Trwa ładowanie...

Soroban (liczenie po japońsku). Jak wygląda?

 Agnieszka Gotówka
22.11.2022 22:18
Soroban (liczenie po japońsku). Jak wygląda?
Soroban (liczenie po japońsku). Jak wygląda? (https://stock.adobe.com)

Soroban to liczydło pochodzące z Japonii, gdzie do dziś do nauki liczenia wykorzystują je już czterolatkowie. W Polsce zwolenników tego matematycznego narzędzia również nie brakuje. Przeczytajcie, na czym polega jego fenomen.

spis treści

1. Soroban. Co to jest jest?

Soroban to liczydło, które jest odpowiednikiem europejskiego abakusa. Do Japonii, gdzie jest bardzo popularne, dotarło jednak z Chin. Do dziś japońskie dzieci uczą się na nim rachować. I robią to niezwykle szybko!

Liczydło soroban pozwala dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić. Pomaga w obliczaniu nawet bardzo skomplikowanych działań wymagających potęgowania i pierwiastkowania kwadratowego. Daje też możliwość zgłębiania logarytmów czy proporcji trygonometrycznych.

Soroban japoński pozwala operować na dużych liczbach, a przy tym nie przekraczać pułapu obliczeń w zakresie 10. Z czasem, po opanowaniu rachowania na sorobanie, sam przyrząd nie jest już potrzebny, bo liczenie odbywa się w myślach.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jest to możliwe dlatego, gdyż japońskie liczydło soroban po dojściu do wprawy można zastąpić jego wyobrażeniem. Liczenie odbywa się wówczas w pamięci, gdzie w wyobraźni przesuwa się koraliki.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku w nauce matematyki?
Jak mogę pomóc mojemu dziecku w nauce matematyki?

Matematyka jest jednym z przedmiotów, które sprawiają uczniom najwięcej problemów. Dlaczego? Królowa

przeczytaj artykuł

2. Soroban. Jak liczyć?

Soroban opiera się na systemie piątkowym (por. do budowy ludzkiej dłoni). Klasyczne liczydło tego typu składa się z 23 lub 27 linii przeciętych poprzeczną belką. Szkolny soroban ma 13 rzędów dziesiętnych. Podobnie jak w tradycyjnym liczydle oznaczają jedności, dziesiątki, setki, tysiące, setki tysięcy, milion, itd. (patrząc od prawej).

Każda kolumna składa się z 5 koralików: 4 na dole i 1 na górze. Każdy dolny koralik ma wartość 1, a górny 5. Jeśli przesunie się go w dół, to dodamy pięć, a w górę – to odejmiemy pięć.

Kolejność wykonywania działań matematycznych – jakie są reguły?
Kolejność wykonywania działań matematycznych – jakie są reguły?

Kolejność wykonywania działań pomaga w prawidłowym liczeniu. Sprawdź, jaka jest kolejność, zanim zaczniesz

przeczytaj artykuł

By wyzerować japoński soroban należy rozsunąć koraliki maksymalnie od siebie, innymi słowy: odzielić niebo (koraliki górne) od ziemi (koraliki dolne).

Zapytaj swoje dziecko, czy wie, co to soroban. Pokaż mu filmiki, na których dzieci używają go do liczenia. Być może zainteresuje go rachowanie na tego rodzaju urząrzeniu. Jeśli tak, sprawdźcie, czy w waszym mieście znajdziecie kurs liczenia na sorobanie. Możecie wziąć w nim udział razem.

3. Soroban. Liczydło nie byle jakie!

Liczydło japońskie (soroban) to nie tylko narzędzie do rachowania. Nabycie umiejętności posługowania się nim ma też wiele innych zalet, m.in.:

  • pozwala na wszechstronny rozwój zdolności intelektualnych dzieci,
  • ćwiczy koncentrację,
  • uczy samodyscypliny,
  • pozytywnie wpływa na samoocenę (dziecko dostrzega, że dzięki ciężkiej pracy może pokonać kolejne stopnie umiejętności, by ostatecznie dotrzeć na szczyt),
  • ułatwia dzieciom i dorosłym wykonywanie obliczeń pamięciowych,
  • zmniejsza ryzyko choroby Alzhaimera (liczenie na sorobanie pomaga tworzyć nowe połączenia neuronowe w mózgu),
  • pomaga w sposób bezbolesny przejść najmłodszym dzieciom do abstrakcyjnego myślenia matematycznego,
  • rozwija sprawność manualną rąk i koordynację ręka – oko,
  • rozwija intelektualnie,
  • ułatwia liczenie uczniom, którzy mają dyskalkulię.

4. Soroban. Gdzie kupić?

W Japonii liczenie na sorobanie do dziś jest wysoko cenioną umiejętnością. W Polscce ta metoda rachowania również staje się coraz popularniejsza. W Siedlcach funkcjonuje Akademia Sorobanu – Japońska Szkoła Matematyki Ishido-Shiki, którą założył Karol Sieńkowski, certyfikowany nauczyciel metody Ishido-Shiki, egzaminator Japońskiego Związku Sorobanu (Soroban Foundation of Japan) i nauczyciel matematyki, pomysłodawca Mistrzostw Polski w Obliczeniach na Sorobanie.

Liczyć na sorobanie można się też uczyć w innych miastach Polski, m.in. w Warszawie i Gdyni. A gdzie kupić soroban? Można zamówić go w wielu sklepach internetowych oferujących narzędzia dydaktyczne.

5. Soroban – cena

Dobrej jakości soroban kosztuje ok. 100-120 zł. Można go co prawda kupić taniej, ale pamiętajmy, że lepiej zinwestować w narzędzie dobrej jakości, bo będzie nam służyć przez lata.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze