Są "bliźniakami IVF". Urodzili się kilka lat po sobie
Czy można nazwać bliźniakami dzieci, które urodziły się w kilka lat po sobie? Tak, jeśli zostały poczęte w tym samym czasie. Poznaj bliźniaki IVF i spójrz, jaka więź łączy te dzieci.
1. Kim są bliźniaki IVF?
Dzięki rozwojowi in vitro i udoskonaleniu technik zapłodnienia, coraz więcej rodzin składa się z grupy tak zwanych bliźniaków IVF (in vitro fertilization). Są to dzieci, które urodziły się w pewnym odstępie czasowym, jednak zostały poczęte w tym samym czasie, dzięki jednoczesnemu zapłodnieniu kilku komórek jajowych.
Najpierw rodzi się jedno dziecko, poczęte dzięki metodzie in vitro, a po kilku latach kobiety wracają do kliniki, by wykorzystać pozostałe embriony, nazywane w społeczności IVF Frosties.
Według Human Fertilization and Embryology Authority, w latach 2014-2019 coraz więcej par, których dzieci urodziły się dzięki in vitro, decyduje się na powiększenie rodziny i wraca po kilku latach do kliniki.
Przykładem takiego rodzeństwa jest 9-letnia Chloe i jej 6-letni brat Max, którzy nie są bliźniakami w konwencjonalnym sensie. Urodziły się w odstępie trzech lat, jednak oboje mają blond włosy, duże zielone oczy i taki sam łobuzerski uśmiech. Zostali też poczęci w tym samym czasie. Według biologicznego punktu widzenia są więc bliźniakami dwujajowymi.
2. Bliźnięta z różnicą wieku
Dzieci zostały poczęte w 2012 roku w klinice in vitro. Ich mama - Kitty Dimbleby podkreśla, że różnica wieku nie wpływa na relacje dzieci. Według niej zachowują się jak bliźniaki.
- Mam przyjaciół z "tradycyjnymi" bliźniakami dwujajowymi i widzę, że ich relacje są takie same jak mojej dwójki. To pewna głębsza bliskość, która, jak jestem przekonana, bierze się z poczęcia się w tym samym czasie" - mówi kobieta.
Dzieci razem się bawią w taki sposób, jakby były w tym samym wieku. Czasami ich zabawy są bardziej dojrzałe i spokojne - wtedy rządzi Chloe. Gdy zabawy wymyśla Max, dzieci się bardziej wygłupiają.
3. Bliźniacze geny
Odkąd przybywa rodzin z bliźniakami IVF, naukowcy mają szerokie pole do poczynania obserwacji. Pierwsze wnioski wskazują, że pomimo różnicy wieku, dzieci urodzone za pomocą in vitro są jak bliźniaki dwujajowe. Nie chodzi tu tylko o ich wygląd, ale przede wszystkim o więź emocjonalną i bardzo podobny sposób rozwoju.
David Walker - położnik, ginekolog, aktualnie dyrektor w klinice Care Fertility Bath, codziennie spotyka się z rodzicami bliźniąt IVF. Podkreśla, że nie ma jeszcze naukowych dowodów na to, że dzieci urodzone w odstępie kilku lat nawiązują między sobą taką samą więź jak bliźnięta dwujajowe poczęte w naturalny sposób, ale wszystko przed nami.
- W ciągu 25 lat mojej pracy jako konsultant w klinice, spotkałem niezliczoną ilość rodziców, których anegdoty mogą być dowodem na to, że naprawdę wierzą oni w niezwykłą więź "bliźniaków" zapłodnionych in vitro, które urodziły się w pewnym odstępie czasu. Rodzice wyznają, że ich dzieci są bardziej do siebie podobne niż "normalne" rodzeństwo - dodaje.
4. Dlaczego rodzice decydują się na kolejną próbę?
Z każdym rokiem przybywa rodzin, w których dzieci są rodzeństwem IVF poczętym w tym samym czasie.
Wiele mam przyznaje, że decyduje się na powiększenie rodziny, ponieważ myśl o pozostałych Frostie nie daje im spokoju. Jak wyglądałyby ich dzieci?
Ta ciekawość i chęć powiększenia rodziny sprawiają, że coraz więcej par, które korzystało w przeszłości z metody in vitro, decyduje się na kolejne dzieci, mimo że tylko około 30 proc. ciąż, w których wykorzystano Frostie, kończy się szczęśliwym porodem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl