Wyścig o to, by wprowadzić najnowszą metodę in vitro, jest niebezpieczny

Wielka Brytania, która jest pionierem w zaawansowanych technikach in vitro, była pierwszym krajem, gdzie wprowadzono prawo mające umożliwić tworzenie zarodków z materiału pobranego od trzech osób. Jednak pierwsze takie dziecko urodziło się w Meksyku.

Jak to możliwe, że  dziecko będzie miało trzech rodziców?

In vitro tego typu zostało opracowane w celu zapobieżenia występowania chorób wywołanych przez wadliwe mitochondria. Te drobne struktury w naszym ciele zmieniają żywność w energię użytkową i są przekazywane tylko przez matkę. Metoda ta pobiera DNA od matki i ojca i  umieszcza je w komórce jajowej dawcy. Powstałe w ten sposób dziecko ma 0,1 proc. DNA od dawcy.

Polecane wideo:

Zaawansowana forma in vitro został opracowany na Uniwersytecie w Newcastle w Wielkiej Brytanii i końcowe kontrole bezpieczeństwa zostały zakończone dopiero w czerwcu.

„Lekarze ignorują bieżące debaty polityczne i wprowadzają najniebezpieczniejszy społecznie rodzaj eksperymentu na matkach i dzieciach. Te procedury opierają się wyłącznie na spekulacji" – mówi dr Marcy Darnovsky z amerykańskiego Centrum Genetyki i Społeczeństwa.

Uważa się, że niektóre przypadki niepłodności są spowodowane przez "ubogie" środowisko wewnątrz komórki jajowej, takie jak słabe lub stare mitochondria lub zachwiania równowagi chemicznej, potrzebnej do stymulacji rozwoju zarodka. Technika ma pomóc przezwyciężyć te braki.

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Poczęcie dziecka w przypadku niektórych par bywa bardzo trudne. Najważniejsze jest jednak to, aby nigdy się nie poddawać, bo nawet jeżeli naturalne zapłodnienie...

Kliniki in vitro pędzą za modą

Dr Dusko Ilic od Kolegium Królewskiego w Londynie, powiedział, że nie ma sposobu, aby zatrzymać kliniki oferujące procedurę in vitro.

"Kliniki pędzą za modą, podczas gdy zespół Newcastle, który odkrył tę metodę, wykonał ciężką pracę z należytą strannością. Głównym problemem jest to, jak wygląda zaplecze techniczne tych klinik, jakie środki kontroli jakości mają i jakich informacji dostarczają zdesperowanym pacjentom szukających pomocy. Czy pacjenci są świadomi wszystkich zagrożeń związanych z procedurą?" – pyta Ilic.

Na przykład w Meksyku zdjęcia dziecka urodzonego z in vitro (z komórki jajowej pobranej od trzeciego dawcy) zostały upublicznione bez zgody rodziców.

W Wielkiej Brytanii ustanowiono procedury, które pozwalają stosować tę metodę, aby zapobiec dziedzicznej chorobie mitochondriów, ale nie pozwalają, by była ona stosowania w leczeniu zaburzeń płodności. Stosowanie nowej, nie do końca wypróbowanej i zbadanej formy poczęcia uważane jest za zbyt ryzykowne - z wyjątkiem przypadku choroby mitochondrialnej, gdzie szkody byłyby jeszcze większe.

"Nie możemy kontrolować tego w krajach, gdzie istnieje niewiele lub brak regulacji w sprawie in-vitro. Niestety kliniki w takich państwach przyzwyczaiły się do braku regulacji, a pacjenci są narażeni na to, że nabiorą się na metody, które mają niewielkie korzyści lub które są wręcz szkodliwe" – mówi Robin Lovell-Badge z Instytutu Francisa Cricka.

Sarah Norcross, dyrektor Progress Educational Trust, powiedział, że kliniki płodności miał opinię "pośpiesznych" i za szybko wprowadzają nowe techniki.

"Dla kobiet, które chcą uniknąć przeniesienia choroby mitochondrialnej na dzieci, pokusa skorzystania z takich usług jest ogromna. Chcielibyśmy przestrzec przed tym. Obecnie istnieje zbyt wiele pytań bez odpowiedzi w sprawie nowej metody:  co zostało osiągnięte i co zrobić, by mieć pewność, że pacjent będzie bezpieczny” – dodała.

Kinga Ludwik, 5 miesięcy temu

Newsy - planowanie ciąży

Komentarze
Artykuły Newsy - planowanie ciąży
Newsy - planowanie ciąży

Fajnie być tatą! Ruszyła kampania promująca ojcostwo

Fajnie być tatą! Ruszyła kampania promująca ojcostwo

Coraz starsi tatusiowie Na początku stycznia Fundacja Mamy i Taty rozpoczęła kampanię pod hasłem "Ról jest wiele, ale jedna najważniejsza. Być tatą". Pomysł powstał po przeprowadzeniu badań przez Instytut Ipsos, w rezultacie których okazało się, że panowie...

Newsy - planowanie ciąży

Fajnie być tatą! Ruszyła kampania promująca ojcostwo

Fajnie być tatą! Ruszyła kampania promująca ojcostwo

Na początku stycznia Fundacja Mamy i Taty rozpoczęła kampanię pod hasłem "Ról jest wiele, ale jedna najważniejsza. Być tatą". Pomysł powstał po przeprowadzeniu badań przez Instytut Ipsos, w rezultacie których okazało się, że panowie coraz później podejmują...

Leczenie niepłodności

Naprotechnologia alternatywą dla in vitro?

Naprotechnologia alternatywą dla in vitro?

Zamiast in vitro? Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z finansowania metody in vitro. Zamiast tego parom, które mają problemy z poczęciem, proponuje (...) jej zajść w...

Leczenie niepłodności

Nowy program rządowy, który zastąpi in vitro

Nowy program rządowy, który zastąpi in vitro

powstanie pierwsza klinika leczenia niepłodności odrzucająca metodę in vitro. Nowy program leczenia niepłodności Wiceminister Zdrowia Jarosław Pinkas (...) specjalistów. To tutaj przygotowane byłyby...

Niepłodność

Badanie przed in vitro

Badanie przed in vitro

Skuteczność in vitro w największym stopniu uzależniona jest od wieku i stanu zdrowia przyszłej matki. W Polsce nie prowadzi się centralnych statystyk powodzenia zabiegów in vitro.

Aktualności

Leki in vitro są nadal refundowane

Leki in vitro są nadal refundowane

, które poddały się in vitro - bez względu na to, czy finansowały metodę z własnych środków finansowych, czy z budżetu państwa. - O dofinansowanie do leków (...) niewykorzystanego zabiegu. To jednak...

Zapłodnienie in-vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

? In vitro to laboratoryjna metoda sztucznego zapłodnienia. Polega na pozaustrojowym połączeniu komórki jajowej oraz plemnika (...) zamknięte". Okazuje się, że jedno z dzieci tej doskonałej aktorki zostało...