Trwa ładowanie...

Rozwój dziecka – 2. miesiąc życia

Avatar placeholder
31.03.2021 16:09
Rozwój dziecka – 2. miesiąc życia
Rozwój dziecka – 2. miesiąc życia

Pierwszy miesiąc już za nami. Wkraczamy w nowy etap. Nasz maluch rośnie, zaczyna więcej się z nami komunikować. Uśmiecha się, wydaje różnorodne dźwięki. W drugim miesiącu życia dziecka zachodzi wiele zmian, na które warto zwrócić uwagę. Jak prawidłowo rozwija się dziecko w tym okresie? O czym warto pamiętać, pielęgnując skórę dziecka w 2. miesiącu życia? Jakie objawy mogą nas zaniepokoić?

spis treści

1. Rozwój ruchowy dziecka w 2. miesiącu życia

W drugim miesiącu życia dziecko unosi już głowę do góry, leżąc na brzuchu. Ponadto potrafi chwytać zabawki, które też zaczyna rozpoznawać. Rozwój dziecka obejmuje koordynację oko-ręka. Dziecko w tym wieku również nieco mniej śpi niż w pierwszym miesiącu. Pozostaje więcej czasu na zabawę z najbliższymi i obserwację otoczenia.

W drugim miesiącu życia dziecko już podnosi głowę do góry
W drugim miesiącu życia dziecko już podnosi głowę do góry (123RF)

2. Rozwój mowy w 2. miesiącu życia

Zobacz film: "Rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu"

Drugi miesiąc to także początek wydawania przez dziecko innych dźwięków niż krzyk i płacz. Maluch zaczyna się komunikować pojedynczymi samogłoskami i przygotowuje się do gaworzenia. Co więcej, dziecko zaczyna się uśmiechać do najbliższych i uważniej przygląda się twarzom. Niekiedy może przejawiać swoje niezadowolenie, gdy ktoś, kto mu się nie podoba, bierze go na ręce.

3. Rozwój temperamentu dziecka w 2. miesiącu życia

W tym okresie możemy już zaobserwować pierwsze objawy rozwoju osobowości oraz rozwoju temperamentu naszego dziecka. Niektóre maluchy charakteryzują się wyraźną aktywnością i ruchliwością, a inne są spokojniejsze. Inne wciąż się uśmiechają i śmieją. Może to oznaczać, że mamy w domu małego wesołka. U niektórych dzieci w tym wieku można również rozpoznać, że mają swój rytm dnia. Można także zauważyć, że niektóre dzieci są bardziej, a inne mniej ufne w stosunku do ludzi. Dają się nosić na rękach lub wręcz przeciwnie – na obcych reagują płaczem. W drugim miesiącu możemy także dostrzec większą lub mniejszą wrażliwość malucha, na przykład na dźwięki, zapachy lub inne bodźce.

4. Pielęgnacja noworodka w 2. miesiącu życia

Dwumiesięczne dziecko wciąż potrzebuje odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry ciała. Wybierajmy zatem kosmetyki z atestami i sprawdzajmy skład danego produktu. Stosujmy specjalne kremy na odparzenia i kremy ochronne dla niemowlaka na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Musisz to wiedzieć

5. Co może nas niepokoić u dziecka w 2. miesiącu życia?

Wiele o zdrowiu dziecka możemy dowiedzieć się, obserwując jego stolec. Pojawia się on nieco rzadziej niż w pierwszym miesiącu życia, ale wciąż może występować nawet 6 razy dziennie. Jedno wypróżnienie w ciągu doby również nie jest sprawą niepokojącą. Jeżeli jednak dziecko nie załatwia się od 5 dni i nie przybiera na wadze, warto skonsultować się z lekarzem.

Sposoby na płacz niemowlaka
Sposoby na płacz niemowlaka [14 zdjęć]

Zachowaj spokój. Najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice, kiedy ich dziecko płacze jest zachowanie

zobacz galerię

Niepokojącymi objawami są również:

  • twardy stolec, który powoduje u dziecka ból i płacz;

  • krew, płyn lub śluz w stolcu;

  • ciemny odcień stolca przy jednoczesnym niepodawaniu dziecku żadnych suplementów żelaza.

W każdym z powyższych objawów należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze