Trwa ładowanie...

RODZINNE WAKACJE „ZA PASEM”, CZYLI WSZYSTKO CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O PODRÓŻOWANIU Z DZIECKIEM!

Avatar placeholder
19.07.2021 10:00
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Montaż na pasy samochodowe

Mimo coraz bardziej rosnącej popularności systemu ISOFIX wciąż jest popularne mocowanie na trzypunktowe pasy samochodowe. Powód jest prosty – nie wszystkie samochody mają system ISOFIX. Dopiero w 1999 roku ustanowiono ISOFIX jako standard w samochodach. Oprócz tego foteliki samochodowe, które można montować wyłącznie na pasy, mają niższą cenę. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na prawidłowe naciągnięcie, prowadzenie i zapięcie pasów – tutaj łatwiej jest o błędy w montażu fotelika!

Jazda tyłem – co to jest RWF?

RWF, czyli z angielskiego rearward-facing, to montowanie fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy. Według testów, przeprowadzonych przez Thomasa Turbella (uważanego za ojca pomysłu przewożenia dzieci tyłem) w instytucie VTI, foteliki RWF mają o 92% mniejsze ryzyko powstania obrażeń podczas wypadku . Wszystkie foteliki z grup ECE 0 oraz ECE 0+ można montować tylko tyłem, jednak tylko część fotelików z grupy ECE I oraz II również ma możliwość montażu tyłem do kierunku jazdy.

Zaleca się, żeby dzieci przewozić tyłem do 3-4 roku życia. Takie wytyczne są obowiązkowe m.in. w Skandynawii, która słynie z restrykcyjnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to, że powinno się wybierać foteliki z kategorii ECE I/II, które mają możliwość montażu tyłem.

Do kiedy stosować fotelik samochodowy?

Fotelików samochodowych powinno się używać do osiągnięcia przez dziecko 135 cm wzrostu. Dopiero wtedy dziecko może podróżować na tylnej kanapie samochodu, przypięte pasami bezpieczeństwa. Starsze dzieci mogą podróżować z przodu, na miejscu pasażera, dopiero po osiągnięciu wzrostu 150 cm. Przewożenie bez fotelika dzieci, które nie osiągnęły podanych limitów wzrostowych, jest karane mandatem, nie mówiąc o tym, że jest niebezpieczne i może skończyć się tragedią podczas zderzenia.

Fotelik samochodowy – który najbezpieczniejszy?

Każdy rodzic powinien wiedzieć, że dla najmniejszych dzieci jedynym bezpiecznym rozwiązaniem są foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy – czyli RWF. Zapewniają one dużo wyższy poziom bezpieczeństwa, niż klasyczne FWF (forward-facing). Oprócz tego foteliki z klasy ECE 0 i ECE 0+ wyposażone są w specjalne wkładki dla niemowlaków, które pozwalają na jeszcze lepsze dopasowanie fotelika do rozmiarów dziecka.

https://kinderkraft.com/pl/oneto3-2021-9-36-isofix?utm_source=claudia&utm_medium=social&utm_campaign=oneto3_10.06.2021
https://kinderkraft.com/pl/oneto3-2021-9-36-isofix?utm_source=claudia&utm_medium=social&utm_campaign=oneto3_10.06.2021 (Materiał Partnera)

Na standardowe produkty, montowane przodem do kierunku jazdy, takie jak np. fotelik ONETO3 najlepiej przejść dopiero po ukończeniu przez malucha 3. lub 4. roku życia.

Należy pamiętać o tym, że absolutnie nie wolno korzystać z fotelików, które są powypadkowe. Nawet w przypadku niewielkiej stłuczki należy taki fotelik niezwłocznie wymienić. Należy w protokole policyjnym zgłosić, że w aucie w trakcie zderzenia był fotelik. W zależności od rodzaju ubezpieczenia, a także gwarancji producenta, foteliki powypadkowe zwykle wymienia się na nowe. Marka Kinderkraft dba o bezpieczeństwo swoich małych klientów, dlatego każdy fotelik objęty jest programem Bezpieczny Fotelik, który gwarantuje wymianę fotelika powypadkowego na nowy.

Foteliki samochodowe – wybieraj je rozważnie!

Wiesz już jak wybrać fotelik samochodowy, ile go używać, jak zamontować oraz znasz podstawowe terminy. Należy pamiętać, że decyzja o wyborze fotelika dla dziecka ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dlatego też nie warto w tym przypadku szukać kompromisów i półśrodków. Dobry, certyfikowany fotelik może bowiem uratować zdrowie i życie Twojego dziecka!

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze