Trwa ładowanie...

Saybie – najmniejsze dziecko na świecie wychodzi ze szpitala

Avatar placeholder
30.05.2019 09:42
Saybie - najmniejszy żywy noworodek
Saybie - najmniejszy żywy noworodek (dailymail.co.uk)

Saybie urodziła się w San Diego w Kalifornii. Przyszła na świat w 23 tyg. ciąży i ważyła ok. 243,8 grama. Jest najmniejszym zdrowym dzieckiem w dziejach udokumentowanej medycyny. Po pięciu miesiącach wyszła ze szpitala.

1. Noworodek o wadze dużego jabłka

Saybie urodziła się jako wcześniak w grudniu 2018 roku. Mama dziewczynki, która chce pozostać anonimowa, zgłosiła się na oddział ginekologiczno-położniczy, bo jak mówiła ''czuła się nieswojo'' przez prawie tydzień. Na początku myślała, że to zwykłe dolegliwości ciążowe, ale one zamiast ustępować, przybierały na sile.

Saybie w momencie urodzenia ważyła 243,8 gramów
Saybie w momencie urodzenia ważyła 243,8 gramów (dailymail.co.uk)

W szpitalu okazało się, że mama Saybie ma stan przedrzucawkowy. To powikłanie ciąży charakteryzujące się bardzo wysokim ciśnieniem krwi. Lekarze podjęli decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia. Kobieta była wtedy w 23 tygodniu ciąży.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

''Powtarzałam, że ona jest jeszcze za malutka. To był najstraszniejszy dzień w moim życiu'' – mówiła potem w filmie dla Sharp Healthcare. Dr Paul Wozniak, dyrektor neonatologii w szpitalu, w którym przyszła na świat Saybie powiedział, że była ona znacznie mniejsza niż przewidywali. Podczas próby ważenia na wadze pojawiał się błąd. Dziewczynka ważyła więc mniej niż 300 g. Dokładnie 243,8 g.

2. Mocne bicie serca i wola walki

Dr Wozniak mówił, że Saybie miała silne bicie serca i na szczęście udało się ją zaintubować, żeby wspomóc oddychanie. Lekarze chcieli przygotować rodzinę dziewczynki na najgorsze. Początkowo miała żyć tylko godzinę.

''Ta godzina zmieniła się w dwie, potem w cały dzień, a potem w tydzień'' - mówiła ze wzruszeniem mama dziewczynki.

Dzieci urodzone przed 28 tygodniem ciąży mają dużo więcej powikłań medycznych niż wcześniaki urodzone później. Częściej pojawia się u nich krwawienie do mózgu i osłabione czynności serca. Na szczęście Saybie nie doświadczyła tych powikłań, ale jak przyznaje dr Wozniak była szczególnie ''chora'' w pierwszym tygodniu życia.

Saybie po 5 miesiącach opuszcza szpital
Saybie po 5 miesiącach opuszcza szpital (dailymail.co.uk)

Lekarz, który opiekował się Saybie wspomniał, że jeszcze kilkanaście lat temu nie było możlwości utrzymania przy życiu wcześniaków urodzonych przed 28 tygodniem ciąży. Teraz to się zmieniło i jednym z symboli tych zmian jest właśnie Saybie.

Dziewczynka po 5 miesiącach walki opuściła szpital. Waży teraz 2 kilogramy. Lekarze będą monitorować jej postępy i sprawdzać jak się rozwija.

Saybie została oficjalnie najmniejszym dzieckiem, które przeżyło. Wcześniej ten tytuł dzierżył noworodek urodzony w Niemczech. Ważył 7 gramów więcej niż Saybie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze