Zimowa przerwa świąteczna 2024. Ile dni wolnego dla dzieci?
Kiedy zaczyna się przerwa świąteczna w szkołach w 2024 roku? Jak co roku uczniowie mogą liczyć na kilka dni wolnego z okazji świąt Bożego Narodzenia. To bardzo wyczekiwany czas przez wszystkie dzieci, a zwłaszcza zmęczonych pierwszym semetrem uczniów. Ile trwa przerwa świąteczna w 2024 roku?
1. Kiedy przerwa świąteczna w szkole 2024?
Wielu rodziców i dzieci zastanawia się, kiedy jest przerwa świąteczna w szkołach w 2024 roku. Do kiedy uczniowie będą chodzić do szkoły przed świętami i kiedy wrócą do niej po świętach?
Wigilia Bożego Narodzenia w tym roku wypada we wtorek, a Nowy Rok - 1 stycznia w środę. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, przerwa świąteczna 2024 potrwa od poniedziałku 23 grudnia 2024 do środy 1 stycznia 2025. Uczniowie wrócą zatem do szkoły w czwartek 2 stycznia 2025.
2. Ile trwa przerwa świąteczna 2024?
W ramach zimowej przerwy świątecznej uczniowie będą mieć łącznie, razem z weekendami 12 dni wolnego, czyli o 2 dni więcej niż w roku 2023, w którym przerwa świąteczna trwała od 23 grudnia do 1 stycznia - 10 dni.
3. Kiedy następne wolne w 2025 roku?
Po zimowej przerwie świątecznej uczniowie będą mieć wolne w następujących terminach:
- 20 stycznia - 2 marca: ferie zimowe (14 dni w terminie przypisanym dla danego województwa);
- 17-22 kwietnia: wiosenna przerwa świąteczna;
- 1-3 maja: majówka;
- maj: egzamin ósmoklasisty i matury, wolne dni dla uczniów, którzy nie przystępują do egzaminów (szczegółowe daty zostaną podane w najbliższym czasie przez dyrektora CKE);
- 19 czerwca - Boże Ciało;
- 28 czerwca - 31 sierpnia: przerwa wakacyjna.
4. Zimowa przerwa świąteczna w przedszkolu
Rodzice najmłodszych dzieci zastanawiają się, czy zimowa przerwa świąteczna obowiązuje również w przedszkolach. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji i Nauki maluchy objęte wychowaniem przedszkolnym mają prawo do opieki przez cały rok szkolny. Rozporządzenie to obejmuje również oddziały przedszkolne znajdujące się w szkołach.
Wyjątek stanowią przerwy ustalone wcześniej przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora oraz rady placówki, w przypadku braku rady zaś - na wspólny wniosek dyrektora oraz rady rodziców.