Trwa ładowanie...

Przewijanie noworodka i niemowlęcia

Avatar placeholder
31.03.2021 16:06
Przewijanie noworodka i niemowlęcia
Przewijanie noworodka i niemowlęcia

Czynność przewijania powinna być wykonywana w odpowiednich warunkach. Dlatego przed rozpoczęciem mycia malucha i zmiany pieluchy należy przygotować wszystkie akcesoria, które będą niezbędne. Trzeba pamiętać, że dziecko nie może pozostać bez opieki nawet na krótką chwilę.

spis treści

1. Kosmetyki

Czego będziemy potrzebować przy zmianie pieluchy? Trzeba przygotować nie tylko pieluchę, ale także chusteczki nawilżane dla dzieci, przy większym zabrudzeniu może być potrzebna ciepła woda np. z dodatkiem mydła. Inne kosmetyki do pielęgnacji, które będą potrzebne, to np. zasypka czy krem dla niemowląt. Czasem u malucha mogą wystąpić zaczerwienienia, które mogą być spowodowane odparzeniem – wtedy należy użyć specjalistycznego kremu na odparzenia. Dobrym sposobem jest także zdjęcie na chwilę pieluszki po to, aby skóra chociaż przez chwilę mogła swobodnie pooddychać.

Dla noworodka potrzebujemy wiele kosmetyków
Dla noworodka potrzebujemy wiele kosmetyków (123RF)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Czasami mamy zakładają na krótki czas pieluchy tetrowe, które gwarantują lepszy przepływ powietrza. Ponieważ skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, wszystkie kosmetyki do pielęgnacji muszą być nie tylko delikatne, ale także pozbawione barwników i alkoholu. Najlepszym wyborem będą kosmetyki hipoalergiczne.

2. Jak przewijać dziecko?

Maluch może być przewijany na specjalnym przewijaku dla dzieci, ale gdy go nie ma, można położyć dziecko na łóżku i podłożyć np. ręcznik. W pierwszej kolejności trzeba zdjąć lub rozpiąć ubranko. Niemowlęta są najczęściej ubrane warstwami, dlatego zdejmujemy każdą warstwę delikatnie, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Dziecko nie powinno kojarzyć zmiany pieluszki z czymś nieprzyjemnym, dlatego gdy płacze, dla uspokojenia można mu np. śpiewać jego ulubioną piosenkę czy mówić do niego spokojnym głosem.

Akcesoria do kąpieli dla dzieci
Akcesoria do kąpieli dla dzieci [7 zdjęć]

Rękawki (23 x 15 cm) czy koło do pływania (średnica 56 cm) doskonale sprawdzą się do nauki pływania

zobacz galerię

Najczęściej śpiochy, spodenki czy body mają zatrzaski w kroku, dzięki którym wyjęcie nóżek jest znacznie łatwiejsze. Czasami body czy inna część garderoby malca jest zamoczona lub zabrudzona. Wtedy należy dziecko rozebrać ze wszystkiego i zmienić ubranie na świeże.

Każdy ruch wykonywany przy myciu dziecka czy zmianie pieluchy powinien być delikatny. Trzeba zwracać uwagę na to, w jaki sposób dziecko przytrzymujemy czy odwracamy, np. przetaczając dziecko na bok, należy podtrzymywać je delikatnie za plecy – robimy tak zwłaszcza w przypadku noworodków, które jeszcze nie potrafią samodzielnie się odwracać na boki.

Musisz to wiedzieć

Po dokładnym osuszeniu skóry pupy i jej okolic nakładamy np. krem nawilżający lub – przy ewentualnych zaczerwienieniach – odpowiedni preparat, np. natłuszczający czy na odparzenia. Wszystkie kremy czy maści powinny być odpowiednio rozprowadzane, czyli od przodu do tyłu. Zakładając pieluchę, należy sprawdzić, czy jest ona równo rozłożona, a następnie ją zapiąć. Większość pieluch jednorazowych ma zapięcia typu rzepy, które nie mogą być zapięte zbyt ciasno, aby nie krępowały ruchów dziecka. Oczywiście pieluchy muszą być dobrane rozmiarem nie tylko do wieku dziecka, ale także do jego wagi. U noworodków przód pieluchy powinien być wywinięty, kiedy kikut pępowiny jeszcze nie odpadł – niektóre firmy produkują pieluchy typu newborn z już gotowym wcięciem. Na koniec malucha ubieramy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze