Trwa ładowanie...

Suplementy omega-3 przyjmowane przez kobiety w ciąży mogą obniżyć ryzyko astmy u dzieci

Dzieci, których mamy przyjmowały wysokie dawki kwasów omega-3 w czasie ostatnich trzech miesięcy ciąży, były mniej narażone na rozwój przewlekłych problemów ze świszczącym oddechem lub astmą w wieku 5, stwierdza badanie, które sugeruje możliwy sposób, aby pomóc uniknąć tego narastającego problemu.

Zobacz film: "Rozwój odporności u dzieci"

Liczba przypadków astmy rośnie w krajach rozwiniętych, natomiast spożycie kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak te znajdujące się w rybach zmalała. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że niedobory kwasów omega-3 podczas ciąży mogą wpłynąć na ryzyko astmy u dzieci, ale były zbyt małe, aby jednoznacznie stwierdzić taką zależność.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze w Danii wykonali rygorystyczny test, przepisując około 700 kobietom spożywanie 2,4 grama suplementu dziennie zawierającego dwa rodzaje oleju rybnego, albo drugiej pigułki zawierającej oliwę z oliwek, w trzecim trymestrze ciąży, kiedy płuca niemowląt dojrzewają. Ani przyszłe mamy, ani naukowcy nie wiedzieli, kto otrzymywał, które tabletki przez kolejne trzy lata, a następnie tylko naukowcy się dowiedzieli, aż dzieci osiągnęły wiek 5 lat.

Mamy zapisywały, ile razy dziecko miało epizody problemów z płucami, trwające co najmniej trzy dni. Zostało to określone uporczywym świszczącym oddechem, aż dziecko osiągnęło wiek 3 lat, a stan ten przekształcił się w astmę.

Przyjmowanie suplementów omega-3 przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży może uchronić dziecko przed zachorowaniem na astmę
Przyjmowanie suplementów omega-3 przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży może uchronić dziecko przed zachorowaniem na astmę (Shutterstock)

Okazało się, że 17 proc. dzieci, których mamy przyjmowały olej rybny, miały problemy z oddychaniem w ciągu 5 lat w porównaniu do 24 proc. w grupie porównawczej, co oznacza zmniejszenie ryzyka o jedną trzecią. Były także przypadki zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc i innych takich zakażeń w grupie oleju rybnego.

Jednakże prawie wszystkie przypadki obniżonego ryzyka występowały u dzieci, których matki miały najniższy poziom omega-3 we krwi na początku badania. Piętnaście kobiet musiałaby wziąć tabletki z olejem z ryb, aby zapobiec jednemu przypadkowi świstów lub astmy u dziecka, jeśli byłaby brana pod uwagę cała grupa, ale tylko około pięciu kobiet musiałoby przyjmować te tabletki, jeśli pod uwagę byłaby brana tylko grupa najniższego poziomu omega-3.

ZOBACZ TAKŻE:

To sugeruje możliwy sposób, aby określić, kto może najbardziej skorzystać, jeśli brać pod uwagę stosowanie suplementów.

Dr Christopher Ramsden z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia pisze w artykule redakcyjnym w "New England Journal of Medicine", który opublikował badania w środę, że wyniki "są bardzo obiecujące", ale należy zachować ostrożność.

Dawka tranu w badaniu była od 15 do 20 razy wyższa od średniej dawki przyjmowanej przez Amerykanów w żywności, więc zanim taka dawka będzie zalecana, trzeba przeprowadzić więcej badań, aby upewnić się, że takie dawkowanie nie wpływa szkodliwie na zachowanie, myślenie lub inne aspekty zdrowia.

Lekarze, którzy napisali kolejny artykuł, sugerują, że suplementy są rozsądne dla kobiet z wywiadem rodzinnym w kierunku astmy, zwłaszcza że są one tanie i nie zaobserwowano żadnych poważnych działań niepożądanych.

Badanie zostało opłacone przez Fundację Lundbeck Danii i duńskiego Ministerstwa Zdrowia oraz inne grupy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.