Trwa ładowanie...

Przerażające nagranie z Marek pod Warszawą. Tak przewozili dzieci

Avatar placeholder
27.08.2024 14:03
Kilka złamanych przepisów i zagrożenie na drodze. Na hulajnodze elektrycznej jechali z dziećmi
Kilka złamanych przepisów i zagrożenie na drodze. Na hulajnodze elektrycznej jechali z dziećmi (Facebook TVN24 Warszawa)

Hulajnogi elektryczne opanowały polskie miasta. Chętnie korzystają z nich zarówno dzieci, jak i dorośli. Często się jednak zdarza, że w ten sposób łamią prawą i powodują zagrożenie na drogach.

spis treści

1. Tak podróżowali z dziećmi

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Markach. Dwie dorosłe osoby poruszały się hulajnogą elektryczną z dwójką dzieci - jeden z maluchów znajdował się w przyczepce, a drugi stał przed prowadzącą pojazd kobietą.

Nagle cała rodzina skręciła w lewo bez sygnalizowania manewru jadącymi za nimi pojazdom. Nagranie ze zdarzenia zostało uchwycone przez kamerę samochodową i wysłane do telewizji TVN.

Kierująca pojazdem kobieta dodała, że poruszała się z prędkością 50 km/h. Na nagraniu widać także ścieżkę rowerową, z której rodzina nie korzysta. To tylko jedna z niebezpiecznych sytuacji, do których dochodzi na drogach z udziałem miłośników hulajnóg elektrycznych.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

2. Co z przepisami?

Hulajnogi elektryczne stają się coraz bardziej popularnym środkiem transportu, zwłaszcza w miastach. Od 21 maja 2021 roku obowiązują jednak przepisy, których kierujący takimi urządzeniami powinni przestrzegać.

Hulajnogi elektryczne zostały sklasyfikowane jako pojazdy, co oznacza, że podlegają przepisom drogowym, podobnie jak rowery. Powinny poruszać się po drogach dla rowerów, a jeśli takich nie ma, to po jezdniach z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

Z kolei, jeżeli nie ma ścieżki rowerowej ani drogi z ograniczeniem prędkości do 30 km/h, użytkownicy hulajnóg mogą poruszać się chodnikiem, ale tylko z prędkością zbliżoną do tempa pieszych - piesi znajdujący się na chodniku nadal mają pierwszeństwo.

Przed wykonaniem manewru, takiego jak skręt lub zmiana pasa ruchu, upewnij się, że sygnalizujesz swoje zamiary bez względu na to, czy poruszasz się chodnikiem, drogą, czy ścieżką rowerową.

Na holajnodze może poruszać się tylko jedna osoba.

"Przepisy zabraniają: kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu, przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów oraz ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów" - dodaje policja.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze