Trwa ładowanie...

Środa popielcowa 2021. Jak wytłumaczyć dziecku na czym polega ten zwyczaj?

 Ewa Rosiecka
17.02.2021 12:33
Środa popielcowa 2021. Jak wytłumaczyć dziecku na czym polega ten zwyczaj?
Środa popielcowa 2021. Jak wytłumaczyć dziecku na czym polega ten zwyczaj? (GettyImages)

Dziecięcy świat rządzi się swoimi prawami. Najmłodsi widzą go inaczej niż my, w inny sposób oceniają i traktują niezwykle osobiście. Dodatkowo zwracają uwagę na kwestie, do których my - dorośli nie przykładamy często większej wagi. Jak mówić dzieciom o rzeczach ważnych? Jak wytłumaczyć pewne zwyczaje i tradycje? Dziś naszym tematem przewodnim jest Środa Popielcowa 2021 - podpowiadamy, jak wytłumaczyć dziecku zwyczaje z nią związane. Sprawdź!

spis treści

1. Czym jest Środa Popielcowa?

Abyśmy mogli dobrze wytłumaczyć dziecku, czym jest Środa Popielcowa, najpierw powinniśmy usystematyzować naszą wiedzę na ten temat.

Każdego roku po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się karnawał - czas balów i zabaw, którego kulminacją są Ostatki, trwające od Tłustego Czwartku do wtorku przed Środą Popielcową. W tym czasie możemy pozwolić sobie na zajadanie się słodkościami oraz na huczną zabawę.

Następujący po nim Popielec, Środa Popielcowa (dawniej Wstępna Środa) jest pierwszym dniem trwającego 46 dni (40 dni kalendarzowych bez niedziel) Wielkiego Postu.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Okres ten to czas przygotowań do obchodów Świąt Wielkiej Nocy, w którego czasie wierni Kościoła Katolickiego zobowiązani są do zaprzestania zabaw oraz wstrzemięźliwości w jedzeniu, oraz piciu. To czas, w którym należy skupić się na pomocy bliźniemu i dobrych uczynkach.

Co dzieci wiedzą o świętach wielkanocnych? Sonda WP Parenting
Co dzieci wiedzą o świętach wielkanocnych? Sonda WP Parenting

[Wielkanoc tuż-tuż. Trwają ostatnie gorączkowe przygotowania do najważniejszych świąt w roku. Jak to

przeczytaj artykuł

To święto zalecane, co oznacza, że zgodnie z prawem kanonicznym wierni nie muszą tego dnia uczestniczyć w nabożeństwach związanych ze Środą Popielcową, niemniej w kościołach odprawiane są msze, na których księża posypują wiernym głowę popiołem.

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym i co roku wypada w okresie od 4 lutego do 10 marca. Kiedy wypada Popielec w 2021 roku? W tym roku obchodzimy je 17 lutego.

1.1. Popielec - post

Środa Popielcowa to czas ścisłego postu. Oznacza to, że wierni w ciągu dnia mogą zjeść jeden posiłek do syta oraz dwa do podzielenia się. Tego dnia zabronione jest spożywanie pokarmów mięsnych. Ścisły post obowiązuje osoby dorosłe, które ukończyły 18. rok życia do 60. roku życia.

Dodatkowo od spożywania pokarmów mięsnych powinny powstrzymać się osoby powyżej 14 roku życia, choć jest to tylko zalecenie.

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata
Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata [13 zdjęć]

W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza

zobacz galerię

2. Jak wytłumaczyć dziecku zwyczaje związane ze Środą Popielcową?

Rozmawiając z najmłodszymi o tym święcie, warto mieć na uwadze, że dzieci odbierają świat osobiście i dosłownie. Jeśli dodamy do tego wyobraźnię, bardzo łatwo o nieporozumienia i lęki. Znaczenie ma nie tylko to, co mówimy, ale także sposób, w jaki przekazujemy im informacje.

Aby dzieci nas dobrze zrozumiały, powinniśmy mówić w sposób jasny i prosty, bez zbędnych wartościowań, ostrożnie, rozsądnie, nie używając niezrozumiałych metafor.

Tłumacząc dziecku, czym jest Środa Popielcowa, możemy spróbować porównać ją do oczekiwania na urodziny lub imieniny. Gdy dzień ten się zbliża, zaczynamy odliczanie. Pan Jezus również ma swoje ulubione dni, na które czeka z niecierpliwością, a Środa Popielcowa to początek takiego oczekiwania na Wielkanoc, czyli wielkiego święta dla Jezusa. Od tego dnia zaczynamy odliczanie.

Bezpieczne święta z dzieckiem
Bezpieczne święta z dzieckiem [9 zdjęć]

W okresie przedświątecznym wszyscy mamy dużo obowiązków. W domu sprzątanie, gotowanie, pieczenie i ubieranie

zobacz galerię

Dzieci mogą nas zapytać, dlaczego ksiądz w Kościele posypuje głowę wiernych popiołem. W tym przypadku warto przypomnieć dziecku, że w Wielkim Poście Jezus chciałby, abyśmy o nim stale pamiętali. Jeśli ksiądz posypie naszą głowę popiołem, za każdym razem, gdy tego dnia spojrzymy w lustro, przypomnimy sobie o kochającym nas Jezusie.

Jeśli maluch boi się, że będzie to dla niego bolesne, warto zapewnić, że posypywanie głowy popiołem nie boli. Dzięki temu obrzedowi każdy może poczuć się wyjątkowo. Dzieci po przełamaniu swojego lęku często proszą nawet o dodatkową porcję popiołu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze