Trwa ładowanie...

Zimowa przerwa świąteczna 2023. Ile dni wolnego dla dzieci?

 Ewa Rosiecka
20.11.2023 12:47
Przerwa świąteczna w roku szkolnym 2023/2024 roku trwa od 23 grudnia do 1 stycznia
Przerwa świąteczna w roku szkolnym 2023/2024 roku trwa od 23 grudnia do 1 stycznia (Adobe Stock)

Kiedy zaczyna się przerwa świąteczna w szkołach w 2023 roku? Jak co roku uczniowie mogą liczyć na kilka dni wolnego z okazji świąt Bożego Narodzenia. Niestety tegoroczny kalendarz roku szkolnego ułożył się tak, że w całym roku szkolnym liczba wolnych dni jest o znacznie mniejsza niż w latach poprzednich, a wszystko przez to, że większość świąt wypada w weekend. Ile trwa przerwa świąteczna w 2023 roku?

spis treści

1. Kiedy przerwa świąteczna w szkole 2023?

Wielu rodziców i dzieci zastanawia się, kiedy jest przerwa świąteczna w szkołach w 2023 roku. Do kiedy uczniowie będą chodzić do szkoły przed świętami i kiedy wrócą do niej po świętach?

Wigilia Bożego Narodzenia w tym roku wypada w niedzielę, a Nowy Rok - 1 stycznia w poniedziałek. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, przerwa świąteczna 2023 potrwa od soboty 23 grudnia 2023 do poniedziałku 1 stycznia 2024. Uczniowie wrócą zatem do szkoły we wtorek 2 stycznia 2024.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"
Jak spędzić ferie zimowe z dzieckiem?
Jak spędzić ferie zimowe z dzieckiem?

Semestr w szkołach się kończy i jak co roku pojawia się pytanie, co zrobić z dzieckiem w trakcie ferii

przeczytaj artykuł

2. Ile trwa przerwa świąteczna 2023?

W ramach zimowej przerwy świątecznej uczniowie będą mieć łącznie, razem z weekendami 10 dni wolnego, czyli o 1 dzień mniej niż w roku 2022, w którym przerwa świąteczna trwała od 23 grudnia do 1 stycznia - 11 dni.

3. Kiedy następne wolne w 2024 roku?

Po zimowej przerwie świątecznej uczniowie będą mieć wolne w następujących terminach:

  • 15 stycznia - 25 lutego: ferie zimowe (14 dni w terminie przypisanym dla danego województwa);
  • 28 marca - 2 kwietnia: wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja: majówka;
  • maj: egzamin ósmoklasisty i matury, wolne dni dla uczniów, którzy nie przystępują do egzaminów (szczegółowe daty zostaną podane w najbliższym czasie przez dyrektora CKE);
  • 30 maja - Boże Ciało;
  • 22 czerwca - 31 sierpnia: przerwa wakacyjna.

4. Zimowa przerwa świąteczna w przedszkolu

Rodzice najmłodszych dzieci zastanawiają się, czy zimowa przerwa świąteczna obowiązuje również w przedszkolach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki maluchy objęte wychowaniem przedszkolnym mają prawo do opieki przez cały rok szkolny. Rozporządzenie to obejmuje również oddziały przedszkolne znajdujące się w szkołach.

Wyjątek stanowią przerwy ustalone wcześniej przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora oraz rady placówki, w przypadku braku rady zaś - na wspólny wniosek dyrektora oraz rady rodziców.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.