Przyczyny bolesnego ząbkowania
Ząbkowanie u niemowląt jest naturalnym procesem na drodze rozwoju dziecka. Niestety, nie jest to najłagodniejszy proces. Wiąże się bowiem z wieloma bolesnymi objawami. Jakie jednak mogą być ich przyczyny? Dlaczego dziecko podczas ząbkowania odczuwa silny ból, niekiedy gorączkuje i obficie się ślini?
1. Rozwój zębów
Rozwój zębów u niemowląt rozpoczyna się już na etapie płodowym. Pierwszy ząbek pojawia się jednak około 5.–8. miesiąca życia. Może się jednak zdarzyć, że wyrznie się około 1. roku życia. Wiąże się to z uwarunkowaniami genetycznymi.
Samo ząbkowanie można podzielić na trzy fazy:
• fazę przederupcyjną – kształtowanie korony,
• fazę przedfunkcyjną – zęby przebijają się przez dziąsła,
• fazę funkcyjną – ukształtowanie i wyrznięcie wszystkich zębów.
2. Pierwsze zęby
Pierwszym ząbkiem jest zazwyczaj dolna jedynka. Następnie pojawiają się górne jedynki i dwójki. W czasie, gdy dziecko ma już 8 pierwszych zębów – górne jedynki i dwójki oraz dolne jedynki i dwójki – pojawiają się czwórki, później trójki i piątki. Taki komplet zębów dziecko ma najczęściej około 20.–30. miesiąca życia. Nie należy jednak ściśle trzymać się powyższego kalendarza. To, kiedy i który wyjdzie ząb, jest sprawą bardzo indywidualną. Wszystko jest w porządku, jeżeli zęby wyrastają prosto. Może się jednak zdarzyć, że zęby rosną zrośnięte ze sobą, są źle ułożone lub wyrzynają się pod kątem. W takich przypadkach należy skonsultować się ze stomatologiem i ortodontą.
3. Jakie są przyczyny bolesnego ząbkowania?
Nie jest tak, że wszystkie niemowlęta przechodzą ząbkowanie w ten sam sposób. U niektórych przebiega ono łagodniej, u innych z silnym bólem. Niektóre niemowlęta nawet wysoko gorączkują. Jakie są tego przyczyny?
Wszystko przez to, że wytworzona korona zęba musi przedostać się przez otwór kostny. Ból powoduje fakt, że otwór ten jest mniejszy niż korona. Przebijający się ząb uciska tkankę kostną i łączną. Jeżeli występuje silny opór, może on prowadzić do stanów zapalnych. To właśnie stan zapalny wywołuje gorączkę. Objawami są bardzo czerwone i opuchnięte dziąsła. Niemowlę odczuwa znacznie silniejszy ból i swędzenie dziąseł. Powyższym objawom może towarzyszyć trudność w zasypianiu, a nawet katar. Podczas ząbkowania u niemowląt, które gorzej znoszą ten okres, może pojawić się rozdrażnienie i zwiększona płaczliwość. Obfite ślinienie to również jeden z objawów wyrzynania się zębów. Wszystko po to, aby ułatwić koronie przebicie się przez tkankę kostną.
Musisz to wiedzieć
4. Bolesne ząbkowanie – kiedy do specjalisty?
Jeżeli podczas ząbkowania u niemowląt występuje wysoka gorączka – powyżej 38,5 C – brak apetytu, kłopoty z zasypianiem, biegunka, wymioty i objawy charakterystyczne dla przeziębienia (kaszel, katar), warto udać się do lekarza.