Przywileje dla rodziców. Nie każdy o nich wie
Do tej pory takie przywileje posiadali rodzice, których dzieci nie ukończyły czwartego roku życia. Pod koniec kwietnia bieżącego roku wiek został wydłużony. Pracujesz i jesteś rodzicem dziecka, które ma mniej niż osiem lat? Sprawdź, jakie prawa ci przysługują.
1. Przywileje dla rodziców
Pracująca mama lub tata mogą ubiegać się o zdalne wykonywanie obowiązków oraz indywidualny rozkład czasu pracy. W praktyce może to oznaczać elastyczne godziny, a więc rozpoczynanie oraz kończenie pracy w dowolnych godzinach. Praca może być także przerywana, ale należy przy tym pamiętać, że przerwa musi być krótsza niż pięć godzin. Co więcej, częściowo można otrzymać za nią wynagrodzenie.
Na co jeszcze mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły ósmego roku życia? Na mniejszy wymiar czasu pracy. W zależności od potrzeb, etat może być skrócony o 1/5 czy o 1/3. Nie każdy rodzic ma możliwość pracy w ciągu tygodnia, dlatego nowe prawo daje możliwość pracy weekendowej. Wówczas rodzic pracuje od piątku do niedzieli oraz w święta.
Niektórym może spodobać się skrócony tydzień pracy. Przykładowo oznacza to, że mama lub tata pracuje tylko cztery dni w tygodniu, ale po więcej godzin dziennie - tak, by łączny czas pracy wynosił 40 godzin tygodniowo.
Nowe regulacje weszły w życie z dniem 26 kwietnia 2023 roku. Dzięki nim pracujący rodzice mogą liczyć na wiele udogodnień. Do tej pory nie było to takie proste i kiedy dziecko kończyło cztery lata, rodzice nie mogli sobie pozwolić na taką elastyczność.
2. Komu przysługują przywileje?
Nowe uprawnienia, które zostały dostosowane do unijnych przepisów, przysługują matkom i ojcom. Jeśli są oni zatrudnieni u jednego pracodawcy, to tylko jedno z nich może skorzystać z przywilejów.
Co trzeba zrobić, aby uzyskać wyżej wymienione uprawienia? Przede wszystkim złożyć u pracodawcy odpowiednie dokumenty, pamiętając przy tym, że wniosek powinien zostać przekazany minimum trzy tygodnie przed wprowadzeniem zmian.
W formularzu trzeba umieścić dane dziecka oraz jego datę urodzenia, powód zmiany organizacji pracy, a także daty, w jakich pracownik skorzysta z przywilejów. Pracodawca po zapoznaniu się z dokumentem podejmuje decyzję oraz przekazuje ją pracownikami w formie pisemnej. Ma na to tylko tydzień.
3. Dni wolne "na dziecko"
Przypomnijmy, że pracownikom, którzy posiadają dzieci do 14. roku życia przysługują dodatkowo także dwa dni wolne w ciągu roku. Mówi o tym artykuł 188 kodeksu pracy. Jest to niezależne od stażu pracy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl