Trwa ładowanie...

Przewijała dziecko w przedziale. Szokujące zachowanie matki

 Maria Krasicka
08.06.2021 16:25
Przewijała dziecko w przedziale. Szokujące zachowanie matki
Przewijała dziecko w przedziale. Szokujące zachowanie matki (Facebook)

Okres wakacyjny to czas, w którym Polacy chętnie podróżują po kraju, korzystając z publicznych środków transportu. Dlatego mając na uwadze współpasażerów, warto pamiętać o podstawowych zasadach zachowania. Niestety nie wszyscy się do nich stosują, o czym boleśnie przekonała się nasza czytelniczka.

spis treści

1. Zaskakująca sytuacja w pociągu

Podróż publicznym środkiem transportu zamyka pasażerów w określonym miejscu i czasie, tworząc jedną grupę. Dlatego też ich zachowanie nie powinno odbiegać od ogólnie przyjętych norm. Niestety zdarzają się jednak takie sytuacje, które nie powinny mieć miejsca, a są często spotykane.

Jedna z naszych czytelniczek opisała sytuację, jaka spotkała ją w pociągu. Pani Natalia regularnie podróżuje między Wrocławiem a Warszawą i często jest świadkiem bardzo zaskakujących zachowań innych pasażerów.

Zobacz film: "5 owoców, które pomogą ci schudnąć"

- Jechałam w poniedziałek rano pociągiem z Wrocławia do Warszawy, w wagonie bez przedziałowym. Jeden rząd dalej było miejsce dla 4. osób ze stoliczkiem pomiędzy siedzeniami. Tam usiadła rodzina: mama z babcią i trójką małych dzieci. W pewnym momencie położyła na stole najmłodsze z nich i zaczęła to dziecko przewijać. Żeby tego było mało, komentowała zawartość pieluszki: Boże, jaka ona jest cała o!@#na. Po czym wyrzuciła tę pieluszkę do ogólnodostępnego śmietnika. W ten sposób cały wagon jechał z brudną pieluchą do końca trasy – mówi.

Mogłoby się wydawać, że to jednorazowa sytuacja. Jak dodaje pani Natalia, miesiąc temu była świadkiem podobnego zachowania.

- Miesiąc temu jedna z matek "odsikiwała" syna do butelki. Nie wiem, ile mógł mieć lat, ale był już dość dużym chłopcem i na pewno sam by sobie poradził w toalecie – mówi. – Dziś wracam tym pociągiem i szczerze boję się, co jeszcze może się wydarzyć.

2. Savoir-vivre w pociągu

Jak się zachować w pociągu? Kilka lat temu PKP Intercity przeprowadziło badania wśród pasażerów, pytając ich, jakie zachowania najbardziej przeszkadzają im w podróży. W głosowaniu wzięło udział ponad 3 tys. osób, a kilkaset z nich szczegółowo opisało swoje doświadczenia z podróży. Na podstawie odpowiedzi opracowano "Kodeks Kulturalnego Podróżowania".

Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że irytują ich głośne rozmowy współpasażerów i słuchanie muzyki bez słuchawek. To właśnie pragnienie ciszy i spokoju wybija się na podium.

"Na dworcu, na przystanku czy w przedziale, miejmy na uwadze, że kluczem w relacjach międzyludzkich jest życzliwość. Pomagajmy sobie nawzajem np. przy wkładaniu bagażu, a w czasie jazdy pociągiem zachowujmy się cicho i kulturalnie" – apelował pomysłodawca akcji Adam Jarczyński, ekspert ds. savoir-vivre.

Podróż z dziećmi
Podróż z dziećmi (EastNews)

Wchodząc do przedziału, każdy powinien się przywitać, a kończąc podróż pożegnać. Należy zająć tylko jedno miejsce (zajmowanie dodatkowych miejsc bagażem nie jest mile widziane), nie zdejmować butów i nie kłaść nóg na siedzeniu.

Ponadto nie należy prowokować współpasażerów intensywnymi zapachami (znane z wielu historii gotowane jajko, czy tłuste przekąski), a także dbać o to by dzieci nie przeszkadzały w podróży innym pasażerom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze