Trwa ładowanie...

Przeprowadzono eksperyment. Tak rodzice zmieniają mózg dziecka

Avatar placeholder
28.12.2023 09:47
To przestroga dla rodziców. Robiąc to, zmieniają mózg dziecka
To przestroga dla rodziców. Robiąc to, zmieniają mózg dziecka (Pixabay )

Wyniki badań, które pojawiły się na łamach czasopisma "Journal of Family Psychology" potwierdzają, że mózgi dzieci doświadczających napięć w rodzinie pracują inaczej niż mózgi ich rówieśników z bardziej harmonijnych domów.

spis treści

1. Badanie aktywności mózgowej u dzieci

Badacze z Uniwersytetu w Vermont w USA przeprowadzili badanie dotyczące wpływu konfliktów rodzinnych na aktywność mózgową dzieci. Na podstawie kwestionariuszy wypełnionych przez ich matki, dzieci zostały podzielone na grupy, które doświadczają wysokiego i niskiego poziomu częstotoliwości konfliktów domowych.

Podczas eksperymentu prezentowano dzieciom różnorodne obrazy, w tym te wyrażające złość, radość i neutralność. Przez cały eksperyment badano aktywność ich mózgów (za pomocą EEG).

Zobacz film: "Niebezpieczna sytuacja w Rosji. Centymetry od tragedii"

Okazało się, że dzieci pochodzące z rodzin, w których konflikty są częste, wykazywały zwiększoną aktywność mózgową (wyższą amplitudę aktywności P-3) w odpowiedzi na obrazy prezentujące złość i napięcie. Co więcej, nawet kiedy badanym dzieciom przedstawiono zdjęcia, które miały ilustrować szczęśliwą parę ludzi, ale z zadaniem zidentyfikowania konfliktu, wzmożona aktywność była utrzymana. Nie dotyczyło to dzieci z mniej konfliktowych rodzin.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

Naukowcy doszli do wniosku, że dzieci te rozwijają szczególną czujność na oznaki narastającego konfliktu. Wydaje się, że ich mózgi adaptują się do środowiska, w którym konflikty są częste, co prowadzi do zwiększonej zdolności interpretacji emocji już na wczesnym etapie ich manifestacji.

2. Wnioski z badań

- W niektórych przypadkach ta nadmierna czujność może prowadzić do problemów w relacjach społecznych w późniejszym życiu - twierdzi główna autorka badania Alice Schermerhorn, adiunktka w Departamencie Nauk Psychologicznych na Uniwersytecie w Vermont. Niezbędne są jednak dalsze badania w tym zakresie.

Badanie naukowców z Vermont otwiera nowe perspektywy na zrozumienie neurologicznych i psychologicznych mechanizmów u dzieci z problematycznych domów oraz podkreśla znaczenie stabilnego i spokojnego środowiska domowego dla ich rozwoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze