Przejdź na WP

Skutki nieleczonej owsicy

Owsiki często uważane są za wstydliwy problem czy wręcz temat tabu. Niektórzy twierdzą, że nie trzeba ich leczyć, gdyż same po pewnym czasie znikną. Jednak nie jest to prawda. Niestety, nieleczona owsica może doprowadzić do wielu powikłań.

Zobacz film: "Na co zwrócić uwagę, wybierając przedszkole dla dziecka?"

spis treści

1. Zakażenia dróg rodnych

Owsica to choroba wywołana przez pasożyty. Objawia się ona przede wszystkim swędzeniem odbytu, niespokojnym snem i najczęściej też zgrzytaniem zębami. Jednym z groźniejszych powikłań, które może wystąpić jedynie u dziewczynek, jest przejście owsików z odbytu do pochwy. Pasożyty mają zdolność przemieszczania się, nieleczona owsica może doprowadzić więc do zakażenia nimi pochwy, macicy, a nawet jajników. Skutkuje to rozwijaniem się stanów zapalnych, które mogę powodować ból, pieczenie i swędzenie okolic intymnych. Przewlekły stan zapalny może nawet doprowadzić do bezpłodności.

2. Zapalenie jelita grubego

Przewlekła owsica może powodować zapalenie jelita grubego. Częściej dotyczy to osób dorosłych, ale może wystąpić także u dzieci i niemowląt. Pierwszymi objawami są silne bóle brzucha i skurcze podbrzusza. Mogą do nich dołączyć krwiste biegunki, nudności, wymioty i brak łaknienia. W wyniku tych dolegliwości może dojść do chudnięcia, odwodnienia organizmu, osłabienia i anemii.

3. Zapalenie skóry

Drapanie okolic odbytu może doprowadzić do uszkodzeń i wtórnych zakażeń oraz zapalenia skóry. Mogą pojawić się zaczerwienienia, krostki, które pieką czy swędzą. Ciągłe podrażnianie ranek może utrudniać ich gojenie i ułatwiać przedostawanie się drobnoustrojów do organizmu. Dlatego, aby zapobiec rozdrapywaniu skóry i ran, można założyć obcisłą bieliznę, którą po nocy należy zmienić, wyprać w 95 stopniach i przeprasować gorącym żelazkiem.

4. Utrata masy ciała

Bardzo ciężkie zakażenia mogą doprowadzić do wielu powikłań, na pierwszy rzut oka niekojarzonych z owsikami. Należą do nich: bezsenność, utrata apetytu, spadek masy ciała czy moczenie się w nocy. Owsiki, jak każde pasożyty, pobierają od swojego żywiciela substancje pokarmowe. W rezultacie, jeśli taki stan trwa przez długi czas, może doprowadzić do niedożywienia i powstania niedoborów. Powodować to będzie złe samopoczucie, słabnięcie i wypadanie włosów, pogorszenie się stanu cery oraz paznokci.

5. Problemy z nauką

Owsiki mogą powodować pobudzenie przy jednoczesnych problemach ze snem. W rezultacie daje to obniżoną koncentrację, słabszą pamięć i senność. To wszystko powoduje trudności w nauce i przyswajaniu nowych wiadomości.

Owsiki nie powinny być tematem tabu. Owsicę może mieć każdy, bez względu na wiek czy płeć. Dlatego bardzo ważne jest, by wiedzieć więcej o tej chorobie i przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.