Trwa ładowanie...

Puścili krokodylom dźwięk płaczu dziecka. Niesamowite, co zrobiły

Avatar placeholder
15.12.2023 12:56
Reakcja krokodyli na płacz niemowląt
Reakcja krokodyli na płacz niemowląt (Pixabay )

Francuscy naukowcy przeprowadzili badania na krokodylach nilowych. Okazało się, że zwierzęta reagują, gdy słyszą płacz ludzkiego dziecka oraz niepokojące dźwięki wydawane przez ssaki. Badacze doszli do ciekawych wniosków.

spis treści

1. Wycieczka do zoo

Dzieci kochają zwierzęta, dlatego chętnie odwiedzają ogrody zoologiczne. Mogą tam zobaczyć nie tylko nasze rodzime zwierzaki, ale również zagrożone i egzotyczne gatunki, które do tej pory widziały wyłącznie w książkach lub na ekranie telewizora. Nic więc dziwnego, że w wakacje ogrody zoologiczne przeżywają prawdziwe oblężenie.

Lwy, tygrysy, żyrafy, małpy czy słonie to typowe zwierzęta, jakie można spotkać w zoo. Często przebywają tam także krokodyle nilowe, które sprawnie poruszają się w wodzie. Do ogrodów zoologicznych każdego dnia przybywa wiele maluchów, które nierzadko krzyczą, płaczą lub radośnie się śmieją. Jak na płacz dziecka reagują krokodyle?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Krokodylom puszczono płacz dzieci

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

Zespół naukowców z Uniwersytetu Saint-Etienne we Francji oraz Uniwersytetu w Lyonie postanowił połączyć swoje siły i zbadał reakcję krokodyli nilowych na smutne dźwięki wydawane przez ssaki. W tym celu badacze udali się do parku krokodyli CrocoParc w Agadirze w Maroku.

Z wcześniejszych analiz wynikało, iż krokodyle reagują na dźwięki wydawane przez świadome zagrożenia ofiary. Naukowcy chcieli sprawdzić, w jaki sposób zwierzęta zareagują na płacz innych stworzeń. W tym celu odtworzono nagrania, na których słychać odgłosy wydawane przez zaniepokojone szympansy i małpy bonobo, a także płacz ludzkich niemowląt w domu i podczas kąpieli, kiedy dziecko odczuwało niski poziom niepokoju, oraz w gabinecie podczas szczepienia, kiedy sytuację cechował wysoki poziom lęku.

3. Jak zareagowały krokodyle?

W parku krokodyli postawiono głośniki i obserwowano zwierzęta. Większość zareagowała na usłyszane dźwięki. Im lęk i niepokój u malucha był silniejszy, tym bardziej gwałtowna reakcja krokodyla.

Nie do końca wiadomo, czy ich zachowanie wynikało z chęci polowania, czy też płacz dziecka przypominał im dźwięki wydawane przez młode krokodyle. Jedno jest pewne - zwierzęta unikały go.

"Krokodyle najbardziej reagowały na dźwięki płaczu z pewnymi nieregularnościami we wzorcach fal dźwiękowych, z których oba są związane z wyższym poziomem niepokoju. Oznacza to, że najbardziej irytował je nieregularny, przerywany płacz" - piszą naukowcy, cytowani przez "New Scientist".

Z obserwacji badaczy wynika, że zwierzęta na dźwięk płaczu znikały pod wodą. Powody mogły być dwa: by namierzyć ofiarę lub odizolować się od bodźca, które je drażnił. Bardziej realna wydaje się jednak druga opcja:

"W badaniu wzięły udział zwierzęta od dziesięcioleci mieszkające w ZOO. One doskonale wiedzą, że płacz dziecka nie oznacza jedzenia" - czytamy.

Jeden z krokodyli, gdy usłyszał płacz, niespodziewanie odwrócił się w stronę pozostałych gadów. Była to najprawdopodobniej samica, która - zdaniem ekspertów - w sytuacji zagrożenia reaguje w podobny sposób, by chronić młode.

"Sądzimy, że płacz dzieci powoduje u krokodyli rozdrażnienie, ponieważ przypomina wzywanie pomocy przez małe krokodyle" - piszą naukowcy. Jednocześnie zauważają, że podobne mechanizmy rządzą ludźmi.

"Płacz dziecka i dźwięki, które go przypominają, są uważane za najbardziej irytujące bodźce. Ta ewolucyjna zdobycz ma spowodować, że dorośli nie będą obojętni, gdy dzieciom będzie działa się krzywda. Kiedy jednak wiemy, że dziecku nie dzieje się nic złego, a ono płacze, denerwujemy się" - uważają eksperci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze