Trwa ładowanie...

To najpopularniejsze imię żeńskie w Polsce w 2022 roku. Sprawdź, co oznacza

Co roku rządowy portal publikuje listę imion, które są najczęściej nadawane nowo narodzonym dzieciom w danym roku. Pierwsza połowa 2022 roku stała pod znakiem imienia Zofia. To właśnie na nie najczęściej decydowali się rodzice dziewczynek. Skąd pochodzi to imię i jakie cechy charakteru może mieć jego właścicielka?

Zofia, Zosia, Zosieńka - jakie cechy charakteru może mieć osoba o tym imieniu?
Zofia, Zosia, Zosieńka - jakie cechy charakteru może mieć osoba o tym imieniu? (Pixabay)

1. Które imię rodzice najczęściej wybierają dla córki?

Wybór imienia jest dla każdego rodzica bardzo ważny - niektórzy jeszcze na długo przed narodzinami z uwagą studiują imienniki, inni z kolei zdają się na imiona pojawiające się w ich rodzinie na przestrzeni pokoleń. Są też tacy, którzy wybierają imię dla swojej pociechy na fali popularności.

Według informacji Cyfryzacji KPRM na pierwszym miejscu popularnych w Polsce imion znajduje się Zofia, która jeszcze w roku 2021 zajmowała miejsce drugie. Awans ten zagwarantowała jej zawrotna liczba 2860 – tyle dziewczynek otrzymało to imię w okresie między styczniem a czerwcem 2022 roku.

Zofia, Zosia, Zośka, Zosieńka – wielu rodziców z pewnością cieszy się z nadania swojej córce tego wdzięcznie brzmiącego imienia. Nie każdy jednak ma świadomość, co oznacza imię Zofia.

2. Znaczenie imienia Zofia

To imię pochodzenia greckiego – w tym języku słowo "sophia" oznacza właśnie mądrość. Do Polski przybyło z terenów niemieckich i funkcjonuje u nas już od czasów średniowiecza.

A jakie są Zosie w życiu codziennym? Zgodnie z greckim znaczeniem, Zofie uosabiają intelekt, elokwencję i życiową mądrość. Do tego osoby o tym imieniu są pracowite, zaradne życiowo, a przy tym bardzo żywiołowe i kipiące energią.

Zofia lubi brylować, znajdując się w centrum uwagi. Choć jest nieco egotyczna, to jednocześnie nie można odmówić jej optymizmu i pogody ducha, którą zaraża wszystkich dookoła.

Zosiom nie brakuje nigdy entuzjazmu i pomysłów, a przy tym są przedsiębiorcze. Z drugiej strony Zofia zawsze jest pełna empatii: lubi otaczać się ludźmi, ale też nieść im pomoc, okazywać wsparcie, zwłaszcza słabszym jednostkom. Bywa nadwrażliwa, ma bardzo silne poczucie sprawiedliwości.

W miłości Zofia nie jest szczególnie stateczna. Lubi otaczać się adoratorami i często się zakochuje. Jednak gdy postanowi założyć rodzinę, jest jej wierna, a nawet może dla niej poświęcić karierę oraz pracę.

Zofie są osobami bardzo lubianymi, a zarazem szanowanymi. Mimo przywar mają wielu przyjaciół, gotowych za nimi skoczyć w ogień.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.