Trwa ładowanie...

Św. Katarzyny

Dzisiaj już mało kto pamięta o dawnym święcie obchodzonym w listopadowy czas. Chodzi o katarzynki - święto celebrowane w nocy z 24/25 listopada. W czasach pogańskich, w kalendarzu słowiańskim 24 listopad było to Święto Doli, podczas którego wróżono jaki los czeka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zwyczaj wróżenia w okolicach dnia poświęconego świętej Katarzynie, czyli 25 listopada, został przejęty przez chrześcijan i obchodzony aż do XIX wieku. Święta ta jest uważana za patronkę kawalerów troszczących się o wybór dobrej żony. Katarzynki są pomyślane jako czas wróżb skierowanych do młodych chłopców.

1. Zabawy na Katarzynki

Jak można uczcić z dziećmi dzień św. Katarzyny, tak by miło nawiązać w zabawach do dawnej tradycji?

Jednym ze sposobów jest wspólne robienie poduszeczek. Można je wykonać np. z bibuły, która jest wypełniana papierem. Rogi takiej poduszki można posklejać klejem. Na wierzchu poduszeczek warto ponaklejać ozdoby, wykonane np. z kolorowego papieru. Do tej części prac można zaangażować zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Po wykonaniu poduszeczek sporządzamy karteczki z imionami dziewczynek biorących udział w zabawie i wkładamy pod poduszki. Chłopcy losują, kto wyciągnie jakie imię. Druga część zabawy to robienie laurek dla dziewczynek, których imiona chłopcy wylosowali.

Innym sposobem na uczczenie w towarzystwie dzieci dnia św. Katarzyny są katarzynki wróżby, czyli zorganizowanie z maluchami zabaw podobnych do wróżb andrzejkowych związanych z bogactwem, pracą, podróżami i sympatiami do płci pięknej. Trzeba przygotować rekwizyty odnoszące się do różnych sytuacji: np. monety - symbol bogactwa, zboże - symbol dobrej pracy (tu mogą być dobre oceny w szkole), mapę - podróże, maskę karnawałową - udaną zabawę, słodycz - słodkie życie. Dajemy te rekwizyty pod kubek i robimy wróżby. Najpierw chłopcom a następnie dziewczynkom. Może być też pusty kubek, który oznacza, że żadnych wielkich zmian w życiu nie będzie.

Można też powróżyć sobie z liści. Na wodę wrzucają swój listek dziewczynki i jeden chłopiec. Ta, której listek podpłynie najbliżej, musi zatańczyć z chłopcem jakiś taniec. Zabawę katarzynki może zakończyć też konkurs na jedzenie sucharków. Chłopiec, który pierwszy zje sucharka, najszybciej się ożeni. I już wiadomo kogo można obwołać Panem Młodym!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.