Trwa ładowanie...

Rodzice o kompletowaniu wyprawki noworodka – badanie świadomości

Kompletowanie wyprawki dla mającego narodzić się dziecka to wspaniała przygoda, ale też niezwykle trudne zadanie. Rodzice mają do wyboru ogromną ilość produktów. Czym kierować się przy ich zakupie? Odpowiedź na to pytanie przyniosło badanie, jakie przeprowadził serwis WP Parenting.

Z prośbą o wypełnienie ankiety zwróciliśmy się do młodych rodziców, którzy na naszym portalu szukają informacji na temat zdrowia, diety i wychowania dzieci. Większość badanych to kobiety (72 proc.), choć wśród respondentów nie zabrakło również mężczyzn (28 proc.).

Zdecydowana większość ankietowanych ma jedno dziecko (84 proc.), najczęściej w wieku powyżej 24 miesięcy (53 proc.).

Osoby biorące udział w ankiecie zaznaczyły, że udział w wychowaniu i pielęgnacji dziecka ma oboje rodziców. Do obowiązków mamy najczęściej należy karmienie (87 proc.), przewijanie (76 proc.) oraz kąpiel (65 proc.). Tata nieco rzadziej zmienia dziecku pieluszkę (55 proc.), ale częściej bawi się ze swoją pociechą (75 proc.).

1. Elementy wyprawki dla noworodka

Głównym celem badania było wskazanie najbardziej istotnych elementów dziecięcej wyprawki oraz określenie kryteriów, jakimi powinno się kierować przy ich wyborze. Najwięcej osób zadeklarowało, że noworodkowi najbardziej potrzebne są ubranka (40 proc.), pieluszki (31 proc.) oraz kosmetyki pielęgnacyjne (24 proc.).

Na podstawie zaznaczonych odpowiedzi, udało się opracować listę wyprawkową według kryterium:

  • niezbędne,
  • potrzebne,
  • przydatne,
  • niepotrzebne,
  • zbędne.

Za niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka rodzice uznali: ubranka (70 proc.), pieluszki (72 proc.), łóżeczko (45 proc.), kosmetyki do kąpieli (47 proc.), butelkę (44 proc.), fotelik samochodowy (61 proc.), wózek (63 proc.), rożek (30 proc.), ręczniki (57 proc.), pościel (57 proc.), przewijak (31 proc.), wanienkę (54 proc.) oraz mini apteczkę (42 proc.).

Jako przydatne, ale niekonieczne ankietowani określili: elektroniczną nianię (35 proc.), zabawki (36 proc.), chustę (35 proc.), leżaczek (39 proc.), laktator (32 proc.), poduszkę do karmienia (34 proc.), parasolkę do wózka (33 proc.). Zdaniem respondentów są to elementy wyprawki, których zakup uzależniony jest od potrzeb.

Na przedstawionej badanym liście znalazły się również przedmioty, które w opinii ankietowanych są noworodkowi zupełnie niepotrzebne. Za takie uznano: rondo kąpielowe (32 proc.), elektroniczny tłumacz płaczu niemowlęcia (58 proc.) oraz gąbkę do kąpania (29 proc.).

Bardzo ważnym elementem wyprawki są kosmetyki dla dziecka. Dla rodziców najważniejsze z nich to:

  • płyn do kąpieli (27 proc.),
  • krem/balsam pielęgnacyjny (24 proc.),
  • oliwka (19 proc.),
  • mydło (11 proc.).

Jako najmniej przydatne badani ocenili puder dla niemowląt (9 proc.) i szampon (1 proc.). 5 proc. respondentów stwierdziło, że niemowlęciu nie jest potrzebny żaden kosmetyk.

Respondentów prosiliśmy również o określenie cech, którymi powinien wyróżniać się idealny kosmetyk dla małego dziecka. Najwięcej osób ceni sobie ich delikatność (80 proc.) i skuteczność (41 proc.), niemniej ważna jest informacja na opakowaniu o rekomendacji instytutów zewnętrznych (47 proc.).

Kupując kosmetyki dla dziecka, rodzice najmniejszą uwagę zwracają na atrakcyjny zapach i kolor (5 proc.).

Analiza wyników ankiety pozwoliła nam przygotować raport specjalny, z którym zachęcamy się zapoznać. Opracowana została również infografika. Mamy nadzieję, że przydadzą się one rodzicom, którzy dopiero zaczynają myśleć o kompletowaniu wyprawki dla noworodka. Doświadczenie innych może się tu okazać bardzo pomocne.

Infografika

Na pewnym etapie ciąży przychodzi taki moment, w którym rodzice zaczynają kompletować wyprawkę dla dziecka. Podstawą jest tu dobre planowanie, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy. Nie bójcie się więc prosić o pomoc swoich najbliższych i przyjaciół, którzy mają to już za sobą. Ich doświadczenie okaże się bardzo pomocne. Unikniecie wielu pomyłek i będziecie dobrze przygotowani. Możecie również skorzystać z gotowych podpowiedzi, których w internecie jest całe mnóstwo.

We współpracy z marką NIVEA Baby przygotowaliśmy Raport Specjalny z przeprowadzonego przez nas badania świadomości wśród użytkowników WP Parenting. Zapytaliśmy w nim rodziców m.in. o to, które czynności pielęgnacyjne przy dziecku wykonuje mama, a które tata. Dowiedzieliśmy się również, jakie produkty według nich mają największe znaczenie w kompletowaniu wyprawki noworodka a także na co zwracają uwagę przy wyborze kosmetyków dla swoich dzieci.

Wszystkiego dowiecie się z Raportu, który można pobrać tutaj:

Raport

Materiał powstał we współpracy z marką NIVEA Baby

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.