Trwa ładowanie...

Szkolny eksperyment 8-latki. O jej odkryciu mówi cały świat

Avatar placeholder
19.01.2024 15:33
Szkolny eksperyment 8-latki. O jej odkryciu mówi cały świat
Szkolny eksperyment 8-latki. O jej odkryciu mówi cały świat (Getty Images)

Emma Glenfield, ośmiolatka z Australii, postanowiła przeprowadzić nietypowy projekt badawczy. Efekt przerósł jej oczekiwania - dziś o jej odkryciu mówi cały świat.

spis treści

1. Dzierzbowron

Inspiracją dla projektu badawczego stał się ptak, który często "terroryzował" okolice szkoły. Mowa o dzierzbowronie, który - mimo swojego niepozornego wyglądu - potrafi być bardzo agresywny, szczególnie w okresie lęgowym.

Emma, pod okiem nauczyciela, postanowiła odkryć, kto najczęściej pada ofiarą jego ataków.

2. Metodyka i wyniki badań

Emma z pomocą mamy, Kristy Glenfield, przeprowadziła badania terenowe wokół szkoły Blue Mountains oraz stworzyła internetową ankietę, w której zgromadziła dane od ponad 30 tysięcy osób z całego świata. Ankieta obejmowała pytania dotyczące wieku, wzrostu, fryzury, wagi oraz doświadczeń związanych z atakami ptaków.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Dzierzbowron (Gymnorhina tibicen)
Dzierzbowron (Gymnorhina tibicen) (Getty Images)

Badanie Emmy wykazało, że ataki dzierzbowronów nie są przypadkowe - okazało się, że ptaki te najczęściej atakują wysokich mężczyzn o mniejszej ilości włosów.

Odkrycia młodej badaczki zwróciły uwagę ekspertów od zachowań ptaków, którzy do tej pory nie badali zależności między wyglądem ofiary a agresją tych ptaków. Co więcej, badanie przyciągnęło uwagę publiczności na skalę światową, co jest rzadkością w profesjonalnych badaniach ornitologicznych.

3. Czy dzierzbowrony są niebezpieczne?

Dzierzbowrony są interesującym elementem australijskiej fauny. Choć nazywane są australijskimi srokami, nie należą do rodziny krukowatych. Ich zachowanie w okresie lęgowym, choć czasami problematyczne, jest przykładem instynktu ochronnego w świecie przyrody.

Mimo swojej agresywności w okresie lęgowym dzierzbowrony są przez ludzi uwielbiane. Ankietowani przez Emmę - niezależnie od tego, czy doświadczyli ataku, czy nie - wyrażali w stosunku do nich sympatię.

4. Perspektywy przyszłych badań

Badanie przeprowadzone przez Emmę Glenfield otwiera nowe perspektywy w badaniach nad dzierzbowronami i zachowaniami międzygatunkowymi. Jej podejście i metodyka mogą inspirować przyszłe badania ornitologiczne, a także zachęcać młodych ludzi do aktywnego udziału w nauce i odkrywaniu tajemnic natury.

Emma, dzięki swojemu entuzjazmowi i zaangażowaniu, stała się przykładem tego, jak nawet najmłodsi mogą mieć znaczący wkład w naukowe odkrycia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze