Trwa ładowanie...

Szczepionki nie powodują autyzmu. Kolejne badania naukowców

Szczepionka MMR, czyli szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce nie zwiększa ryzyka autyzmu i nie wyzwala autyzmu u dzieci. To najnowsze doniesienia naukowców.

Zobacz film: "Zrezygnowała ze szczepienia dziecka"

1. Szczepionki nie powodują autyzmu

Naukowcy z Statens Serum Institut w Danii, pod kierownictwem Andersa Hviida badali wpływ szczepienia MMR na zwiększenie ryzyka autyzmu u dzieci urodzonych w Danii w latach 1999-2010.

Monitorowano 657 461 dzieci, a badacze dokumentowali rozpoznanie zaburzeń ze spektrum autyzmu, a także znanych czynników ryzyka takich jak wiek rodziców, diagnoza autyzmu u rodzeństwa, poród przed terminem i mała waga urodzeniowa.

Z badań opublikowanych w czasopiśmie ''Annals of Internal Medicine'' wynika, że ponad 95 proc. obserwowanych dzieci otrzymało szczepienie MMR. U 6517 z nich zdiagnozowano autyzm. Szczepienie MMR nie zwiększyło i nie wywołało autyzmu u dzieci, które nie miały innych czynników ryzyka.

U dzieci, u których to ryzyko występowało,szczepienia nie przyczyniły się do wywołania zaburzeń ze spektrum autyzmu.

2. Mit, że szczepienia powodują autyzm

Temat szczepień i rosnąca popularność ruchów antyszczepionkowych jest wciąż eksponowany w mediach. Mit, który połączył szczepionki i autyzm powstał po opublikowaniu badań Andrew Wakefielda w 1998 roku w ''The Lancelet''.

W wyniku dochodzenia ustalono, że badanie zostało sfałszowane, a Wakefield stracił licencję medyczną.

Od tego czasu przeprowadzono 17 różnych badań, w siedmiu krajach i na trzech kontynentach i nie potwierdziły one związku między szczepieniami a ryzykiem rozwoju autyzmu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niechęć do szczepień i odmowę ich przyjmowania za jedno z 10 największych zagrożeń dla zdrowia na świecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.