Trwa ładowanie...

Szkoła ostrzega rodziców. Wstydliwy problem powrócił

Avatar placeholder
03.03.2023 11:35
Powrócił wstydliwy problem.  Szkoły wysyłają ostrzeżenia
Powrócił wstydliwy problem. Szkoły wysyłają ostrzeżenia (GettyImages)

Ferie to czas odpoczynku, zabawy i najróżniejszych wyjazdów. Czasem jednak pobyt dziecka na kolonii, zimowisku, czy obozie może wiązać się z przykrymi niespodziankami, o czym alarmują kolejne podstawówki. "Nie można myśleć, że problem wszawicy nie dotyczy mojego dziecka" - zaznacza szkolna pielęgniarka.

Pielęgniarka ostrzega przed wszawicą
Pielęgniarka ostrzega przed wszawicą (GettyImages)

1. Wszawica w szkole

Pani Kasia przysłała na naszą redakcyjną skrzynkę wiadomość, którą dostali rodzice uczniów jednej z warszawskich podstawówek. Szkolna pielęgniarka postanowiła poinformować ich o poważnym problemie, jaki pojawił się w placówce po powrocie dzieci z ferii – wszawicy.

"Nie jest to niestety marginalny problem, dlatego należy być czujnym" – pisze kobieta.

Pielęgniarka opisała, w jaki sposób można rozpoznać pierwsze objawy wszawicy u dziecka. Jak zaznacza, zazwyczaj zaczyna się od dokuczliwego świądu skóry głowy.

List pielęgniarki
List pielęgniarki (arch. pryw)

"W wyniku drapania dochodzi do uszkodzenia skóry i w efekcie - wystąpienia strupów. Czasem swędzenie nie występuje, a wszy odkrywa się przypadkowo, czesząc się lub myjąc włosy - pisze. - Na włosach mogą być też obecne tylko jajeczka (gnidy), które wyglądają jak malutkie (około 1 mm) białe lub szare "skorupki". Są one przyklejone do włosów tak mocno, że trudno je oderwać" - tłumaczy.

2. Wszawicą bardzo łatwo się zarazić

Należy pamiętać, że wszawica to bardzo popularny, niezależny od poziomu higieny problem. Może dotyczyć każdego, a dzieci poprzez wspólną zabawę, pożyczanie grzebieni, czapek i gumek do włosów, stanowią idealne środowisko do rozprzestrzeniania się pasożytów.

- Wszawica to choroba zakaźna, łatwo przenosi się w skupiskach ludzi, czyli żłobkach czy w przedszkolach. Szerzy się przez dłonie, wszy mogą też przeskakiwać z główki na główkę dziecka - powiedziała w rozmowie z WP Parenting lek. Joanna Matysiak, pediatra i alergolog.

Zobacz film: "Pytanie mamy - Jak działa colostrum?"

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Szkolna pielęgniarka wymienia m.in.:

  • Swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy - szczególnie na linii włosów.
  • Częste drapanie głowy, uczucie pieczenia.
  • Grudki na skórze głowy (strupki od ukąszeń).
  • Szarobiałe kuleczki o wielkości około 1 mm widoczne u nasady włosów, które nie dają się strząsnąć - najczęściej na karku, skroniach, za uszami.
  • Ranki powstające na skutek drapania się.
Wszawica może dotyczyć każdego
Wszawica może dotyczyć każdego (GettyImages)

3. Sposoby na pozbycie się wszawicy

Jak poradzić sobie z problemem? Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele środków przeciwpasożytniczych (np. szampony, pianki, czy płyny) z permetryną w składzie. Przydatny będzie również grzebień z gęstymi ząbkami.

- Musimy pamiętać, że szybkie mycie włosów tutaj nie pomoże. Szampon z substancją aktywną musi pozostać na głowie dziecka przynajmniej na kilka minut. Po umyciu natomiast rozpoczynamy wyczesywanie. To niezwykle ważne, ponieważ z gnid wylęgają się kolejne postacie wszy – mówi lek. Joanna Matysiak.

Wszawica u dzieci
Wszawica u dzieci (GettyImages)

"Nie można myśleć, że problem wszawicy nie dotyczy mojego dziecka... Zauważenie wszawicy w momencie, gdy występują uszkodzenia skóry, świadczy o jej zaawansowanym stadium. Ważne jest, by uprzedzić ten stan poprzez systematyczną kontrolę czystości skóry głowy" - pisze pielęgniarka. - "I o to Państwa proszę - na poświęcenie chwili na kontrolę skóry głowy dziecka i wdrożenie odpowiednich działań, gdy problem się pojawi. Warto wypracować nawyk takiej kontroli. Jest to podstawa profilaktyki wszawicy" - podsumowuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze