Św. Katarzyny

Dzisiaj już mało kto pamięta o dawnym święcie obchodzonym w listopadowy czas. Chodzi o katarzynki - święto celebrowane w nocy z 24/25 listopada. W czasach pogańskich, w kalendarzu słowiańskim 24 listopad było to Święto Doli, podczas którego wróżono jaki los czeka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Zwyczaj wróżenia w okolicach dnia poświęconego świętej Katarzynie, czyli 25 listopada, został przejęty przez chrześcijan i obchodzony aż do XIX wieku. Święta ta jest uważana za patronkę kawalerów troszczących się o wybór dobrej żony. Katarzynki są pomyślane jako czas wróżb skierowanych do młodych chłopców.

Polecane wideo:

Zabawy na Katarzynki

Jak można uczcić z dziećmi dzień św. Katarzyny, tak by miło nawiązać w zabawach do dawnej tradycji?

Jednym ze sposobów jest wspólne robienie poduszeczek. Można je wykonać np. z bibuły, która jest wypełniana papierem. Rogi takiej poduszki można posklejać klejem. Na wierzchu poduszeczek warto ponaklejać ozdoby, wykonane np. z kolorowego papieru. Do tej części prac można zaangażować zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Po wykonaniu poduszeczek sporządzamy karteczki z imionami dziewczynek biorących udział w zabawie i wkładamy pod poduszki. Chłopcy losują, kto wyciągnie jakie imię. Druga część zabawy to robienie laurek dla dziewczynek, których imiona chłopcy wylosowali.

Innym sposobem na uczczenie w towarzystwie dzieci dnia św. Katarzyny są katarzynki wróżby, czyli zorganizowanie z maluchami zabaw podobnych do wróżb andrzejkowych związanych z bogactwem, pracą, podróżami i sympatiami do płci pięknej. Trzeba przygotować rekwizyty odnoszące się do różnych sytuacji: np. monety - symbol bogactwa, zboże - symbol dobrej pracy (tu mogą być dobre oceny w szkole), mapę - podróże, maskę karnawałową - udaną zabawę, słodycz - słodkie życie. Dajemy te rekwizyty pod kubek i robimy wróżby. Najpierw chłopcom a następnie dziewczynkom. Może być też pusty kubek, który oznacza, że żadnych wielkich zmian w życiu nie będzie.

Można też powróżyć sobie z liści. Na wodę wrzucają swój listek dziewczynki i jeden chłopiec. Ta, której listek podpłynie najbliżej, musi zatańczyć z chłopcem jakiś taniec. Zabawę katarzynki może zakończyć też konkurs na jedzenie sucharków. Chłopiec, który pierwszy zje sucharka, najszybciej się ożeni. I już wiadomo kogo można obwołać Panem Młodym!

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Wyniki

mika17 • ostatni post 2 tygodnie temu

1
Artykuły Kultura
Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Jak często czytamy dzieciom? Odtwórz wideo

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Książka "Bystrzaki"

Książka "Bystrzaki"

Szukasz inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem? Chciałabyś mu zaproponować coś ciekawego i jednocześnie rozwijającego kreatywność? Poszukaj podpowiedzi w książce „Bystrzaki" C.J. Simister.

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop

Seria Błękitny Laptop dostarcza rodzicom materiału do rozmowy z dzieckiem o zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.