Trwa ładowanie...

Świąteczne jedzenie dla dziecka. Lista dozwolonych dań

 Anna Klimczyk
21.12.2021 16:09
Świąteczne jedzenie dla dziecka. Lista dozwolonych dań
Świąteczne jedzenie dla dziecka. Lista dozwolonych dań (East News)

Święta to czas, na który wielu z nas czeka. Spotkania z bliskimi, pachnąca choinka, magiczny nastrój i pyszne jedzenie. Rodzice dbają o to, aby potrawy wigilijne dla dzieci były smaczne i bezpieczne. Których z 12 tradycyjnych dań może spróbować maluch? Sprawdzamy!

spis treści

Wbrew pozorom lista potraw wigilijnych dla naszych pociech, mimo wielu ograniczeń, jest dość długa. Wystarczy przygotować dania w taki sposób, aby nie były ciężkostrawne. Musimy pamiętać o tym, że układ pokarmowy małego dziecka nie jest przystosowany do trawienia tłustych i ciężkich dań. Dlatego właśnie potrawy dla dzieci muszą się nieco różnić od tych, które jadają dorośli.

Świąteczne jedzenie dla dziecka. Lista dozwolonych dań
Świąteczne jedzenie dla dziecka. Lista dozwolonych dań (East News)

1. Jakie ryby może zjeść maluch?

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

Rybę można wprowadzić do jadłospisu dziecka już od 6. miesiąca życia. Jednak dozwolone są tylko te chude i gotowane. Nie podawajmy dzieciom tłustych, smażonych ryb, zwłaszcza w panierce. Zgodnie z wigilijną tradycją na naszym stole najczęściej gości karp. Niestety, to danie jest ciężkostrawne, a poza tym są w nim ości, którymi dziecko może się zakrztusić. Możemy przygotować dla naszej pociechy inną rybkę. Najlepsza będzie taka gotowana na parze lub filet podany w galarecie.

2. Czy dziecko może pić barszcz czerwony?

Barszcz czerwony możemy podać maluchowi, który skończył 7 miesięcy. Nasza pociecha może spróbować czystego barszczu, na bazie dietetycznego bulionu z warzyw, niezabielanego śmietaną. Aby polepszyć smak, do potrawy możemy dodać odrobinę ziół np. majeranku.

3. Tradycyjna sałatka jarzynowa

Sałatkę warzywną można podać dzieciom, jeśli będzie ona przyrządzona na bazie duszonych lub gotowanych warzyw. Nie powinna zawierać majonezu, a nawet jogurtu - ten można wprowadzić do diety w 11. miesiącu życia, pod warunkiem, że dziecko nie ma uczulenia na białka mleka krowiego. Sałatkę przygotowaną dla malucha możemy skropić odrobiną oliwy z oliwek.

Świąteczne jedzenie dla dziecka. Lista dozwolonych dań
Świąteczne jedzenie dla dziecka. Lista dozwolonych dań (East News)

4. Kompot z suszu

Ten świąteczny napój to prawdziwa bomba witaminowa. Suszone owoce mają sporo błonnika, a także potasu, wapnia, żelaza, magnezu, cynku. Rozcieńczonego kompotu może spróbować już dziesięciomiesięczny maluch.

5. Słodkie przyjemności dla malucha

Prawie każde dziecko lubi słodycze. Jednak rodzice muszą pamiętać o tym, że przede wszystkim trzeba zachować umiar. Warto słodkie ciasteczka czy torty zamienić na obrane owoce. W przypadku wypieków dla dzieci nie trzeba bazować na samej mące, jajkach i śmietanie. Bazą mogą być także banany, jabłka czy twaróg.

6. Dlaczego unikamy niektórych produktów?

Rodzice muszą mieć świadomość, że niektóre produkty po prostu należy wykluczyć z diety dziecka. Wiele z nich nie może znaleźć się w jadłospisie niemowlęcia i małego dziecka do 3. roku życia, ale są też takie, których należy unikać przez pierwszych kilka lat życia.

Rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu życia. Pierwsze w menu niemowlęcia powinny pojawić się warzywa, a następnie owoce i produkty zbożowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze