Trwa ładowanie...

Mów tak do dziecka. Metoda na wychowanie geniusza

Avatar placeholder
Klaudia Bąk 12.11.2021 19:54
Ta metoda komunikacji zapewnia harmonijny rozwój intelektualny i zachęca do rozwoju
Ta metoda komunikacji zapewnia harmonijny rozwój intelektualny i zachęca do rozwoju (123rf)

Chcesz wychować geniusza? Naukowcy podpowiadają prosty sposób komunikacji, dzięki któremu dziecko będzie dążyć do kolejnych osiągnięć. Ta świetna metoda ma kolejną zaletę - na dorosłych też działa!

spis treści

1. Jak rozmawiać z dzieckiem? Metoda na wychowanie geniusza

Zakończenie roku szkolnego za nami. Niestety, widok świadectw nie zawsze jest satysfakcjonujący. Istnieje prosty sposób, aby to zmienić w przyszłości.

Wystarczy drobna zmiana w komunikacji z dziećmi, żeby pozytywnie wpływać na ich rozwój. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i nauczycieli. Co więcej – ten prosty sposób sprawdzi się również w komunikacji z bliskimi, niezależnie od wieku.

Zobacz film: "7 cech, które świadczą o tym, że dziecko osiągnie sukces"

Tę metodę komunikacji opracowała para naukowców, dr Carol Dweck i Sal Khan. Od lat szukali metod motywacyjnych, skutecznych już w najwcześniejszych latach życia.

Ich styl działania można streścić jako dążenie do motywowania do rozwoju. Czyli – chwalimy zdolności, ale nie mówimy, że ktoś jest bardzo mądry, aby nie osiadł na laurach.

Dzięki tym prostym trikom m.in. nauka dzielenia czy też nauka literek dla dzieci mogą upłynąć w przyjemnej atmosferze i charakteryzować się wyższą skutecznością.

W prostym przykładzie, zamiast: "jesteś taki inteligentny", po udzieleniu poprawnej odpowiedzi lepiej zwrócić się do ucznia słowami: "gratuluję, ciężko pracowałeś, żeby się tego nauczyć, widać, że już to potrafisz". Zamiast podkreślać szybkość w rozwiązywaniu zadań, warto postawić na rozwojowe podejście: "skoro to było tak proste, czas na coś nowego na miarę możliwości tak inteligentnej osoby".

Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu
Jedzenie poprawiające pracę i rozwój mózgu [6 zdjęć]

To, w jaki sposób odżywiają się dzieci, ma wpływ nie tylko na ich wagę, wygląd czy dobre samopoczucie.

zobacz galerię

Jeśli w teście uzyskamy 80 proc. dla większości z nas to powód do radości, ale zarazem nie jest to maksymalny możliwy rezultat. Podkreślenie, że przy kolejnej próbie powinno być jeszcze więcej punktów, może motywować do osiągnięcia takiego celu.

Przesunięcie granicy osiągnięć jest kluczem do sukcesu. Chwalenie już uzyskanych rezultatów, może powodować rezygnację z dalszych dążeń. Należy jednak umiejętnie łączyć pochwały z namowami do dalszych starań. Dziecko (lub dorosły) nie może mieć wrażenia, że to, co robi obecnie, wciż nie jest dość dobre. Zachęta – tak, ale nie kosztem doceniania osiągnięć.

Naukowcy - autorzy tej metody zwracają uwagę na fakt, że już dawno udowodniono, że iloraz inteligencji nie jest stały, ale może się podnosić - lub w niesprzyjających warunkach czy też pod wpływem substancji psychoaktywnych spadać.

Tym bardziej warto więc dążyć do tego, aby na każdej płaszczyźnie osiągać tendencję wzrostową. Ta metoda komunikacji zapewnia harmonijny rozwój intelektualny i zachęca do dalszych działań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze