Trwa ładowanie...

Świadczenie dla rodziców. Matki mogą liczyć na 1338 złotych

 Maria Krasicka
19.08.2022 12:05
Świadczenie dla rodziców. Matki mogą liczyć na 1338 złotych
Świadczenie dla rodziców. Matki mogą liczyć na 1338 złotych (GettyImages)

Osoby, które podjęły się wychowania dzieci, porzucając karierę zawodową, mogą liczyć na wsparcie państwa. Pogram "Mama 4+" to tzw. matczyna emerytura, która skierowana jest do osób, które nie miały możliwości płacenia składek emerytalnych. Jednak, by się o nią ubiegać, należy spełnić kilka warunków. Jakich? Podpowiadamy.

Emerytura za wychowanie dzieci. Kto może liczyć na wsparcie?
Emerytura za wychowanie dzieci. Kto może liczyć na wsparcie? (GettyImages)

1. Emerytura dla rodziców

Życie w Polsce nie jest łatwe. Niskie zarobki, umowy śmieciowe, ponad 15-procentowa inflacja, czy utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej, która od lat jest zaniedbywana przez kolejne rządy – to wszystko sprawia, że każda nawet najdrobniejsza pomoc jest chętnie przyjmowana przez polskie rodziny, a kolejne programy socjalne (RKO, 14. emerytura itp.) cieszą się popularnością.

Również osoby, które poświęciły życie zawodowe na wychowanie dzieci (tym samym nie opłacając składek emerytalnych), mogą liczyć na wsparcie państwa. Program "Mama 4+" jest bowiem rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym, które powstało z myślą o rodzicach (zarówno matkach, jak i ojcach), którzy wychowali co najmniej czworo dzieci. Dzięki niemu co miesiąc można uzyskać 1338,44 zł.

"Jest przeznaczone dla osób, które, żeby wychować co najmniej czworo dzieci nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, a dziś żyją na granicy ubóstwa, nie mając prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewni podstawowe środki do życia" – czytamy na stronie gov.pl.

2. Co trzeba zrobić, by otrzymać emeryturę matczyną?

Jakie zatem warunki należy spełnić by móc uzyskać prawa do świadczenia? Najważniejszym kryterium jest wiek. W przypadku kobiet ukończenie 60 roku życia i 65. przez mężczyzn. Osoba ubiegająca się o świadczenie musi również wykazać, że nie pracowała zawodowo i wychowała co najmniej czworo dzieci, a także:

  • mieszka w Polsce i posiada tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium Polski przez co najmniej 10 lat;
  • jest obywatelem Polski, lub ma prawo pobytu w Polsce, jest obywatelem Państw UE lub cudzoziemcem mieszkającym w Polsce.

By otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i dołączyć niezbędne dokumenty: numery PESEL dzieci, ich akty urodzenia oraz informacje o obecnej sytuacji materialnej rodziców.

Jak poinformował wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, na program "Mama 4+" przeznaczone jest 1,4 mld złotych.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze