Reformacja w renesansie [najważniejsze informacje]
Reformacja to jeden z prądów renesansu. Stanowi pokłosie kryzysu w Kościele, a jej bezpośrednią przyczyną było wystąpienie Marcina Lutra (1483-1546) w Wittenberdze. Jakie znaczenie dla epoki miała reformacja?
1. Reformacja i jej znaczenie dla epoki
Reformacja to temat omawiany zarówno na lekcjach historii, jak i języka polskiego. Data, którą trzeba zapamiętać, to 1517 r., kiedy to Marcin Luter, niemiecki zakonnik, w Wittenberdze ogłosił 95 tez, które krytykowały nauczanie i praktykę kościoła. Piętnował w nich m.in. możliwość uzyskania zbawienia za określoną cenę. Uważał, że Kościół nie ma żadnej władzy, by odpuścić człowiekowi grzechy i dać mu rozgrzeszenie.
W swoich tezach krytycznie wypowiadał się zwłaszcza o papieżu. Odrzucił też potrzebę spowiedzi, uznając, że człowiek sam jest w stanie siebie osądzić. Pomniejszył rolę duchowieństwa. Opowiadał się za tym, aby każda władza miała świecki charakter (oddzielił wyraźnie państwo Boże od państwa ziemskiego).
W luteranizmie każdy człowiek jest wolny. Za swoją wiarę odpowiada indywidualnie. By zachęcić do studiowania Biblii, Marcin Luter przetłumaczył Pismo Święte na język niemiecki, co dało impuls do rozwoju literatury w tym języku. Pomogło w tym wynalezienie i rozpowszechnienie druku. Powszechnie dostępne były pisma reformatorów.
Marcin Luter i jego tezy zostały potępione w bulli papieskiej, którą reformator publicznie spalił na znak protestu. To zapoczątkowało religijny konflikt.
Wystąpienie Marcina Lutra dokonało rozłamu w kościele. W ciągu kilku lat od Rzymu odłączyło się wiele chrześcijańskich społeczności. Powstały wówczas Kościoły zwane protestanckimi, ewangelickimi lub reformowanymi.
2. Co dała Europie reformacja?
Reformacja to nie tylko zmiany o charakterze religijnym. Kościelny rozłam doprowadził też do rozpowszechnienia druku. Podniesiono poziom nauczania. Szkoły stały się względnie powszechne. Europa doznała intelektualnego ożywienia.
Na tym poziomie reformacja przeplata się z założenami epoki renesansu, która odkryła indywidualizm człowieka.
Co ciekawe, reformacja pozwoliła też ludziom na bliższe poznanie zasad religii chrześcijańskiej, którzy dotychczas słuchali i wierzyli w to, co usłyszeli od duchownych. Zaczęto uczyć o wierze, tłumaczyć jej założenia.
Istotną rolę w tym zakresie odegrał zakon powołany przez św. Ignacego Loyolę. Towarzystwo Jezusowe, bo o nim mowa, włożyło ogromny wysiłek w edukację. Jezuici stworzyli wiele szkół i kolegiów nie tylko w Europie, ale też poza nią.
3. Jakie pojęcia trzeba znać, powtarzając wiedzę z zakresu renesansu?
Jesli chcemy pomóc dziecku przygotować się do egzaminu z zakresu epoku renesansu, powtórzcie najważniejsze informacje. Wyjaśnijcie takie hasła jak:
- reformacja,
- antropocentryzm,
- humanizm.
Przypomnijcie też wspólnie dzieła oraz założenia literackie takich twórców jak:
- Jan Kochanowski, m.in. "Czego chcesz od nas, Panie" oraz "Piesń świętojańska o sobótce")
- Mikołaj Sęp Szarzyński,
- Mikołaj Rej.