Kilkaset osób w kolejce. "Pierwszy raz w historii mamy taką sytuację"
Gigantyczne kolejki ustawiają się przed sądami w całym kraju. To skutek wdrożenia tzw. ustawy Kamilka. Nowe przepisy wymagają większej weryfikacji każdej osoby zawodowo zajmującej się małoletnimi.
1. Urzędnicy zaskoczeni
Zgodnie z tzw. ustawą Kamilka każda osoba, która ma kontakt z małoletnimi, musi pracodawcy przedstawić zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Celem jest poprawa i zwiększenie ochrony dzieci. Dodatkowo z
Nowe zasady dotyczą osób, które zawarły umowę o pracę po 15 lutego lub zmieniły rodzaj działalności, którą mają prowadzić. Chodzi nie tylko o nauczycieli.
2. Kolejki w sądach
Sytuacja jest poważna, gdyż czasu nie zostało wiele, a dla nauczycieli otrzymanie zaświadczenia jest konieczne w celu wykonywania zawodu. W niektórych miastach pod sądami ustawiły się długie kolejki.
O gigantycznych kolejkach informuje portal radioostrowiec.pl. Oczekujący mówili dziennikarzom, że system internetowy, przez który można było aplikować o zaświadczenie, nie działa.
- Mój mąż chciał mi pomóc i zaaplikował o zaświadczenie przez internet. Minęły dwa tygodnie i zaświadczenia nie dostałam. Po co jest więc ta możliwość? - mówiła jedna z nauczycielek.
Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie od wczesnych godzin porannych ustawiła się kolejka osób, głównie nauczycieli, którzy muszą uzyskać zaświadczenie o niekaralności, aby móc wykonywać swój zawód. https://t.co/o18DoD9Qzg pic.twitter.com/bKYGZQbtt7
— Piotrdotcom 🇵🇱🇪🇸🇫🇷🇪🇺 #SilniRazem (@Piotrdotcom) August 29, 2024
Z kolei TVN24 donosi i kolejkach w Szczecinie.
- Pierwszy raz w historii mamy taką sytuację - mówi Michał Tomala, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie.
"Fakt" podaje, że podobnie sytuacja wygląda w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Piotrkowie Trybunalskim. W niektórych miastach czeka się godzinami, a w kolejce stoi kilkaset osób.
Ministerstwo Sprawiedliwości 30 sierpnia poinformowało, że Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego przy ul. Czerniakowskiej 100 w Warszawie będzie pracować nawet w sobotę - 31 sierpnia.
Złóż wniosek lub zapytanie do Krajowego Rejestru Karnego także w sobotę 31 sierpnia!
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) August 29, 2024
Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego w Warszawie będzie otwarte również w najbliższą sobotę, 31 sierpnia. Biuro przy ul. Czerniakowskiej 100 będzie czynne od 8:15 do 16:00.
Większość… pic.twitter.com/V6t2a3y1i5
Nauczyciele, którzy nie dopełnią formalności na czas, mogą spotkać się z karami i to dość poważnymi. Grozi im nawet pięć lat pozbawienia wolności, jeśli okaże się, że obowiązki nie zostały dopełnione.
3. Lex Kamilek w skrócie
Ustawa Kamilka to potoczna nazwa nowelizacji polskiego prawa, która została wprowadzona w odpowiedzi na tragiczne wydarzenia związane z przemocą wobec dzieci, w tym śmiercią Ośmioletniego Kamilka z Częstochowy.
Chłopiec zmarł w wyniku ciężkich obrażeń zadanych przez ojczyma. Ustawa ma na celu zaostrzenie kar za przemoc wobec dzieci, a także wzmocnienie ochrony najmłodszych przed przemocą domową.
Główne zmiany wprowadzone przez ustawę obejmują zaostrzenie kar za przestępstwa związane z przemocą wobec dzieci, w tym za znęcanie się fizyczne i psychiczne oraz szybsze procedury interwencyjne dla służb.
Zwiększenie uprawnień pracowników socjalnych i służb medycznych do interwencji w przypadkach podejrzenia przemocy ma na celu lepszą ochronę najmłodszych oraz skuteczniejsze ściganie sprawców przemocy domowej.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl