Tani i prosty sposób na pozbycie się kleszczy z ubrań. Leśnik dzieli się trikiem
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie, wzmożona aktywność dzieci na świeżym powietrzu. Jednak nie tylko dzieci. Również kleszcze szykują się na atrakcje. Jak zatem zabezpieczyć dzieci przed atakiem kleszczy? Leśnik Karkonoskiego Parku Narodowego podzielił się swoim sposobem.
1. Jak zabezpieczyć dziecko przed kleszczami?
Kleszcze są bardzo dużym zagrożeniem zwłaszcza dla dzieci. Mogą być bowiem nosicielami poważnych chorób takich jak: borelioza, neuroborelioza, anaplazmoza, czy kleszczowe zapalenie mózgu. Według danych Państwowego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego to właśnie wzrost liczby przypadków KZM wśród dzieci odnotowuje się z roku na rok.
Dlatego też wybierając się na spacer do lasu, łąkę, czy parku należy odpowiednio zabezpieczyć dziecko. Podstawą jest odpowiedni strój: długie rękawy, nogawki, skarpetki i pełne buty. Przydatne może też okazać się nakrycie głowy.
Dodatkowym zabezpieczeniem są też preparaty odstraszające kleszcze. Tu można postawić na substancje chemiczne, dostępne w drogeriach lub naturalne, własnoręcznie sporządzone mikstury, jak np. preparat z geranium.
2. Sposób na pozbycie się kleszczy z ubrań
Jednak nawet najlepsze zabezpieczenie może nie uchronić nas przed kleszczami. Te mogą bowiem przyczepić się do ubrania i w chwili naszej nieuwagi przejść na nieosłonięty kawałek skóry. Dlatego też jeden z leśników z Karkonoskiego Parku Narodowego podzielił się swoim sposobem na usuwanie kleszczy z odzieży.
"Rolka do czyszczenia ubrań jest sprawdzonym środkiem do usuwania kleszczy z odzieży. Pomysł przetestował Krzysztof Bisaga, nadleśniczy z KPN" — czytamy na Twitterze.
Rolka do czyszczenia ubrań jest sprawdzonym środkiem do usuwania kleszczy z odzieży. Pomysł przetestował Krzysztof Bisaga, nadleśniczy z KPN, który przyznaje, że kleszczy jest w tym roku może mniej, ale często są nosicielami niebezpiecznej boreliozy. pic.twitter.com/6EY9zbvFxU
— KPN (@Karkonoski_PN) August 3, 2021
Niewątpliwie jest to bardzo tani i spryty trik, który profilaktycznie można stosować po każdym spacerze. Należy jednak pamiętać, by zawsze dokładnie obejrzeć ciało: szczególnie pachwiny, zgięcia pod kolanami, okolice brzucha, a także okolice głowy i miejsca za uszami. Kleszcze wczepiają się tam, gdzie jest ciepło i wilgotno.
Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl