Trwa ładowanie...

Rodzice z Dąbrowy Górniczej mieli dla córki wymarzone imię. Urzędnik nie miał dobrych wieści

Avatar placeholder
18.12.2023 08:33
Takie imię chcieli nadać dziecku. Urzędnik napisał do RJP
Takie imię chcieli nadać dziecku. Urzędnik napisał do RJP (Getty Images)

Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców spore wyzwanie. Para z Dąbrowy Górniczej postawiła w tej kwestii na oryginalność. Gdy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego usłyszał niecodzienną propozycję opiekunów, poprosił o ocenę Radę Języka Polskiego. Odpowiedź raczej nie przypadła do gustu rodzicom.

spis treści

1. Takie imię chcieli nadać dziecku

Wybór imienia dla dziecka to poważna decyzja, która często budzi wiele emocji zarówno u rodziców, jak i dalszej rodziny. Niektórzy opiekunowie stawiają na tradycję, inni na oryginalność. Rodzice z Dąbrowy Górniczej bezapelacyjnie należą do tej drugiej grupy. Chcieli nadać dziecku imię "Iskierka".

Gdy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego (USC) usłyszał niecodzienną propozycję opiekunów, poprosił o ocenę Radę Języka Polskiego.

2. Ekspert wydał opinię

Opinię na ten temat przygotował prof. Mariusz Rutkowski.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

"W odpowiedzi na pismo dotyczące nadania imienia Iskierka Rada Języka Polskiego informuje, że wydawane przez nią opinie ograniczają się jedynie do ekspertyz językoznawczych, pomijają zaś kwestie natury prawnej, wynikające ze stosowanych przepisów" - czytamy na stronie rjp.pan.pl.

RJP stwierdziła, że z punktu widzenia językowego forma "iskierka" to zdrobnienie od wyrazu pospolitego "iskra", mającego kilka znaczeń.

"Podstawowe to 'rozżarzona cząstka, która oderwała się od czegoś płonącego' (za 'Wielkim słownikiem języka polskiego' pod red. P. Żmigrodzkiego). Forma Iskierka nie występuje w polskich źródłach historycznych jako imię żeńskie, nie jest też w tej funkcji odnotowana we współczesnej bazie PESEL" - tłumaczy prof. Rutkowski.

Należy zaznaczyć, że imion pochodzących od wyrazów pospolitych w Polsce nie powinno się nadawać dzieciom.

3. Jakie imię można nadać dziecku?

W Polsce wybór imienia dla pociechy należy wyłącznie do opiekunów. Jednak kierownik właściwego Urzędu Stanu Cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, gdyż jego zadaniem jest zadbanie o to, by było ono zgodne z przepisami. Maluch nie może dostać imienia, które jest nieprzyzwoite lub obraźliwe. Listę tzw. imion niezalecanych można zaleźć również na stronie Rady Języka Polskiego.

Według zaleceń Rady Języka Polskiego rodzice powinni wystrzegać się m.in. imion:

  • pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,

  • o pisowni archaicznej,

  • zawierających błędy ortograficzne,

  • zdrobniałych,

  • brzmiących zabawnie,

  • przywodzących negatywne skojarzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze