Trwa ładowanie...

Siedem wczesnych objawów Omikronu u dzieci. Lekarze ostrzegają

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 27.01.2022 15:27
Siedem wczesnych objawów Omikronu u dzieci. Lekarze ostrzegają
Siedem wczesnych objawów Omikronu u dzieci. Lekarze ostrzegają (Getty Images)

Patrząc na rekordy zakażeń, możemy stwierdzić, że Omikron jest zagrożeniem już nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Na początku pandemii wydawało się, że dzieci przechodzą COVID-19 łagodnie. Jednak lekarze alarmują, że u małych pacjentów rozpoznaje się coraz więcej zakażeń. Ponadto w przypadku zakażenia Omikronem u najmłodszych mogą pojawić się nietypowe objawy. Prezentujemy listę symptomów, na które należy zwrócić uwagę.

spis treści

Musimy pamiętać o tym, że Omikron, jak każdy inny szczep SARS-CoV-2 jest najbardziej niebezpieczny dla osób niezaszczepionych, wśród których znajdują się m.in. dzieci.

Objawy zakażenia Omikronem u dzieci
Objawy zakażenia Omikronem u dzieci (Getty Images)
Zobacz film: "COVID-19 u dzieci. Jakie badania wykonać?"

W ostatnich tygodniach lekarze obserwują zmianę w przebiegu zakażenia u maluchów.

- Są takie doniesienia, że dużo więcej dzieci choruje i wrażliwe są szczególnie dzieci poniżej 5. roku życia na ten wariant. Natomiast z każdym wariantem, który się pojawia, są związane trzy kwestie - zakaźność, zjadliwość i wrażliwość na szczepienie - powiedziała w rozmowie z abcZdrowie dr Lidia Stopyra, kierownik Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.

1. Objawy zakażenia Omikronem u dzieci

Z tego powodu warto wiedzieć jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

U dzieci są to najczęściej:

  • zatkany nos/katar,

  • drapanie w gardle,

  • ból gardła,

  • ból głowy,

  • ból mięśni,

  • podwyższona temperatura ciała,

  • zmęczenie.

2. Nietypowe objawy COVID-19

Rodzice muszą pamiętać o tym, że czasami objawy COVID-19 u dzieci nie są charakterystyczne. Na niespecyficzne symptomy COVID-19 u najmłodszych zwrócił uwagę jeszcze w grudniu David Lloyd, lekarz rodzinny z północnego Londynu. Zauważył, że u 15 proc. małych pacjentów, u których potwierdzono zakażenie Omikronem, pojawiła się dziwna wysypka. Ponadto medyk zwrócił uwagę na to, że część dzieci w wyniku zakażenia straciła apetyt.

Nietypowe objawy choroby
Nietypowe objawy choroby (Getty Images)

Doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, zwraca uwagę na to, że zakażenie koronawirusem objawia się już nie tylko utratą węchu, smaku, gorączką i uporczywym kaszlem. Dlatego, jeśli dziecko ma niecharakterystyczne objawy również, warto skonsultować je z lekarzem.

- Rodzice nie zgłaszają się z chorymi dziećmi do szpitali czy lekarzy rodzinnych. Oczywiście, że często objawy zakażenia są niecharakterystyczne- zauważa w rozmowie z WP Parenting dr Michał Sutkowski.

- Część rodziców nie ma świadomości, że te objawy mogą być inne. Raczej nadal panuje przeświadczenie, że pierwszym i głównym symptomem jest utrata węchu - dodaje.

Eksperci zaznaczają, że symptomy zakażenia nie zawsze występują razem. Dlatego tak ważne jest zachowanie czujności.

O tym, że Omikron nie jest tak łagodny, jak się powszechnie uważa, mówi się coraz więcej. To prawda, że przebieg infekcji wywołanej tym wariantem jest łagodniejszy, a ryzyko hospitalizacji niższe. Musimy jednak pamiętać, że wciąż nie mamy wystarczających danych, by stwierdzić, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na statystyki hospitalizacji i zgonów.

W Wielkiej Brytanii wzrosła liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Dane pokazują, że na Wyspach Omikronem najczęściej zakażały się najmłodsze dzieci. Aż 42 proc. dzieci z COVID-19 było w wieku poniżej 12 miesięcy. Dla porównania podczas poprzednich fal niemowlęta stanowiły 31 proc. zakażonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze