Trwa ładowanie...

Rozszerzenie diety dziecka karmionego piersią

Avatar placeholder
26.05.2017 16:34
Rozszerzenie diety dziecka karmionego piersią
Rozszerzenie diety dziecka karmionego piersią

Mleko matki jest bogate w składniki odżywcze i minerały, które mają wpływ na rozwój dziecka. Dodatkowo pokarm tego rodzaju wzmacnia odporność malucha i nie wpływa destruktywnie na jego układ trawienny. Dieta karmiącej jest korzystna nie tylko dla kobiety, ale także dla dziecka. Jednak czasem dochodzi do sytuacji, kiedy maluch nie może jeść mleka i w tym momencie należy zdecydować się na wprowadzenie do jadłospisu niemowlaka mleka modyfikowanego i innych pokarmów.

Dietetycy i pediatrzy zalecają karmienie dziecka mlekiem matki przez pierwszych 6 miesięcy życia. Taki pokarm dostarcza dziecku niezbędnych składników. Jednak przychodzi moment, że dietę trzeba rozszerzyć, a spowodowane jest to wyczerpywaniem się zapasu żelaza w organizmie malucha, dlatego potrzebne jest dostarczanie go w innych pokarmach. Żelazo jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, a zwłaszcza jego mózgu. Innym powodem jest potrzeba poznawania przez malucha nowych smaków i konsystencji.

Oczywiście nowe produkty należy wprowadzać stopniowo, co wyeliminuje ewentualne alergeny. Początkowo porcje nie mogą być zbyt duże i nie należy rezygnować z karmienia piersią. Jednak nie trzeba w dziecko wmuszać jedzenia, ponieważ ta czynność nie może być kojarzona przez dziecko z czymś przykrym.

1. Jakie pokarmy należy wprowadzić do diety?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

Bardzo dużo zależy od dziecka, od tego, co mu będzie smakowało. Wybór produktów i posiłków jest duży, dlatego łatwo można dobrać coś dla każdego malucha. W sklepach można kupić gotowe jedzenie dopasowane do wieku dziecka i jego potrzeb. Można także przygotowywać jedzenie w warunkach domowych, np. zupki warzywne, przeciery owocowe, a nawet soki.

Jednak trzeba uważać przy wyborze warzyw, aby nie zaszkodziły dziecku, np. kapusta czy fasola mogą powodować wzdęcia. Po około 2 tygodniach do jadłospisu można wprowadzić mięso np. z królika, kurczaka czy gołąbka.

Bardzo dużą rolę odgrywa także tłuszcz, ponieważ wpływa pozytywnie na ośrodkowy układ nerwowy. Gluten powinien być wprowadzony stopniowo i w niewielkich ilościach, aby sprawdzić reakcję małego organizmu. Nowe potrawy należy podawać łyżeczką, aby nie zaburzać naturalnego odruchu ssania. W diecie małego dziecka posiłki mleczne muszą przeplatać się z innymi rodzajami jedzenia.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze