Kontrowersje wokół imienia. Można je nadać, ale za kilkanaście lat
Wybór imienia dla dziecka to jedna z kluczowych decyzji, jaką muszą podjąć przyszli rodzice. Niektórzy stawiają na tradycję, a inni ulegają panującej modzie. Ci rodzice postanowili "zaszaleć". Chcieli nazwać swoją pociechę imieniem Hannibal. Co na ten temat myślą członkowie Rady Języka Polskiego?
1. Tak chcieli nazwać dziecko
Wybór imienia dla dziecka to poważna decyzja, która często budzi wiele emocji zarówno u rodziców, jak i dalszej rodziny. Niektórzy chcą, by ich dziecko nosiło imię rzadkie i oryginalne. Jednak czasami za bardzo dają się ponieść fantazji.
A nadmierna kreatywność może w tym wypadku wiązać się z problemami.
Członkowie Rady Języka Polskiego zostali poproszeni o ustosunkowanie się do wyjątkowo rzadkiego imienia Hannibal. Czy można nadać je dziecku?
Opinię na ten temat przygotował prof. dr hab. Walery Pisarek. Zaznaczył, że imię Hannibal jest popularne w niektórych państwach - między innymi w Hiszpanii i Portugalii.
2. Ekspert wydał opinię
Dodał, że z językowego punktu widzenia, jest to forma poprawna.
"Hannibal jest imieniem kartagińskiego wodza z trzeciego wieku przed Chrystusem. Hannibal przez wiele lat prowadził zwycięskie wojny z Rzymem w obronie Kartaginy, ale ostatecznie uległ jego potędze i na wygnaniu popełnił samobójstwo. Do historii przeszedł jego wyczyn przeprowadzenia całej armii z bojowymi słoniami przez Alpy, by uderzyć na Rzym z północy" - wytłumaczył prof. Pisarek.
Jednak ekspert nie wydał pozytywnej opinii o formie Hannibal. Powód? Zaznaczył, że wybierając imię dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jego kulturowe powiązania.
"Współcześnie w świadomości zwłaszcza młodszych pokoleń mieszkańców Europy i Ameryki Północnej Hannibal nie jest przede wszystkim imieniem starożytnego wodza, ale dra Hannibala Lectera, psychiatry, seryjnego mordercy i kanibala, przerażającej, niesamowitej fikcyjnej postaci literackiej, bohatera powieści Thomasa Harrisa opartych na tych powieściach filmów i serialu telewizyjnego" - zauważył językoznawca.
"Moim zdaniem, skojarzenia z postacią Hannibala Lectera uniemożliwiają w najbliższych kilku, a może nawet kilkunastu latach nadanie w Polsce chłopcu imienia Hannibal" - dodał.
3. Jakie imię można nadać dziecku?
W Polsce wybór imienia dla pociechy należy wyłącznie do opiekunów. Jednak kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, gdyż jego zadaniem jest zadbanie o to, by było ono zgodne z przepisami. Maluch nie może dostać imienia, które jest nieprzyzwoite lub obraźliwe. Listę tzw. imion niezalecanych można zaleźć również na stronie Rady Języka Polskiego.
Według zaleceń Rady Języka Polskiego rodzice powinni wystrzegać się m.in. imion:
pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,
o pisowni archaicznej,
zawierających błędy ortograficzne,
zdrobniałych,
brzmiących zabawnie,
przywodzących negatywne skojarzenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl