Sangwinik - kim jest? Typy temperamentu wg Hipokratesa i Galena
Sangwinik to osoba otwarta i wesoła. Wszędzie jej pełno i lubi być w centrum uwagi. Galen połączył ten typ temperamentu z krwią, która buzuje w żyłach i tętnicach. Taki też jest sangwinik - energiczny, szybki, szalony, to postać barwna i zwykle wzbudza sympatię, ale bywa też władczy i chętnie rządzi innymi. Jakie jeszcze cechy ma sangwinik?
1. Co to jest temperament? Typy wg Hipokratesa i Galena
Temperament to zbiór cech naszej osobowości. Jest wrodzony, dziedziczymy go w genach. Jest to coś, co nas wyróżnia, decyduje o naszym charakterze i osobowości. Tak naprawdę na to, jacy jesteśmy, wpływa właśnie temperament, inteligencja oraz zdolności poznawcze.
To, jaki ktoś ma temperament, możemy określić już we wczesnym dzieciństwie i to wtedy nasz temperament jest najbardziej widoczny, ponieważ później dochodzą kolejne elementy, jak np. wychowanie, rozwój intelektualny. Dlatego też psychiatrzy są zgodni, że temperament jest fundamentem rozwoju naszej osobowości. Pracowali nad nim zresztą już starożytni myśliciele i filozofowie.
Najbardziej znanym był tu ojciec medycyny, czyli Hipokrates, który stwierdził, że w każdym człowieku występuje właściwa mu proporcja czterech soków (humorów), czyli:
- flegma,
- żółć,
- czarna żółć,
- krew.
W II w. n.e. Galen, lekarz, każdej z tych substancji przypisał określony rodzaj temperamentu.
- flegmatyk - (phlegma – flegma), to osoba powolna, flegmatyczna, zrównoważona. Lubi trzymać się z daleka, jest obserwatorem.
- sangwinik - (sanguis – krew), osoba wesoła, towarzyska, jest gadatliwa, wszędzie jej pełno, bywa niezorganizowana.
- choleryk - (chole – żółć), człowiek czynu. Porywczy, pełen energii, urodzony przywódca, ale lepiej nie wchodzić mu w drogę.
- melancholik - (melas chole - czarna żółć), uczuciowy, wrażliwy, perfekcjonista, jest podatny na depresję, wycofanie się i rezygnację z kontaktów towarzyskich, ale jak już zaufa, jest wiernym przyjacielem.
Poniżej przyjrzymy się dokładniej cechom sangwinika.
2. Sangwinik - cechy
Cechy sangwinika:
- typ temperamentu dopasowany do krwi (wg podziału Hipokratesa),
- przeciwnik flegmatyka - jest pełen energii, otwarty, towarzyski,
- emocjonalny i nie ukrywa tych emocji,
- lubi działać, wszędzie go pełno,
- bywa władczy, dominujący,
- lubi pracę, w której dużo się dzieje i trzeba działać. Jest chętny do podejmowania decyzji i kierowania zespołem,
- wesoły, spontaniczny, z poczuciem humoru, bezproblemowy,
- nie zamartwia się bez powodu, woli działać, niż rozmyślać,
- nie lubi rutyny, korzysta z życia, szybko zjednuje sobie ludzi,
- to postać barwna, charakterystyczna.
3. Zalety i wady sangwinika
Bez wątpienia największą zaletą sangwiników jest ich otwartość, bezproblemowe podejście, chęć do podejmowania wyzwań. Sangwinicy nie lubią rutyny, nudy, stagnacji. Potrafią szybko podejmować decyzję i są pozytywnie nastawieni. Wierzą w siebie i nie narzekają. To świetni mówcy, są przebojowi i kreatywni.
Lubimy z nimi spędzać czas, ale sangwinicy mają też wady. Bywają dominujący, władczy, lubią kierować innymi i mieć ostatnie słowo. Sangwinicy są świetnymi mówcami, ale czasami ubarwiają swoje opowieści, by były bardziej ciekawe i to może sprawiać, że podchodzimy do ich opowieści z rezerwą. Niektórzy sangwinicy bywają też zarozumiali, mają wysokie mniemanie o sobie, są przemądrzali.
Należy jednak pamiętać, że rzadko bywa tak, że ktoś ma wszystkie cechy danego temperamentu. Pod wpływem środowiska i socjalizacji, a także wydarzeń w naszym życiu i nabieraniu doświadczenia, zmieniamy się i granice między poszczególnymi temperamentami zacierają się.