Trwa ładowanie...

Tata "z automatu". RPO apeluje do ministra Bondara

Avatar placeholder
16.02.2024 11:13
RPO pisze do Bodnara. Chce zmiany przepisów o uznaniu ojcostwa
RPO pisze do Bodnara. Chce zmiany przepisów o uznaniu ojcostwa (East News)

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od prawomocnego orzeczenia rozwodu, to zakłada się, że pochodzi ono od męża matki. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, uważa, że należy to zmienić. Napisał w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

spis treści

1. Będzie zmiana przepisów o uznaniu ojcostwa?

Były już próby zmiany przepisów ws. domniemania pochodzenia dziecka z małżeństwa po jego ustaniu lub unieważnieniu (art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). W 2020 r. resort sprawiedliwości z aprobatą odniósł się do tej propozycji, ale ostatecznie prawa nie zmieniono.

"W piśmie z 13 marca 2020 r. do Ministra Sprawiedliwości RPO wskazywał, że przepis ten stanowi, iż jeżeli dziecko urodziło się w czasie małżeństwa albo przed upływem 300 dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki" - czytamy na bip.brpo.gov.pl.

"Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie 300 dni od orzeczenia separacji. Jeżeli dziecko urodziło się przed upływem 300 dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża. Domniemanie to nie dotyczy przypadku, gdy dziecko urodziło się w następstwie procedury medycznie wspomaganej prokreacji, na którą wyraził zgodę pierwszy mąż matki. Domniemania te mogą być obalone tylko wskutek powództwa o zaprzeczenie ojcostwa" - czytamy.

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. RPO pisze do Bodnara

Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że należy to zmienić. Marcin Wiącek napisał w tej sprawie do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Powód?

Często procesy rozwodowe trwają nawet latami. Zdarza się, że w tym czasie rozwodzący się zakładają nowe związki i rodzą im się dzieci. A biologiczny ojciec dziecka urodzonego przed upływem 300 dni nie może go uznać i nadać mu swego nazwiska.

"Obecny stan prawny stwarza zasadnicze komplikacje w ustaleniu pochodzenia dziecka w sposób zgodny z rzeczywistością i rzutuje na sytuację prawną wszystkich członków rodziny. Przyczynia się on także do większego obciążenia sądów rodzinnych rozpoznających sprawy o zaprzeczenie ojcostwa; takie powództwo jest w obecnym stanie prawnym jedynym środkiem doprowadzenia do zgodności stanu cywilnego dziecka z prawdą biologiczną" - czytamy na bip.brpo.gov.pl.

Ponadto opisana problematyka nadal jest przedmiotem skarg wpływających do RPO. Dlatego wcześniejsze uwagi rzecznika są nadal aktualne - istnieje potrzeba nowelizacji przepisów.

"Marcin Wiącek prosi Ministra o poinformowanie o dalszych losach wspomnianej inicjatywy i aktualnych planach wobec druku UD292. Jak wynika ze strony Rządowego Procesu Legislacyjnego, ostatnie modyfikacje projektu zostały dokonane w grudniu 2022 r., a 22 grudnia 2022 r. miała się odbyć konferencja uzgodnieniowa" - czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze