Trwa ładowanie...

Rodzice uwielbiali to szlachetne imię. Dzisiaj nadają je córkom bardzo rzadko

Jeszcze nie tak dawno królowało na placach zabaw, w przedszkolach i na szkolnych korytarzach. Dzisiaj nie jest już tak popularne, jak kiedyś, mimo że nadal wielu rodziców uważa je za szlachetne. W tym roku dostało je zaledwie 198 dziewczynek w całym kraju.

spis treści
Rodzice rzadko nadają dziewczynkom to popularne kiedyś imię
Rodzice rzadko nadają dziewczynkom to popularne kiedyś imię (Getty Images)

1. Kiedyś było popularne, dzisiaj zapomniane

Imię Katarzyna, kiedyś bardzo chętnie wybierane przez rodziców, stopniowo zaczęło tracić na popularności i w końcu na dobre zniknęło z czołówek rankingów. Ustąpiło miejsca innym tradycyjnym imionom: Zofii, Zuzannie i Hannie, które są w pierwszej trójce.

To pochodzące z języka greckiego imię oznacza osobę "czystą" i "bez skazy". Uważa się, że Katarzyna ma bardzo silną osobowość, jest uczciwa i szlachetna. Jej wady to trudny charakter i porywczość, ale wynagradza je dobre serce. Nie toleruje kłamstwa ani obłudy, dlatego cieszy się szacunkiem i uznaniem. Katarzyny uważane są też za dynamiczne i pełne życia indywidualistki.

2. Popularne imiona dla dziewczynek w 2022 roku

Mimo że Katarzyna nie należy już do najchętniej wybieranych imion, rodzice nadal czerpią z tradycji. Według zestawienia, które można znaleźć na rządowym portalu dane.gov.pl, w pierwszej połowie tego roku na prowadzeniu znalazła się Zofia. Tym samym wyprzedziła ubiegłoroczną liderkę - Zuzannę.

Top 10 imion dla dziewczynek (w nawiasie pozycja z ostatniego rankingu 2021 roku):

  • Zofia - 2860 (awans z 2. miejsca),
  • Zuzanna - 2832 (ubiegłoroczna liderka),
  • Hanna - 2669 (bez zmian),
  • Maja - 2570 (awans z 5. miejsca),
  • Laura - 2505 (awans z 6. miejsca),
  • Julia - 2489 (spadek z 4. miejsca),
  • Oliwia - 2241 (bez zmian),
  • Alicja - 2136 (bez zmian),
  • Lena - 2064 (bez zmian),
  • Pola - 2015 (bez zmian).

3. Jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to poważna decyzja, która często budzi wiele emocji zarówno u rodziców, jak i dalszej rodziny. Niektórzy rodzice stawiają na aktualną modę, inni inspirują się rodzinną tradycją albo - na przekór - wybierają imię zagraniczne.

Są też tacy, którzy chcą, by ich dziecko nosiło imię oryginalne i rzadkie. Przy czym niektórych potrafi ponieść nie lada fantazja i wybierają dziwne imiona, żeby dziecko się wyróżniało.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.