Trwa ładowanie...

Rysowanie łączy pokolenia

Avatar placeholder
24.05.2021 09:02
Materiał sponsorowany przez Lubelskie Fundusze Europejskie

Kojarzy się z sielskim, szczęśliwym dzieciństwem. Stymuluje i synchronizuje obie półkule mózgu. Dzieciom pozwala wyrazić emocje, a rodzicom zrozumieć, jak ich pociechy odbierają świat.

Sprawdzony sposób na wszechstronny rozwój dzieci

Psychologowie i nauczyciele nie mają wątpliwości: chcesz poznać swoje dziecko – daj mu kredki i kartkę. Dzieci wykorzystują rysunki do zobrazowania tego, o czym myślą, co przeżywają, co jest dla nich ważne. Gdy nie potrafią ubrać emocji w słowa, z łatwością je narysują. Zachęcaj dziecko do rysowania, a przekonasz się, jakie kolory lubi, jak wyobraża sobie idealny dom, o czym marzy.

Prośba, by dziecko malowało to, co je otacza, może dostarczyć bezcennych informacji o jego kontaktach z rówieśnikami, zabawach, poczuciu bezpieczeństwa, czy zagrożeniach w otoczeniu.

Pani Julia z Kraśnika, nauczycielka plastyki, jest mamą 10-letniego Ignasia i 7-letniej Ani. – Każdy rysunek to historia opowiadana przez dziecko, które za pomocą kredek, czy farb jest w stanie pokazać świat ze świeżością i szczerością niedostępną dorosłym – mówi. – Świat wykreowany na kartce papieru to bezkresna kraina wypełniona wyobraźnią młodego artysty. Dziecko rysując używa swoich dłoni. Jednak w rzeczywistości najbardziej w tej czynności wykorzystywany jest mózg. To mózg koordynuje ruchy, od których zależy staranność wykonania prac. Ćwicząc rysowanie, w praktyce trenujemy mózg – podkreśla.

Rysowanie rozwija wyobraźnię i fantazję, bo dziecko nie jest w żaden sposób ograniczone w swojej twórczości. Dzieci uczą się przez zabawę. Częścią rozwoju jest też poznawanie swojego otoczenia. Uwagę dziecka przyciągną elementy dla niego najistotniejsze. Także my, oczami naszych dzieci, możemy odkrywać świat na nowo. Oglądając rysunki swoich dzieci, pani Julia dowiedziała się, że opiekują się rodziną bezdomnych kotów. Razem z sąsiadami znaleźli zwierzętom domy.

Kolorowe emocje

Wyrażenie emocji za pomocą symboli i kolorów, pozwala je lepiej zrozumieć. Ważną korzyścią z rysownia jest utrzymanie zdrowia psychicznego dzieci. Ta forma aktywności odpręża i poprawia nastrój. Większość dzieci uwielbia rysować. Jest one sprawdzoną od pokoleń metodą rozwijania zdolności manualnych, sprawności motorycznej oraz myślenia przestrzennego.

W efekcie rysowania powstaje coś, co dla dzieci jest powodem do dumy, okazją do pochwalenia się przed rodzicami i nauczycielami. Obserwowanie pozytywnych efektów własnego działania wzmacnia poczucie wartości – dziecko bardziej wierzy w siebie i w swoje umiejętności. Rozwijanie tej aktywności może przerodzić się w pasję, która wzmocni więzi rodzinne i przyjaźnie. Przykładem może być Ania, 7-letnia córka pani Julii, która zyskała nowe koleżanki, gdy okazało się, że umie bardzo ładnie rysować księżniczki. Teraz dziewczynki wymieniają się swoimi pracami, co pozwala umocnić ich przyjaźń.

Lepsze sprawności nie tylko umysłowe

Pani Julia podkreśla, że rysowanie pozwala zauważyć pozornie błahe problemy neurologiczne, jak słaby chwyt rączki, czy problemy z napięciem mięśniowym, dzięki czemu możliwe jest ich szybkie korygowanie. Warto więc, aby do rysowania z dzieckiem włączyli się także rodzice.

– U młodszych dzieci rysowanie poprawia sprawność rąk, dziecku łatwiej potem opanować umiejętność pisania i wykonywać inne manualne zadania szkolne. A im mniej trudności napotyka w szkole, z tym większym zapałem radzi sobie ze wszystkim, czego wymaga nauczyciel. Rysowanie pomaga polubić szkołę! – wskazuje nauczycielka. Dlatego warto zadbać, aby dziecko miało wiele kolorowych kredek, kartek, a także okazji i wyzwań do rysowania.

A może konkurs?

Macie ochotę sprawdzić zdolności swoich pociech? Taką okazję daje konkurs plastyczny dla uczniów lubelskich szkół podstawowych. Do 24 czerwca młodzi autorzy mogą zgłaszać się do drugiej edycji konkursu pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoją okolicę, w którym do wygrania są elektryczne deskorolki i smartwache!

Uczestnicy mają stworzyć pracę plastyczną, której tematem będą zmiany, jakie zaszły w ich najbliższym otoczeniu dzięki środkom z Funduszy Europejskich. Technika plastyczna – dowolna, wszystko zależy od kreatywności, inwencji i oryginalnego pomysłu. Prace powinny zostać wykonane w formacie A4 lub A3.

Obecnie, kiedy część naszych aktywności została ograniczona przez pandemię, kreatywnym i bezpiecznym hobby może stać się właśnie rysowanie. Zajrzyjcie do szczegółów konkursu i namalujcie, co Wam podpowiada wyobraźnia: rpo.lubelskie.pl/rpo/dofe/konkurs/.

Materiał sponsorowany przez Lubelskie Fundusze Europejskie
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze