Slang młodzieżowy. Jak zmieniła go edukacja zdalna?
Czy wiesz, co w języku młodzieżowym oznaczają "randomy"? Albo skrót AFK? Jeśli jesteś rodzicem nastolatka, być może masz taką wiedzę. Do ogólnego użytku tego typu słownictwo wprowadziła pandemia koronawirusa. Oraz związana z nią nauka zdalna.
1. Językowe skutki pandemii
Pandemia koronawirusa zmieniła rzeczywistość na wielu polach. Jednym z nich jest edukacja. I nie chodzi tylko i wyłącznie o to, że przez wiele miesięcy uczniowie musieli uczyć się zdalnie, w domu, przed własnym komputerem, ale także o słownictwo, jakie w czasie tej nauki weszło do ogólnego słownika młodzieży.
"Cool" już dawno przestało być modne. Teraz na coś fantastycznego, co nie mieści się w żadnych normach, mówi się OP (over powered - ang.). Jeśli coś poszło dobrze, wstarczy powiedzieć: GG (fon. dżi-dżi, z ang. good game). Znak naszych czasów? Okazuje się, że tylko częściowo, ponieważ słownik współczesnych, uczących się przez kilka miesięcy zdalnie nastolatków, oparty jest na slangu z gier komputerowych. Jego znaczenie powinni znać zapalczywi gracze jeszcze sprzed dekady.
2. Slang młodzieżowy z e-szkoły
Nauka przed komputerem w pandemii sprzyjała rozwojowi młodzieżowej nowomowy. Powstało tak wiele słówek, które opisują szkolną rzeczywistość i często są związane np. z połączeniem internetowym, zmianą lekcji czy odchodzeniem od komputera. Oto niektóre z nich.
Lagować - mieć opóźnienie w przekazie informacji. Lagować może się gra albo lekcja.
Bugi - błędy. Zazwyczaj występują w grach, ale mogą pojawić się także podczas lekcji.
Lamić - robić coś źle. Odnosi się zarówno do osoby, jak i rzeczy.
Zmutować/wymutować - od ang. mute (wycisz). Używane w kontekście wyciszenia mikrofonu w laptopie.
AFK - od ang. away from keyboard (z dala od klawiatury). Pochodzi od slangu graczy komputerowych, używany jest, gdy osoba odchodzi od komputera. Uczniowie przenieśli skrót na grunt szkoły, oznacza on, że osoba jest na przerwie.
Skipnąć - od ang. sip (pomiń). Skipnąć można piosenkę, reklamę w czasie filmu na YT lub lekcję.
Randomy - od ang. random (losowy). Randomowe mogą być pytania na sprawdzianie lub sposób wywoływania uczniów do odpowiedzi.
OP - od ang. overpowered (wzmożony). W grach używany w znaczeniu zbyt silnej postaci, ale też ogólnej pochwały czegoś, zrobienie czegoś najlepiej.
Good game - używane w grach jako pochwała, w edukacji zdalnej również w tym znaczeniu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl