Trwa ładowanie...

Skąpiec: streszczenie i charakterystyka głównych bohaterów

 Agnieszka Gotówka
26.03.2021 13:17
Skąpiec: streszczenie i charakterystyka głównych bohaterów
Skąpiec: streszczenie i charakterystyka głównych bohaterów (gettyimages)

"Skąpiec", streszczenie którego warto znać, to lektura obowiązkowa w szkole średniej. Ta ciekawa komedia, która do dziś wystawiana jest na deskach teatrów na całym świecie, początkowo nie cieszyła się dużym zainteresowaniem. A o czym opowiada?

spis treści

Po raz pierwszy "Skąpca" wystawiono w Paryżu we wrześniu 1668 roku. W role tytułowego bohatera wcielił się sam autor. Molier, a właściwie Jean Baptiste Poquelin, był francuskim komediopisarzem, spod pióra którego wyszły takie dzieła jak "Świętoszek", "Mizantrop" czy "Don Juan". Teatr był całym jego życiem, co zresztą dobitnie wyraził moment jego śmierci: Molier zmarł na scenie podczas wystawiania sztuki "Chory z urojenia".

Dziady - streszczenie części II
Dziady - streszczenie części II

Lekturą, która wśród uczniów budzi duże emocje, są "Dziady". Streszczenie tego najpopularniejszego dramatu

przeczytaj artykuł

1. "Skąpiec" – streszczenie komedii

Zobacz film: "Jak Natalia Kaczmarek przygotowuje się do zawodów? Zobacz trening naszej mistrzyni"

Eliza, córka Harpagona, tytułowego Skąpca, chce wziąć ślub z Walerym. Młodzi boją się jednak reakcji rodzica. Brat Elizy, Kleant, zwierza się siostrze, że obdarzył miłością Mariannę, która opiekuje się schorowaną matką.

Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I
Chłopi - streszczenie szczegółowe tomu I

Wśród lekur w szkole średniej są "Chłopi". Streszczenie powieści Władysława Reymonta może okazać się

przeczytaj artykuł

Harpagon oznajmia córce, że planuje wydać ją za Anzelma, mężczyznę o wiele od niej starszego, zaś sam chce poślubić Mariannę. Kleant musi szybko zdobyć pieniądze, więc zgłasza się do lichwiarza, którym okazuje się być… jego ojciec. Mężczyźni kłócą się.

6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku
6 produktów, które warto podawać rosnącemu dziecku [6 zdjęć]

W 10. miesiącu życia dziecka w jego diecie mogą pojawić się banany. To bardzo smaczne i sycące źródło

zobacz galerię

Frozyna swata Harpagona z Marianną. Wbrew obietnicom, nie otrzymuje za to wynagrodzenia. W domu Skąpca pojawia się Marianna. Przedstawiona jest jako narzeczona gospodarza. Ten jednak zauważa, że kobietę uczuciem darzy Kleant. Mężczyźni ponownie się kłócą.

Strzałka informuje Kleanta, że wykopał w ogrodzie skarb Harpagona. Gdy Skąpiec zauważa jego brak, wpada w panikę. O kradzież oskarża Walerego, który ostatecznie wyznaje miłość do Elizy. Na jaw wychodzi też prawdziwa tożsamość Anzelma. Okazuje się, że to Tomasz d’Alburci, ojciec Walerego i Marianny. Przekupuje on Harpagona, by zgodził się na śluby swoich dzieci.

"Antygona" - streszczenie
"Antygona" - streszczenie

Jeden z najważniejszych dramatów, które kiedykolwiek powstały. Nie jest obszernym dziełem, jednak dość

przeczytaj artykuł

2. Skąpiec – charakterystyka głównych bohaterów

W komedii główne role odgrywają:

  • Harpagon
  • Eliza
  • Kleant
  • Marianna

Tytułowym skąpcem jest Harpagon, ojciec Elizy i Kleanta. To postać, która nie budzi sympatii. Źle traktuje swoje dzieci, nie bierze pod uwagę ich zdania. Jest oszczędny do granic możliwości, m.in. nakazuje rozcieńczyć wino z wodą czy też delikatnie ścierać kurze, by nie uszkodzić mebli. W tajemnicy zajmuje się lichwiarstwem. Nie wzbudza szacunku ani wśród najbliższych, ani wśród służby.

Eliza to córka Harpagona. Z wzajemnością kocha Walerego, który pomógł jej, gdy tonęła. Kobieta nie potrafi walczyć o swoje szczęście, bo bardzo boi się ojca. Nie chce sprzeciwiać się jego woli. Jest posuszna nawet wtedy, gdy ten nakazuje jej wziąć ślub z człowiekiem o wiele od niej starszym.

Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób
Toksyczne zachowania rodziców. Tego nie rób [6 zdjęć]

Rodzicielstwo i wychowywanie dziecka to nie bułka z masłem. To raczej jazda bez trzymanki na karuzeli.

zobacz galerię

Kleant to brat Elizy. Ma mnóstwo długów, które chce spłacić grając w karty, co tylko pogarsza jego sytuację. Jest zakochany w Mariannie, która również darzy go uczuciem. Często kłóci się z ojcem.

Marianna to córka szlachcica Anzelma, o czym dowiaduje się dopiero na końcu dramatu. Opiekuje się schorowaną matką, przez co znajduje się w trudnej sytuacji majątkowej. Ślub z Harpagonem ma pomóc jej wydostać się z kłopotów. Dziewczyna jest jednak zakochana w Kleancie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze