Trwa ładowanie...

Jest rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia. Duże zmiany od 5 czerwca

Avatar placeholder
Maja Leśniewska 23.05.2024 10:03
Duże zmiany w badaniach prenatalnych. Wejdą w życie 5 czerwca
Duże zmiany w badaniach prenatalnych. Wejdą w życie 5 czerwca (Getty Images, East News)

Od 5 czerwca badania prenatalne będą bezpłatne dla wszystkich kobiet w ciąży, a nie tylko dla ciężarnych po 35. roku życia. W Dzienniku Ustaw z 21 maja opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia znoszące ograniczenie wiekowe.

spis treści

1. Rozporządzenie znosi limit wieku

Badania prenatalne umożliwiają nie tylko wczesne wykrycie wad płodu, ale też ich diagnostykę, a nawet, jeśli to możliwe, leczenie w okresie w płodowym.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane priorytetowe badania prenatalne:

Zobacz film: "Rewolucja w leczeniu. Wady genetyczne wykryją już u zarodka"
  • na etapie poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży;

  • na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, w II trymestrze pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży i 6. dniem ciąży.

2. Czy potrzebne będzie skierowanie?

Aby skorzystać z bezpłatnych badań, potrzebne będzie skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.

"W przypadku etapu poradnictwo i badania genetyczne oraz pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych" - czytamy na stronie Ministerstwa.

Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.

Historia badań prenatalnych sięga lat 50. XX wieku, kiedy rozpoczęto badania nad zasadnością przeprowadzania u kobiet w ciąży amniopunkcji oraz USG. Obecnie niektóre badania prenatalne nieinwazyjne, takie jak USG właśnie, wykonuje się u każdej ciężarnej, inwazyjne zaś, takie jak amniopunkcja, ewentualnie w przypadku wykrytych nieprawidłowości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze