Lekarka pokazała wykaz oczekujących na SOR-ze. Daje do myślenia
Przed częstymi wśród dzieci wypadkami na rowerach, hulajnogach i trampolinach przestrzega w sieci pediatra Alicja Janczewska. Lekarka opublikowała zdjęcie wykazu kolejki na SOR i zaznaczyła, że dotyczą pacjentów oczekujących na przyjęcie do chirurga.
1. Kolejki do chirurgów
Alicja Janczewska, zawodowo pediatra, a prywatnie mama dwóch chłopców, w internecie jest kojarzona m.in. z prowadzonym przez nią kontem na Instagramie, na którym publikuje zdjęcia i nagrania związane ze swoją pracą.
Ekspertka pracuje w Szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą (województwo mazowieckie). Jakiś czas temu pokazała swoim obserwatorom w jednej z relacji zdjęcie wykazu kolejki pacjentów na SOR-ze. Okazuje się, że dzieci i nastolatkowie oczekują głównie na przyjęcie do chirurgów.
"Tak jak zimą pediatrzy na SOR mają pełne ręce roboty, tak latem chirurdzy, w dużej mierze za sprawą urazów, zbierają żniwo. To wszystko pacjenci zarejestrowani wyłącznie do chirurga. Proszę, uważajcie na dzieciaki. Zakładajcie im kaski na rowery/hulajnogi. Darujcie sobie trampoliny" - napisała.
2. Wypadki i ich ofiary
O tym, że o wypadki na rowerach czy hulajnogach nietrudno, świadczą chociażby niechlubne statystyki. Według raportu opublikowanego przez Komendę Główną Policji użytkownicy elektrycznych hulajnóg w samym tylko 2022 r. brali udział w 424 wypadkach, w których zginęły 3 osoby, a 421 zostało rannych (w tym 155 ciężko).
Z kolei według danych policji od stycznia do końca maja 2022 roku doszło do prawie 1,1 tysięcy wypadków z udziałem rowerzystów. Niemal 33 proc. wypadków wynikało z nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Zginęło w nich 38 osób. W całym poprzednim, czyli 2021 roku, rowerzyści uczestniczyli w 3513 wypadkach, w wyniku których zmarło 185 rowerzystów.
Jeśli chodzi wyłącznie o dzieci, statystyki również nie są optymistyczne. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do lipca 2022 dzieci i młodzież poruszający się na hulajnogach elektrycznych spowodowali 85 wypadków i kolizji oraz było uczestnikami 171 takich kraks. W wypadkach rannych zostało 51 nieletnich, a jedno dziecko zmarło.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo najmłodszych, eksperci zalecają zakładać im kaski ochronne.
"Mimo że nie ma przepisów nakazujących używanie zabezpieczenia w postaci kasku podczas jazdy na hulajnodze, zarówno lekarze, jak i funkcjonariusze policji apelują o jego zakładanie. Chroni on potyliczną część czaszki, a niektóre modele chronią także żuchwę. Niezbędnym elementem wyposażenia powinny być też ochraniacze na łokcie i kolana, w szczególności, gdy użytkownikiem jest dziecko” - wskazuje Rzecznik i wnosi do ministra o przesłanie wyników badań monitorujących zachowania kierujących m.in. hulajnogami elektrycznymi oraz informacji o planowanych działaniach w tym zakresie" - wskazywał rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak w 2022 roku w piśmie do Ministerstwa Infrastruktury.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl