Trwa ładowanie...

Sanepid ostrzega. Po spacerze zawsze sprawdź te miejsca

 Marta Słupska
19.04.2023 17:38
Sanepid ostrzega: w te miejsca najbardziej lubią się wbijać kleszcze. Po spacerze sprawdź je u dziecka
Sanepid ostrzega: w te miejsca najbardziej lubią się wbijać kleszcze. Po spacerze sprawdź je u dziecka (Instagram)

Najwięcej kleszczy budzi się na wiosnę - wówczas zagrażają przede wszystkim dzieciom, które chętnie biegają po trawie czy bawią się w miejskich parkach. Im szybciej wyciągniemy wbitego kleszcza, tym mniejsze ryzyko, że zarazi malucha boreliozą lub kleszczowym zapaleniem mózgu. Dlatego warto wiedzieć, gdzie szukać ich na skórze.

spis treści

1. Gdzie jest najwięcej kleszczy?

Dawniej, gdy zimy były naprawdę mroźne, kleszcze budziły się do życia dopiero na wiosnę, zwykle na przełomie kwietnia i maja. Obecnie ze względu na zmiany klimatyczne i podwyższenie temperatur zagrażają nam przez cały rok. Najbardziej aktywne są natomiast od końca marca aż do listopada.

To właśnie w tym okresie warto być na nie najbardziej wyczulonym. Szczególnie narażone na kleszcze są dzieci, które uwielbiają bawić się na trawie czy biegać po parkach lub skwerach. W takich miejscach, a także na obrzeżach lasów czy w okolicach często uczęszczanych ścieżek, czyha najwięcej kleszczy.

Pajęczaki te bowiem uwielbiają miejsca, gdzie mogą znaleźć najwięcej żywicieli, wbrew powszechnej opinii jest ich więc więcej na obszarach miejskiej zieleni niż w głębi lasów, gdzie nie zapuszczają się ludzie. Larwy kleszczy najczęściej można spotkać w trawie do 30 cm, nimfy - w trawach i krzewach do 1 metra, zaś dorosłe postaci kleszczy - w roślinności nieprzekraczającej 1,5 metra.

Co więcej, nie jest prawdą, że kleszcze spadają z drzew. Zazwyczaj ukrywają się w trawie, skąd łatwo mogą przedostać się na człowieka lub zwierzę.

2. Po przyjściu z parku czy lasu obejrzyj te miejsca na skórze dziecka

Po każdym spacerze z dzieckiem warto więc dokładnie obejrzeć jego ciało. Które obszary są najbardziej narażone na ukąszenie kleszcza? Pasożyty te uwielbiają przede wszystkim te ciepłe i miękkie, w które najłatwiej się wbić.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował grafikę obrazującą, gdzie przede wszystkim należy szukać kleszczy na ciele. Wśród nich znajdują się m.in. pachwiny, miejsca za uszami, pod pachami czy pod kolanami.

"Kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest cienka i dobrze ukrwiona: ręce, nogi, głowę - na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne. Tam wbijają się najczęściej. Po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzyj całe ciało" - przestrzega GIS.

Potwierdza to zdjęcie opublikowane na profilu CPR Kids. Przesłała je matka po wizycie ze swoją córką w parku. Dziewczynka miała wbitych w skórę aż 150 kleszczy. Na fotografii widać, że wiele z nich na miejsce wkucia się wybrało skórę za uszami.

3. Jak uchronić dziecko przed kleszczem?

Nie ma jednej niezawodnej metody, która zabezpieczy malucha przed złapaniem kleszcza. Warto jednak stosować się do zasad, które mogą zminimalizować to ryzyko:

• unikaj spacerów w czasie, gdy kleszcze są najbardziej aktywne, czyli rano i wieczorem;

• zakładaj dziecku ubrania w jasnych kolorach (kleszcz będzie na nich lepiej widoczny);

• jeśli wybieracie się do parku, lasu czy w inne obszary zielone, załóż maluchowi ubranie zakrywające ciało (długi rękaw, długie spodnie, czapka);

• pamiętaj o stosowaniu repelentów odstraszających kleszcze (na rynku dostępne są również środki przeznaczone dla dzieci).

Zobacz film: "5-latka sparaliżowana po ukąszeniu kleszcza"

4. Co robić, jeśli znajdziemy na skórze dziecka kleszcza?

W sytuacji, gdy kleszcz zdążył wbić się w skórę, należy jak najszybciej go wyciągnąć. Można to zrobić przy użyciu pęsety lub specjalnego zestawu zakupionego w aptece. Jak to zrobić?

Kleszcza trzeba złapać i zdecydowanym ruchem wyciągnąć do góry. Nie wolno go przy tym niczym smarować, wykręcać ani zgniatać. Na koniec należy zdezynfekować miejsce wkłucia oraz pęsetę, a także umyć ręce.

To jednak nie koniec. Po wyciągnięciu pajęczaka należy bacznie obserwować miejsce na skórze, gdzie był wbity. Po 3-30 dniach może się bowiem pojawić tam tzw. rumień wędrujący, który wskazuje na groźną chorobę odkleszczową - boreliozę. Każdy niepokojący objaw należy zgłosić lekarzowi.

Kleszcze wbite w skórę
Kleszcze wbite w skórę (Instagram)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze