Trwa ładowanie...

Tak sparodiowała lata 90. w Polsce. Ludzie są wściekli

Avatar placeholder
15.02.2024 08:12
Poprzez parodię poruszyła ważny społecznie temat. W komentarzach burza
Poprzez parodię poruszyła ważny społecznie temat. W komentarzach burza (Instagram )

Z pewnych rzeczy nie można żartować? Zdania na ten temat są podzielone. Influencerka, która na swoich profilach w mediach społecznościowych na co dzień parodiuje lata 90., w jednym z filmików poruszyła temat kar cielesnych.

spis treści

1. Poprzez parodię poruszyła ważny społecznie temat

Influencerka z charakterystyczną burzą loków to Daria Henkie. Tworzy swój kontent w oparciu o stylistykę lat 90. Często w swoich filmikach parodiuje modę i obyczaje z tamtych czasów.

Tym razem na instagramowym koncie "retrohenkie" poruszyła temat kar cielesnych. Na nagraniu widzimy Darię, która trzyma kabel, napina go i przełyka ślinę. W tle słyszymy wrzaski i płacz bitego dziecka. Nagranie jest okraszone podpisem "Kabel od prodiża lub farelki (nieliczni zrozumieją). Kto pamięta, daje lajka".

2. W komentarzach burza

Pod nagraniem pojawiło się mnóstwo komentarzy. Zdania internautów na temat dzieła influencerki były bardzo podzielone. Niektórzy pisali, że taki filmik zachęca do normalizowania przemocy. Inni twierdzili, że jest to tylko niewinna parodia. Znaleźli się również tacy, którzy przekonywali, że w niektórych przypadkach stosowanie kar cielesnych jest uzasadnione.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Oto niektóre wpisy:

"Bardzo mi przykro, że coś takiego opublikowałaś. Siniaki po takim kablu nie zeszły mi przez dwa tygodnie. Pamiętam to do dziś, mimo że oberwałam od ojca jako 7-latka, a jestem po trzydziestce. Obrzydliwe",

"Nie ze wszystkiego można żartować",

"Dupa nie szklanka, niektórzy wyrośli na fajnych ludzi. Nie zmanierowanych i bez pretensji do całego świata. Wiedząc, do czego służą ręce",

"Potworne dźwięki w tle, nie mieści mi się w głowie, że to może być uznane za kontent dla rozrywki. Niestety wspominanie czasów, gdzie przemoc wobec dzieci była normalizowana, trzeba robić z bardzo dużą dozą ostrożności. Widać, że u wielu osób wróciły okropne wspomnienia i bardzo wszystkim tym osobom współczuję",

"Jeśli bicie dziecka to dla Ciebie powód do śmiechu to są trzy opcje: leczenie agresji, zakład zamknięty albo po prostu zawiasy",

"Człowiek chodził jak naoliwiony i wszystkie głupotki z główki wyszły",

"Nie i jeszcze raz nie. Umówmy się, bezstresowe wychowanie dzieci to też jest porażka, bo dziecko nie wie, co jest dobre, a co nie, ale bicie.... Masakra jakaś to nie jest wyjście z sytuacji, a zostaje w psychice na zawsze. Okropne" - czytamy.

3. "Worek zaburzeń spowodowanych przemocą fizyczną jest ogromny"

Psychologowie podkreślają, że nie ma lekkich czy niegroźnych kar cielesnych.

- Trzeba nazwać to po imieniu. To jest przemoc. Każda forma przemocy, niezależnie od prawa stanowionego w danym kraju, oddziałuje na ośrodek kary i nagrody w naszym mózgu i działa destrukcyjnie na ośrodkowy układ nerwowy. Objawy tej dysfunkcji wprowadzonej za pomocą przemocy mogą być widoczne od razu w postaci ostrej reakcji na stres lub po czasie w formie zespołu stresu pourazowego, czy też być objawem w postaci nieprawidłowego funkcjonowania społecznego - mówił w rozmowie z WP Parenting Igor Wiśniewski, psycholog i terapeuta dziecięcy.

- Lęk, depresja, zaniżone poczucie wartości, lęk społeczny, możliwość indukowania lęków specyficznych, czyli fobii, lęk w relacjach z innymi. Mógłbym tak wymieniać dalej, bo worek zaburzeń spowodowanych przemocą fizyczną jest ogromny - dodał.

Jesteś świadkiem przemocy lub jej doświadczasz? Oto numery, pod którymi możesz szukać pomocy:

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111,

  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie Niebieska Linia: 800 12 00 02,

  • Telefoniczne Centrum Wsparcia: 800 70 2222,

  • Telefon dla dzieci i młodzieży uruchomiony przez Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze