Trwa ładowanie...

Są w wielu zabawkach. "Jeden z najbardziej niebezpiecznych przedmiotów"

Avatar placeholder
28.10.2023 11:17
Połknięcie magnesów może doprowadzić do perforacji jelit u dziecka. Jest prosty sposób, by temu zapobiec
Połknięcie magnesów może doprowadzić do perforacji jelit u dziecka. Jest prosty sposób, by temu zapobiec (Getty Images, Pixabay )

W sklepach można natknąć się na mnóstwo zabawek z magnesami. Lekarze przestrzegają, że połknięcie tych elementów przez dzieci może mieć tragiczne skutki. Na szczęście wypadkom można zapobiegać.

spis treści

1. Niebezpieczne zabawki

Nikogo nie trzeba przekonywać, że dzieci trudno upilnować. Mimo ścisłego nadzoru rodziców pociechom zawsze uda się nabroić lub wpaść w tarapaty. Warto więc wybierać zabawki, które nie stworzą zagrożenia dla zdrowia i życia.

W ostatnich latach kulki magnetyczne stały się szalenie popularne. Jednocześnie wzrosła liczba dzieci, które trafiają do szpitala z powodu połknięcia magnesów neodymowych. Mimo ciągłych apeli lekarzy problem nie znika.

Naturalne jest, że dzieci wkładają do buzi różne przedmioty, bo w ten sposób odkrywają świat. Choć możemy próbować temu zaradzić, przede wszystkim nie powinno się dawać maluchom przedmiotów, które mogą być dla nich niebezpieczne.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Połknięte magnesy mogą przyciągać się nawzajem, co może prowadzić do perforacji, skręcenia lub zablokowania jelit, infekcji lub zatrucia krwi. W rzadkich przypadkach połykanie magnesów może skończyć się śmiercią.

2. Unikaj wypadków

Mimo ograniczeń wiekowych na zabawkach, wiele małych dzieci trafia do szpitala z powodu wypadków z udziałem magnesów. Rozwiązanie takiej sytuacji najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej.

- Magnetyczne kulki lub koraliki o dużej mocy są często sprzedawane jako świetne zabawki, ale są jednymi z najbardziej niebezpiecznych przedmiotów, jeśli trafią do przewodu pokarmowego dziecka - wyjaśnia amerykańska chirurżka dziecięca dr Minna Wieck z UC Davis Children's Hospital, którą cytuje "Health Day".

Aby uniknąć wymienionych zagrożeń, eksperci zalecają całkowite usunięcie magnesów o dużej mocy z miejsc, w których przebywają dzieci. Nawet pod nadzorem dorosłych łatwo o wypadek.

Nie dawaj dziecku do zabawy kulek magnetycznych, upewnij się także, że przedmioty zawierające magnesy, bakterie i inne małe elementy znajdują się poza zasięgiem pociechy.

- Nie ma znaczenia, czy dziecko jest pilnowane, czy dorośli wiedzą, że magnesy są niebezpieczne: dzieciom wciąż udaje się je połykać, a wiele z nich wymaga operacji, aby naprawić wewnętrzne uszkodzenia spowodowane przez magnesy - podsumowuje dr Wieck.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze