Siedem wczesnych objawów Omikronu u dzieci. Lekarze ostrzegają
Patrząc na rekordy zakażeń, możemy stwierdzić, że Omikron jest zagrożeniem już nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. Na początku pandemii wydawało się, że dzieci przechodzą COVID-19 łagodnie. Jednak lekarze alarmują, że u małych pacjentów rozpoznaje się coraz więcej zakażeń. Ponadto w przypadku zakażenia Omikronem u najmłodszych mogą pojawić się nietypowe objawy. Prezentujemy listę symptomów, na które należy zwrócić uwagę.
Musimy pamiętać o tym, że Omikron, jak każdy inny szczep SARS-CoV-2 jest najbardziej niebezpieczny dla osób niezaszczepionych, wśród których znajdują się m.in. dzieci.
W ostatnich tygodniach lekarze obserwują zmianę w przebiegu zakażenia u maluchów.
- Są takie doniesienia, że dużo więcej dzieci choruje i wrażliwe są szczególnie dzieci poniżej 5. roku życia na ten wariant. Natomiast z każdym wariantem, który się pojawia, są związane trzy kwestie - zakaźność, zjadliwość i wrażliwość na szczepienie - powiedziała w rozmowie z abcZdrowie dr Lidia Stopyra, kierownik Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.
1. Objawy zakażenia Omikronem u dzieci
Z tego powodu warto wiedzieć jakie objawy powinny nas zaniepokoić.
U dzieci są to najczęściej:
zatkany nos/katar,
drapanie w gardle,
ból gardła,
ból głowy,
ból mięśni,
podwyższona temperatura ciała,
zmęczenie.
2. Nietypowe objawy COVID-19
Rodzice muszą pamiętać o tym, że czasami objawy COVID-19 u dzieci nie są charakterystyczne. Na niespecyficzne symptomy COVID-19 u najmłodszych zwrócił uwagę jeszcze w grudniu David Lloyd, lekarz rodzinny z północnego Londynu. Zauważył, że u 15 proc. małych pacjentów, u których potwierdzono zakażenie Omikronem, pojawiła się dziwna wysypka. Ponadto medyk zwrócił uwagę na to, że część dzieci w wyniku zakażenia straciła apetyt.
Doktor Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, zwraca uwagę na to, że zakażenie koronawirusem objawia się już nie tylko utratą węchu, smaku, gorączką i uporczywym kaszlem. Dlatego, jeśli dziecko ma niecharakterystyczne objawy również, warto skonsultować je z lekarzem.
- Rodzice nie zgłaszają się z chorymi dziećmi do szpitali czy lekarzy rodzinnych. Oczywiście, że często objawy zakażenia są niecharakterystyczne- zauważa w rozmowie z WP Parenting dr Michał Sutkowski.
- Część rodziców nie ma świadomości, że te objawy mogą być inne. Raczej nadal panuje przeświadczenie, że pierwszym i głównym symptomem jest utrata węchu - dodaje.
Eksperci zaznaczają, że symptomy zakażenia nie zawsze występują razem. Dlatego tak ważne jest zachowanie czujności.
O tym, że Omikron nie jest tak łagodny, jak się powszechnie uważa, mówi się coraz więcej. To prawda, że przebieg infekcji wywołanej tym wariantem jest łagodniejszy, a ryzyko hospitalizacji niższe. Musimy jednak pamiętać, że wciąż nie mamy wystarczających danych, by stwierdzić, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na statystyki hospitalizacji i zgonów.
W Wielkiej Brytanii wzrosła liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19.
Dane pokazują, że na Wyspach Omikronem najczęściej zakażały się najmłodsze dzieci. Aż 42 proc. dzieci z COVID-19 było w wieku poniżej 12 miesięcy. Dla porównania podczas poprzednich fal niemowlęta stanowiły 31 proc. zakażonych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl