Trwa ładowanie...

Ratownik pokazał nagranie. Nigdy tak nie rób w morzu

Avatar placeholder
03.07.2024 20:00
Ogromne niebezpieczeństwo nad morzem. Ratownicy wskazali miejsce
Ogromne niebezpieczeństwo nad morzem. Ratownicy wskazali miejsce (TikTok)

Ostrogi brzegowe, zwane potocznie falochronami, to konstrukcje zbudowane zwykle z drewnianych lub betonowych pali, których zadaniem jest ochrona nadbrzeża przed niekorzystnym działaniem fal. Mimo że często sięgają daleko w głąb morza, zdarza się, że spacerują po nich dzieci lub bawią się w ich pobliżu w wodzie, co może się skończyć tragicznie.

spis treści

1. Nie zbliżaj się do falochronu

Pozornie niegroźne falochrony mogą być śmiertelną pułapką, o czym przypomniał aktywny w mediach społecznościowych ratownik Karol Bączkowski, który opublikował w sieci filmik pokazujący, co dzieje się w morzu tuż przy falochronie. Ekspert poleca pokazać filmik dzieciom, które często chcą się bawić w takich miejscach.

"Nie miałem zielonego pojęcia, że aż tak szybko głęboko robi się przy falochronie" - napisał pod wideo, na którym ratownicy przestrzegają przed zbliżaniem się do drewnianych pali wbitych w wodę.

- Już trzy-cztery metry od falochronu rozpoczyna się bardzo głęboki rów. Te rowy osiągają cztery-pięć metrów głębokości. Powstają one w taki sposób, że rwąca fala wymywa piasek spod falochronu, tworząc bardzo szerokie i bardzo głębokie rowy - mówi ratownik przez megafon, zwracając się na nagraniu do plażowiczów.

2. Na falochrony nie wolno wchodzić

Zobacz film: "Zaraził się pasożytami na plaży"

Ratownicy przypomnieli także, że bezwzględnie nie należy pozwalać dzieciom chodzić po falochronach.

- Są one bardzo śliskie, obrośnięte glonami i innymi śliskimi substancjami, a upadek z takiego falochronu będzie wiązał się z wpadaniem do rowu przy falochronie - ostrzegają.

To ważna wskazówka dla rodziców, którzy nie powinni pozwalać dzieciom zbliżać się do falochronu.

@karolratownik Zostań ze mną chwilę, a film pokaż dzieciom 🤜🤛. Nie miałem zielonego pojęcia, że aż tak szybko głęboko robi się przy falochronie 😮. Wstawiam krótką zajawkę jak nie zachowywać się w okolicy falochronów. 👉 Śliskie 👉 Mokre 👉 Obrośnięte glonami ❌ Nie wchodzimy po zabawki, piłki i materace, które nam uciekły w okolice falochronu. A tam, gdzie nie widać 👉 nagle kilka metrów głębi 😮. W komentarzu całe nagranie. Prewencja się opłaca. Nie dokładamy ratownikom roboty 😊. Po więcej wartościowych treści zapraszam Cię do sieci 😏 👉🔔. Bezpiecznego dnia. Karol #Edukacja #prewencjaurazów ♬ dźwięk oryginalny - KarolBączkowski

Warto też dodać, że podczas kąpieli przy falochronie mamy większe ryzyko pozostania nakrytym przez dużą falę.

- Nie oszukujmy się, jedna fala może ważyć kilkadziesiąt ton, potrafi rzucić nas na kamienie i wyrządzić bardzo dużą krzywdę - podkreślił w rozmowie z TVN24 ratownik Kamil Warmiński z WOPR Darłowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze