Odchudzanie dzieci, to bardzo trudny proces

Praca z dziećmi z nadwagą to trudny i długi proces. Do walki z otyłością zaangażowany zazwyczaj jest lekarz, który czuwa nad zdrowiem i kieruje na badania oraz dietetyk, który układa odpowiednie menu. Ale kluczową rolę odgrywają rodzice i psycholog bo przyczyn podjadania zazwyczaj należy szukać w psychice dziecka.

  • Psycholog jest potrzebny by proces odchudzania zakończył się sukcesem - mówi Ewa Ingielewicz, ekspert ds. żywienia. - Wie, jak rozmawiać z dzieckiem. Dowie się dlaczego je tak dużo i tak niezdrowo. Przyjrzy się rodzinie. I z nią także będzie pracował – wyjaśnia.

Otyłość to skutek

Nie ma jednego sprawdzonego wzoru, który można wykorzystać w pracy z otyłymi dziećmi. Z każdym postępuje się inaczej, do każdego specjaliści podchodzą indywidualnie. Do sześciolatków sugestywnie przemówią bajki terapeutyczne i historia Kubusia Puchatka, który najadł się tyle miodu, że nie zmieścił się w drzwiach. Ze starszym pracuje się w odmienny sposób.

Ale kluczem do sukcesu jest rozmowa z dzieckiem i rodziną. Pierwszy etap to diagnoza. Psycholog szuka przyczyn, bo otyłość to skutek. Czego? Złych nawyków żywieniowych, zaburzonych relacji w rodzinie. Nie można na pewno traktować otyłości tylko jako schorzenia somatycznego, wówczas poniesiemy fiasko w terapii.

  • Najczęstszym powodem jest jednak stres. Poprzez jedzenie dziecko rozładowuje napięcie, bo nie radzi sobie w szkole, ma problemy w domu, nie jest akceptowane przez rówieśników – wyjaśnia Paulina Adamus, psycholog, która od kilku lat pracuje z otyłymi dziećmi, m.in. w programie PoZdro.

Dziewczynka, która chciała być strażakiem

Niezwykle istotne jest określenie motywacji, a dzieci bardzo chcą schudnąć i zmienić nawyki złe nawyki na dobre. Wystarczy porozmawiać z nimi. Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

  • Pewien chłopiec, mój pacjent bardzo bał się lekarzy. Chciał zrzucić wagę, by ich nie odwiedzać. Dziewczynka chciała być strażakiem. Wiedziała, że musi być zdrowa, szczupła i sprawna- wyjaśnia Adamus.

Motywować rodziców

Następny etap to praca z dzieckiem, z rodziną, najbliższymi. W tym procesie nie chodzi głównie o odchudzanie, a o zmianę nawyków żywieniowych całej rodziny. Jeżeli dziecko ma ograniczyć słodycze, pozostali domownicy również, gdy do menu wprowadzamy brokuły, jedzą je także bliscy.

  • Są takie sytuacje, że dziecko prosi mamę, by kupiła mu wodę, a dostaje od niej zgrzewkę słodkich soków. Zmiana sposobów odżywiania jest trudna dla rodziny. Nie każdy to akceptuje. 

Tymczasem zmiany podjęte przez całą rodzinę będą o wiele skuteczniejsze. Dziecko zobaczy też, że można podejmować wyzwania, starać się i nie poddawać nawet w obliczu porażek - tłumaczy psycholog.

Magdalena Jarzębowska, psychodietetyk uważa, że otyłość nie jest problemem dziecka, a jego rodziców. - I to bardziej ich należałoby motywować do zmian niż dzieci. Jak to zrobić? Wiedza o sobie samym jest pierwszym krokiem. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytania  - dlaczego tak jem, dlaczego mam takie nawyki. Zmienią się bliscy, zmieni się dziecko - tłumaczy. 

Klucz do sukcesu

Świetny sposób pracy z dzieckiem to ukierunkować go na pasję, pomóc mu ją odkryć w sobie. Hobby, nowe zajęcie odwróci uwagę od jedzenia. Zarazić aktywnością fizyczną nie jest jednak łatwo. Nie zmusimy dziecka do sportu, którego nie lubi. A jak sprawdzić, co dziecko lubi?

  • Rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać. Okazuje się, że maluch nie lubi jeździć na rowerze albo pływać, a jest do tego zmuszany. Woli natomiast spacer albo odkrywa, że wspinaczka jest wspaniała – wyjaśnia psycholog.

Dzieci lubią gotować. Frajdą jest dla nich wspólne przygotowywanie posiłków, nakrywanie do stołu. Można pójść krok dalej zaprosić znajomych i wspólnie zorganizować konkurs, kto przygotuje najzdrowsze batony. Wykorzystajmy to.

  • Zachęcić można dziecko by kupiło ozdobny słoik, który podpisze, udekoruje i umieści w nim skomponowane przez siebie musli, nawet z drobinkami gorzkiej czekolady - tłumaczy Adamus.

Krok po kroku

Nie wprowadzamy nigdy zmian od razu. W pierwszym miesiącu dziecko je więcej ciemnego chleba i zamienia jogurt owocowy na naturalny. Nie odstawiamy słodyczy.

Ustalamy w tygodniu np. trzy dni słodyczowe, choć to zależy od dziecka.Niektóre są gotowe na radykalne działania. Nie zabraniamy dziecku, które po godzinie 21 gdy wraca z treningu, zjeść kolacji.

Zmieniamy tylko menu - zamiast kiełbasy z chlebem, proponujemy lekką kolację  z warzywami.

 - Trzeba wyczuć dziecko. Zaproponowałam kiedyś dziewczynce, by przez miesiąc nie pija tylko słodkich napojów. Schudła 4 kilogramy. Zobaczyła efekt, to ją bardzo zmotywowało, wprowadziła następne kroki - mówi Adamus.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 6 miesięcy temu

Maluch

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

ubranka

~paola123 • ostatni post 1 tydzień temu

2

Pieluchy

Babcia2306 • ostatni post 3 tygodnie temu

2
Artykuły Maluch
Maluch

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Cieciorka - warzywo idealne dla dzieci

Co warto wiedzieć o ciecierzycy? Cieciorka, zwana również ciecierzycą lub grochem włoskim, jest klasyfikowana jako roślina strączkowa. Jest niezwykle popularna na Bliskim Wschodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystuje się ją do przygotowania...

Maluch

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

Urlop macierzyński w Polsce i Europie

miejsca w przedszkolu publicznym. Niestety brakuje tego typu placówek, a rodzice muszą się potrudzić, by umieścić malucha w przedszkolu. Zostają

Maluch

Rodzinny piknik

Rodzinny piknik

Odpowiednie przygotowanie do pikninku to podstawa. Niezbędne będą koc piknikowy i zestaw papierowych tacek i serwetek oraz plastikowych kubeczków i sztućców. Serwetki papierowe (6,99 PLN) to niezbędne wyposażenie na piknik. W PEPCO znajdą się również...

Maluch

Karmienie maluszka

Karmienie maluszka

Zbliżając się do drugich urodzin nasze dziecko powinno czerpać większość składników odżywczych z pokarmów stałych. Musi w związku z tym odżywiać się w sposób urozmaicony.

Maluch

Mamy plagę samotnych dzieci

Mamy plagę samotnych dzieci Odtwórz wideo

Czas w obecnych czasach jest towarem deficytowym. Zapracowani rodzice coraz mniej czasu spędzają z dziećmi, co sprawia, że są one samotne i zagubione. O samotności dzieci i tym, jak jej zaradzić, opowiadają aktorka Aneta Todorczuk-Perkuć, pedagog Aleksandra...

Maluch

Przyczyny utraty wagi

Przyczyny utraty wagi

Utrata masy ciała Utrata kilku zbędnych kilogramów bez forsownych treningów i głodzenia się jest dla większości z nas marzeniem. Szczególnie teraz - po świątecznym przejedzeniu. Okazuje się jednak, że szybkie chudnięcie bez wdrożenia diety pojawia się...

Maluch

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nawadniające napoje, które są zdrowsze niż woda

Nie tylko woda Co pić, gdy na dworze żar leje się z nieba? Jak się nawadniać? Czysta woda nie zawsze zdaje egzamin. Napoje słodzone? Są wysokokaloryczne i sprawiają, że pragnienie rośnie. Herbata? Nuda. Wybierz wody owocowe. ****Są pyszne, nawadniają,...

Maluch

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Najdziwniejsze zwyczaje świąteczne z różnych stron świata

Polskie tradycje W Polsce według tradycji Wigilia rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zgromadzona rodzina rozpoczyna kolację składająca się z tradycyjnych 12 dań. Pod obrusem rozłożone jest sianko, a najstarsza...