Tablica manipulacyjna dla dzieci. Zabawka która uczy, rozwija i pobudza wyobraźnię
Tablica manipulacyjna dla dzieci przyciąga uwagę najmłodszych i pobudza ich wyobraźnię. Doskonale łączy naukę i zabawę, dając dziecku mnóstwo korzyści. Czym jest tablica manipulacyjna? W czym pomaga? Ile kosztuje i czy można ją zrobić samemu?
1. Czym jest tablica manipulacyjna?
Tablica manipulacyjna (sensoryczna) to zabawka edukacyjna, którą warto podarować dziecku od 2. do około 6. roku życia. Podstawowym jej elementem jest płyta lub dobrze oszlifowana deska, (najlepiej z drewna sosnowego, aby z łatwością można było przykręcać do niej wybrane elementy).
Jakie przedmioty mogą znaleźć się na tablicy manipulacyjnej? Zależy to tylko od inwencji i kreatywności twórcy tej zabawki, jednak najczęściej przykręcane są do niej:
- sznurki z koralikami lub spinaczami;
- lusterka;
- telefony;
- kalkulatory;
- światełka, przełączniki, latarki;
- klamki do drzwi;
- zasuwki, kłódki z kluczykami, haczyki do zamykania;
- kawałki metalu;
- gąbki o różnych kształtach;
- suwaki, kieszonki, zamki błyskawiczne;
- buty do wiązania, rzepy, taśmy;
- zegary ze wskazówkami;
- dzwonki rowerowe, trąbki;
- kawałki rury;
- instrumenty: dzwonki, bębenki, cymbałki;
- litery magnetyczne.
Na rynku znajdziemy ogromny wybór tablic o różnych kolorach, rozmiarach i wzorach, z pewnością każdy wybierze tablicę zgodną z zainteresowaniami malucha.
2. Dla kogo jest przeznaczona?
Tablica sensoryczna jest odpowiednia dla każdego dziecka, który potrafi samodzielnie siadać. Najmłodszym maluchom trudno jest na długo skupić uwagę, dlatego zabawka przeznaczona dla nich powinna składać się z mniejszej ilości elementów. Warto również zwrócić uwagę, aby nie zawierała części, które dziecko mogłoby połknąć. Ilość elementów na tablicy manipulacyjnej powinna zwiększać się razem z wiekiem dziecka, ponieważ im starsze dziecko, tym łatwiej jest mu skoncentrować się na konkretnych przedmiotach.
3. Jakie korzyści daje zabawa tablicą manipulacyjną?
Tablica manipulacyjna przede wszystkim ma wzbudzać zainteresowanie u dziecka. Jeśli będzie dopasowana do jego potrzeb, przyniesie mu wiele radości. Powinna stymulować różne zmysły, m.in.: dotyku, wzroku, słuchu. Właściwie przygotowana tablica sensoryczna może służyć dziecku nawet przez kilka lat.
Jakie korzyści daje? Zapewnia maluchowi zrównoważoną stymulację rozwoju. Dziecko ma możliwość w bezpieczny, kontrolowany sposób poznawać świat, świetnie się przy tym bawiąc.
Maluch poznaje przedmioty codziennego użytku, które zwykle są przed nim ukrywane, takie jak włączniki, przełączniki itp. Poprzez dotykanie różnych faktur i kształtów wzbogaca swoje doznania sensoryczne.
Rozwija sprawność manualną oraz koordynację wzrokowo - ruchową oraz ćwiczy precyzyjne ruchy. Rozwija koncentrację oraz cierpliwość. Maluch nabiera wprawy w działaniu poprzez systematyczne powtarzanie czynności jak np. wiązanie butów.
4. Ile kosztuje tablica manipulacyjna dla dzieci?
Cena tablicy edukacyjnej waha się od około 100 zł do nawet 600 zł. Zwykle jest uzależniona od ilości elementów oraz jej rozmiaru. Znaczenie ma również miejsce zakupu - mniej zapłacimy w markecie, więcej zaś w domowej manufakturze.
Tablicę sensoryczną możemy także zrobić samodzielnie. Bez większych trudności wykonamy ją domu, jednak przed umieszczeniem w niej poszczególnych elementów powinniśmy upewnić się, że są bezpieczne dla dziecka, a mocowania odpowiednio przytwierdzone.
Aby dziecko miało swobodę manipulowania umieszczonymi przedmiotami, tablica powinna mieć duży rozmiar. Warto pamiętać, aby podczas zabawy dziecku towarzyszył ktoś dorosły.