Trwa ładowanie...

"Są żenujące". W szkołach kwitnie "biała korupcja"

Avatar placeholder
12.06.2024 16:10
Ekstrawaganckie prezenty dla nauczycieli. "Są żenujące, stawiają w niezręcznej sytuacji"
Ekstrawaganckie prezenty dla nauczycieli. "Są żenujące, stawiają w niezręcznej sytuacji" (East News, X)

Zbliża się koniec roku szkolnego, a to oznacza nie tylko rozdanie świadectw, ale również moment, by podziękować nauczycielom za wspólnie spędzony rok. To jednak coraz częściej problematyczna kwestia.

spis treści

1. Drogie upominki dla nauczycieli

Uczniowie już myślą o wakacjach, a rodzice skupiają na podziękowaniach wychowawcom. Na różnych grupach dyskusyjnych można znaleźć propozycje upominków, które mają zostać wręczone pedagogom.

Okazuje się, że niektórzy rodzice prześcigają się w wymyślaniu ekstrawaganckich upominków. Jak mówią rozmówczynie programu "Dobrego dnia" TVP, padają propozycje zegarów, voucherów SPA, ekskluzywnych kolacji, a nawet wyjazdów do luksusowych hoteli.

Prezenty doskonałe na wesele lub imprezę z okazji przejścia na emeryturę, ale mocno niestosowne dla nauczyciela. Choć rodzice chcą dobrze, w ten sposób nieświadomie generują masę problemów.

2. Wdzięczność a korupcja

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Przede wszystkim drogie prezenty są niekomfortowe dla pedagogów. Stawiają ich w niezręcznej sytuacji, ponieważ odmowa jest niegrzeczna, ale przyjęcie ich może mieć swoje konsekwencje.

Gratyfikacja, bo przecież o to chodzi, powinna być symboliczna. Kosztowny podarunek może zostać uznany za łapówkę.

Na koniec roku nauczyciele nie oczekują żadnych upominków, jedynie słowne podziękowania i może jakieś kwiaty lub czekoladki. Szczególnie jeśli zaznaczają, że nie chcą otrzymać prezentu, warto tę prośbę uszanować.

Po drugie, nauczyciel, który przyjmie zbyt drogi prezent, może zostać posądzony o złamanie prawa. Zgodnie z art. 228. Kodeksu karnego osoba pełniąca funkcję publiczną przyjmująca korzyść majątkową lub osobistą podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Jak zaznacza Marcin Juwa, prawnik i doktorant Uniwersytetu SWPS w rozmowie z serwisem "Prawo", nauczyciel jako urzędnik nie może przyjąć prezentu o wartości przekraczającej 50 zł.

- Oczywiście musimy zdać sobie sprawę z tego, że oskarżyciel publiczny, czyli pan prokurator, nie będzie jeździł po szkołach i robił śledztwa, ale jeśli prokuratura zostanie zawiadomiona, a zawsze się tak może zdarzyć, (..) to oskarżyciel musi podjąć takie postępowanie - dodaje Anita Swacha w programie "Dobrego dnia" TVP.

3. Kłopot również dla rodziców

W kwestii ekstrawaganckich prezentów pojawia się także inny problem. Nie każdy rodzic jest w stanie sobie pozwolić na taką zrzutkę. Później pojawiają się "listy wstydu", czyli spis osób, które nie dołożyły się do wymaganej kwoty.

Do podziękowań na koniec roku warto więc podejść z rozsądkiem. W ten sposób można uniknąć wielu niezręcznych sytuacji. Jeśli brakuje pomysłów, najlepiej pozostać przy klasycznych kwiatach.

"Nauczyciele nie chcą od Was prezentów. Oczekują podziękowania słownego, może jakiś 🌹 od klasy dla pani. Prezenty są żenujące, stawiają nauczycieli w niezręcznej sytuacji" - podsumowuje temat użytkowniczka portalu x.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze