropem, wielu specjalistów uważa, że gdy znamy swój styl uczenia się, możemy zwiększać naszą efektywność nauki i mieć wpływ na szybkość przyswajania wiedzy.

Nauka przez zabawę
Nauka przez zabawę

Informacja prasowa Albi Polska Mówiące pióro Albik Zestaw podstawowy, pióro z sensorem optycznym. Jedno

przeczytaj artykuł

2. Koncepcje stylów uczenia się

Koncepcja stylów uczenia się, która dzieli ludzi na wyżej wymienionych, opiera się na założeniu, że poszczególne jednostki różnią się między sobą pod względem tego, który zmysł działa najskuteczniej.

Od tego zaś, który z nich preferujemy, zależy, do jakiej grupy się zaliczamy. Co charakteryzuje poszczególne style uczenia się?

  • wzrokowców - osoby te najlepiej się uczą, gdy coś zobaczą, w sposób najbardziej efektywny przetwarzają dane wizualne;
  • słuchowców - osoby te najlepiej się uczą, gdy coś usłyszą, w sposób najbardziej dane dźwiękowe;
  • kinestetyków i czuciowców - osoby te najlepiej się uczą po doświadczeniu czegoś.

Pamiętajmy jednak, że nie istnieją czyste style uczenia się - zazwyczaj jest to kombinacja kilku typów. Styl uczenia się to nie jest zdolność, lecz wybrany, lubiany przez siebie sposób nauki. Ucząc się zgodnie z wybranym stylem, możemy zwiększyć szanse na przyswajanie wiedzy.

3. Style uczenia się - wzrokowcy

Wzrokowcy mniej efektywnie funkcjonują, jeśli w ich otoczeniu panuje nieład. Najlepiej pamiętają to, co zobaczą: zdjęcia, teksty, wykresy, prezentacje czy materiały graficzne. Chętnie korzystają ze schematów, tabelek, prezentacji czy pokazów. W nauce nie przeszkadza im muzyka i inne dźwięki.

Wzrokowcy chętnie umieszczają w widocznych miejscach arkusze z informacjami, kolorowe plansze i rysunki. Lubią korzystać ze schematów, wykresów, map myśli, często też podkreślają kolorem ważne fragmenty tekstów.

4. Style uczenia się - słuchowcy

Słuchowcy do nauki potrzebują bodźców dźwiękowych. Dlatego też, jeśli przebywają w ciszy, chętnie sobie nucą, śpiewają, gwiżdżą lub wydają inne dźwięki. Lubią opowiadać, w szybki sposób opanowują materiał ze słuchu, korzystają z objaśnień słownych. W łatwy sposób uczą się, głośno czytając i powtarzając to, co przeczytali.

Osoby te dobrze jest zachęcać do dzielenia się pomysłami, do tłumaczenia, powtarzania na głos materiału i odpowiedzi własnymi słowami na różne pytania.

5. Style uczenia się - kinestetycy

Kinestetycy najłatwiej uczą się podczas wykonywania jakichś czynności. Podczas przyswajania wiedzy szukają dodatkowych bodźców. Mogą się nudzić w czasie wykładów lub lekcji szkolnych, co objawia się rysowaniem, bujaniem się na krześle, ruszaniem nogami itd.

Osoby te potrzebują przerw oraz sposobności do poruszania się, a najszybciej uczą się, chodząc i powtarzając na głos materiał, nowe treści przyswajają sobie w czasie aktywności ruchowej.

Do nauki motywuje ich działanie i współzawodnictwo. Podczas nauki kinesetetyk często pstryka długopisem lub trzyma coś w dłoniach.

6. Style uczenia się - czuciowcy (dotykowcy)

Czuciowcy, podobnie jak kinestetycy, podczas nauki lubią trzymać coś w rękach, bawić się przedmiotami, włosami, co pozwala im się odpowiednio skupić. Są wrażliwi na mimikę, język ciała, ton głosu i gesty, bardziej niż słowa wyłapują ich emocjonalny wydźwięk.

Czuciowcy lubią opowiadać o przeżyciach i się do nich odnosić, dlatego łatwiej im zapamiętywać treści, które działają na emocje. Z łatwością przyswajają informacje mówione. Osoby te uczą się, notując lub rysując, dużo łatwiej jest im uczyć się w grupie niż samodzielnie. Do nauki potrzebują ciszy, ponieważ hałas i rozprasza.

Niezależnie od stylu uczenia się, warto w każdym przypadku zadbać o dobrą atmosferę nauki. By ją stworzyć, dobrze jest wykorzystać wiedzę o swoich preferencjach, aby uczyć się w maksymalnie efektowny i przyjemny sposób.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze